Дали вреди?

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.652
Поени од реакции
584
На жалост немам фотнато а и сакам објектив за портрети, истите ги сликам со 55-250 поради позадината на слиакта ама 50мм и 1.8 се сосема друга работа :)... фала ти на советот ти пишав пп

Bear in mind, дека 50mm е upclose and personal. Не секој обожава да му се бувнеш усред фаца со апарат. Најголем проблем ми е тоа коа фоткам со 50mm, дистанцата до чоекот шо ја вадам со 250mm резултира у многу поприродни фаци на луѓето. :)
Језда пееската е поостра, факт, бокехот е пошема, факт, ама има и софт фокус, шо значи ако ја држиш скроз отворена на 1.8 еф, ако фокусот ти удри на носот, се друго е ван фокус, ни око ни бутур. Треа малку пракса, коа ќе го навикнеш е топ објектив, ако сликаш луѓе шо се природни пред камера that is.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.195
Bear in mind, дека 50mm е upclose and personal. Не секој обожава да му се бувнеш усред фаца со апарат. Најголем проблем ми е тоа коа фоткам со 50mm, дистанцата до чоекот шо ја вадам со 250mm резултира у многу поприродни фаци на луѓето. :)
Језда пееската е поостра, факт, бокехот е пошема, факт, ама има и софт фокус, шо значи ако ја држиш скроз отворена на 1.8 еф, ако фокусот ти удри на носот, се друго е ван фокус, ни око ни бутур. Треа малку пракса, коа ќе го навикнеш е топ објектив, ако сликаш луѓе шо се природни пред камера that is.
А зошто би сликал портрет на 1,8 од пола метро далечина??, ќе ја ставиш на 5,6 или 8 и ќе имаш остра слика
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.652
Поени од реакции
584
А зошто би сликал портрет на 1,8 од пола метро далечина??, ќе ја ставиш на 5,6 или 8 и ќе имаш остра слика

епа да, ама коа ќе ја затвориш на 8F не е толку блурната позадината, на 5-6 метра веќе се е у фокус, и позадина и модел, ако ми треа да го одвојам моделот од позадината ми треба поотворена бленда, which means, помало фокус поле.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.195
епа да, ама коа ќе ја затвориш на 8F не е толку блурната позадината, на 5-6 метра веќе се е у фокус, и позадина и модел, ако ми треа да го одвојам моделот од позадината ми треба поотворена бленда, which means, помало фокус поле.
На 3,2 па и на 3,5 ќе биди со блур. Во зависност од позадината и на ф8 ќе биди издвоен портретот од позадината. 50 мм и не е баш персонал пошто на кроп сензор (кој имаш и ти) тоа е всушност 80 и мора малце да се одалечиш од субјектот за да фатиш нешто повеќе од нос и очи, значи не е баш бување у фаца, а ко ќе се одалечиш и 1,8 нема да извади толку екстремен ДОФ да биде пример носот остар а другото не (иако се оди фокус на очи не на нос) Каноновата 50 (2) е добра ја користев еден краток период, и ретко ми требаше 1,8, претежно над 2 ја користев, најчесто мислам 2,8 и беше добра и во острина и во ДОФ (блур што би рекол ти)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.195
@Avenged иако примамливо изгледа да те замислувам во хеланки, сепак ова е тема за фотографија, побарај низ форумот каде има соодветна тема за порачки пеку интернет и таму постави го прашањето
 
На врв Bottom