Дали вреди?

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
14.504
Поени од реакции
11.448
Значи немам пробано вакви работи сосем случајно на Алиекспрес го најдов овај 'објектив' за мојата 60ка ако можи да се наречи таков или ако е таков, па си реков некој поискусен тука да споледи мислење за исиот ?

http://www.aliexpress.com/item/46mm-0-45x-Macro-Wide-Angle-Lens-for-Canon-60D-600D-650D-550D-500D-50D-450D/840971069.html


Mн некако ефтин ми се гледа
 

Lux

Inglourious
Член од
25 октомври 2010
Мислења
1.184
Поени од реакции
887
НЕ би ти препорачал, пресен продавач, и не така добар рејтинг, јас не би порачал баш од овој
 

NelTu

Coffee addict
Член од
1 август 2011
Мислења
2.336
Поени од реакции
7.005
Мислење за дали да го купиш од странава, или?
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
14.504
Поени од реакции
11.448
НЕ би ти препорачал, пресен продавач, и не така добар рејтинг, јас не би порачал баш од овој
Абе фала богу, зборам за објективот не за продавачот тоа ми е целта линкот го ставив баш од него оти најбрзо го најдов :)
--- надополнето: 24 јуни 2013 во 02:24 ---
Мислење за дали да го купиш од странава, или?
Мислење дали ке ми брка работа и вреди да се купи во смисла да не фрлам пари за џабе :)
 

NelTu

Coffee addict
Член од
1 август 2011
Мислења
2.336
Поени од реакции
7.005
Не се разбирам многу од тоа. Јас мислев за порачување од страната бараш совет.
Ако порачуваш преку али експрес барај некој со 5 ѕвезди, другите не се многу сигурни.
 

Lux

Inglourious
Член од
25 октомври 2010
Мислења
1.184
Поени од реакции
887
Во друга смисла те сфативме, бај д веј досега никој не му го купил па зошто ти да бидиш првиот, имај го и ова на ум;)
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.124
Поени од реакции
4.808
Нема врска продавачите со 5 звезди или со 1 ... дур не го добиеш ти производот што си го порачал т.е дур не ја потврдиш нарачката тој парите не ги добива, ако не го добиеш до 60 дена производот парите ти се враќаат .
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.363
Поени од реакции
1.786
Sum poracuval od ali i od prodavaci so rejting i od prodavaci bez ic rejting i proizvodite stignale sekogas. no imaj na um deka tie obicno se kineski kopii
 

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
34.282
Поени од реакции
28.845
Значи немам пробано вакви работи сосем случајно на Алиекспрес го најдов овај 'објектив' за мојата 60ка ако можи да се наречи таков или ако е таков, па си реков некој поискусен тука да споледи мислење за исиот ?

http://www.aliexpress.com/item/46mm-0-45x-Macro-Wide-Angle-Lens-for-Canon-60D-600D-650D-550D-500D-50D-450D/840971069.html


Mн некако ефтин ми се гледа
Не е ефтин, толку се... На ebay имаш дури и поевтини.
Знаеш дека ова не е објектив туку само стакло кое се додава на постоечкиот објектив, така? Да, ќе го рашири малку аголот, ама ќе изгубиш од квалитет... На кој објектив сакаш да го додадеш? Конкретниов модел ти се става на објективи што имаат капаче (навртка за филтри) од 46mm. На кит објективот на пример (18-55мм) filter size ти е 58mm :)
 
Член од
6 мај 2010
Мислења
199
Поени од реакции
37
Значи немам пробано вакви работи сосем случајно на Алиекспрес го најдов овај 'објектив' за мојата 60ка ако можи да се наречи таков или ако е таков, па си реков некој поискусен тука да споледи мислење за исиот ?

http://www.aliexpress.com/item/46mm-0-45x-Macro-Wide-Angle-Lens-for-Canon-60D-600D-650D-550D-500D-50D-450D/840971069.html


Mн некако ефтин ми се гледа
Не фрлај пари за глупости!!!од искуство ти кажувам
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
14.504
Поени од реакции
11.448
Не е ефтин, толку се... На ebay имаш дури и поевтини.
Знаеш дека ова не е објектив туку само стакло кое се додава на постоечкиот објектив, така? Да, ќе го рашири малку аголот, ама ќе изгубиш од квалитет... На кој објектив сакаш да го додадеш? Конкретниов модел ти се става на објективи што имаат капаче (навртка за филтри) од 46mm. На кит објективот на пример (18-55мм) filter size ти е 58mm :)
Не фрлај пари за глупости!!!од искуство ти кажувам

Значи најубо да си ги чувам парињата :D
 

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
34.282
Поени од реакции
28.845
Значи најубо да си ги чувам парињата :D
Најубаво... Што објективи имаш до сега? И што тело?
Да ти дадеме совет во што да си ги пренамениш парите, па ако сакаш - прифати го :)
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
14.504
Поени од реакции
11.448
Најубаво... Што објективи имаш до сега? И што тело?
Да ти дадеме совет во што да си ги пренамениш парите, па ако сакаш - прифати го :)
Имам 60Д Канон, 18-55, 55-250 мм Canon објективчиња :)
 

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
34.282
Поени од реакции
28.845
Имам 60Д Канон, 18-55, 55-250 мм Canon објективчиња :)
Исти објективи имаме, со тоа што ја имам една 50-ка повеќе :)
Најтопло ти препорачувам да си ја земеш 50мм 1.8 на Canon, затоа што ќе ти се смени цела перцепција за фотографирање. Ако си фотнал нешто со оваа 50-ка (која патем има пристапна цена, јас на старо ја земав за 3.000 денари, а нова е нешто повеќе од 6.000), сигурно знаеш за каков квалитет станува збор. Ако не си фотнал, ќе дознаеш. Ако си љубител на портрети, овој објектив сигурно ќе ти се допадне. Ако не си љубител, ќе станеш :)

За широк агол (тоа што прашуваше погоре), нема да ти треба ништо повеќе од 18-ката што ја имаш на китот... :)
Да, има пошироки објективи, ама тие се изгор скапи...
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
14.504
Поени од реакции
11.448
Исти објективи имаме, со тоа што ја имам една 50-ка повеќе :)
Најтопло ти препорачувам да си ја земеш 50мм 1.8 на Canon, затоа што ќе ти се смени цела перцепција за фотографирање. Ако си фотнал нешто со оваа 50-ка (која патем има пристапна цена, јас на старо ја земав за 3.000 денари, а нова е нешто повеќе од 6.000), сигурно знаеш за каков квалитет станува збор. Ако не си фотнал, ќе дознаеш. Ако си љубител на портрети, овој објектив сигурно ќе ти се допадне. Ако не си љубител, ќе станеш :)

За широк агол (тоа што прашуваше погоре), нема да ти треба ништо повеќе од 18-ката што ја имаш на китот... :)
Да, има пошироки објективи, ама тие се изгор скапи...
На жалост немам фотнато а и сакам објектив за портрети, истите ги сликам со 55-250 поради позадината на слиакта ама 50мм и 1.8 се сосема друга работа :)... фала ти на советот ти пишав пп
 
На врв Bottom