Дали вреди да се напушти нашава земја?

Дали би ја напуштиле Македонија доколку ви се пружи прилика?


  • Вкупно гласачи
    585

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
Многу луѓе се иселуваат и од други причини , не само од финансиски. Еден комшија работеше на добра позиција во ЕВН зимаше 40К+ , плус издаваше дуќан во строг центар на градот па батали се , и еве го веќе цела година е во Германија работи како инженер во некоја електроцентрала или слично нешто незнам точно.

Вреди да се проба дефинитивно , али не е за сите. Мора огромна волја , издржливост , и спремност на огромен шок кој секој што се иселува го искусува.
40к+ и уше кирија ете толку е испод инженерска плата во Германија
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.964
Поени од реакции
35.575
40к+ и уше кирија ете толку е испод инженерска плата во Германија
Зборот ми беше во никој случај не беше принуден да се иселува ради финансиски причини. Околу 1500 евра му влегуваа секој месец со платата на женаму.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.917
Зборот ми беше во никој случај не беше принуден да се иселува ради финансиски причини. Околу 1500 евра му влегуваа секој месец со платата на женаму.
...и си отиде у ЕУ за помала плата и полоши услови за живот :(
каква грешка!
 

Skorp

That guy...
Член од
30 јуни 2010
Мислења
1.173
Поени од реакции
2.112
Зборот ми беше во никој случај не беше принуден да се иселува ради финансиски причини. Околу 1500 евра му влегуваа секој месец со платата на женаму.
Pa ne e se do parite. Kolku sakas pari zimaj pak treba so kretenive da zivees ovde, pak treba da cekas na shalteri zaso samo eden raboti....pak na zeleno 1 stotinka ke ti svirne nekoj...
Stanuvam sabajle za na rabota, nekoj se dere, idam nakaj rabota pak se derat i shibaat ko imbecili, se vrakjam od rabota da odmoram, pak se derat... Nema mir, na nikoj nisto ne mu e jasno ovde... zemja na malo-umnici.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.964
Поени од реакции
35.575
...и си отиде у ЕУ за помала плата и полоши услови за живот :(
каква грешка!
Абе пак не ме разбра на шо алудирам. Еве прочитај го постот на @Skorp ќе ти стане јасно.

Многу луѓе се иселуваат од државата поради малограѓанштина , не само заради финансии. Никаде не реков дека квалитетот на живот во ЕУ е полош од овде. Значи џабе се парите ако мора секој ден да пробуваш да живееш со луѓе кај кои еволуцијата застанала во среден век.
 

Femme fatale

Љубената на Гаро
Член од
13 јуни 2016
Мислења
231
Поени од реакции
183
Ако земам добра плата и ако сум задоволна нема да ја напуштам МК зошто сите луѓе што ги сакам ми се тука. Имам роднини во странство и не е како порано, не им тече мед и млеко. За живот во странство треба да си спремен да се жртвуваш и многу да работиш. Денот ќе ти помине во возење и работење. Дружењето со пријателите ќе биде или во твојот или нивниот дом.
На Балканот е најдобро за живеење ако се има добра плата.
Јас би заминала во странство онака само на шетање, инаку да живеам и работам во друга земја не можам да се замислам, најверојатно зошто уште не сум ги почуствувала последиците од тоа дека никој не те цени доволно, дека никогаш не си доволно платен и сл.
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.917
Абе пак не ме разбра на шо алудирам. Еве прочитај го постот на @Skorp ќе ти стане јасно.

Многу луѓе се иселуваат од државата поради малограѓанштина , не само заради финансии. Никаде не реков дека квалитетот на живот во ЕУ е полош од овде. Значи џабе се парите ако мора секој ден да пробуваш да живееш со луѓе кај кои еволуцијата застанала во среден век.
NE E TOCNO GOSPOGJATA AKEDEMEIK KARAKAMISEVA NAUCNO POTVRDI DEKA MLADITE SE ISELUVAAT ZARADI NEVOSVRATENA LUBOV A NE KAKO STO VIKAT SOSRSODIDITE DEK TUKA NEBILO DOBRO
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.922
Поени од реакции
7.846
Абе пак не ме разбра на шо алудирам. Еве прочитај го постот на @Skorp ќе ти стане јасно.

Многу луѓе се иселуваат од државата поради малограѓанштина , не само заради финансии. Никаде не реков дека квалитетот на живот во ЕУ е полош од овде. Значи џабе се парите ако мора секој ден да пробуваш да живееш со луѓе кај кои еволуцијата застанала во среден век.
Ако одиш надвор не е никаква гаранција дека ќе живиш меѓу луѓе кај кој еволуцијата не застанала во среден век. Денес во побогатите земји населено е све живо и диво, секаква багра и ти како нов мигрант поголеми ти се шансите да живееш меѓу поголеми ропаци таму него во МКД.Јас на пример да имам добри примања во МКД повеќе би избрал да живеам со тие во МКД него со баграва низ светот,... али секој со своето искуство и мислење.
 
Последно уредено:
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Во странство не цветаат рози. Поготово не за иселениците.
Неколку точки да се имаат на ум:

1. Во МК си средна/висока класа. Во странство си автоматски една-две класи подолу.
2. Во МК се дружиш со слични (средна класа) во странство најчесто околу имаш други иселеници (Арапи, Црнци, итн)
3. Во Скопје живееш, центар итн. Во странство си во никакви сиромашни и опасни квартови со Арапи и Црнци.
4. Пријатели локални мештани тешко, ти остануваат горенаведените
5. И после 20 години се чувствувш дека си туѓинец во туѓа земја а не дека си дома (види Австралијанците)
6. Сосема друг менталитет. Нема ќе седам у кафиќ ќе си муабетам. Се РАБОТИ РМБА!
7. Исто како со класата, и работата е неколку пати пониско ниво од таа што можеш да ја имаш МК.
8. И во Африка има богаташи а и во Швајцарија има бездомници на улица...
Секако има мн исклучоци, ова е генерализација но вреди да се има на ум.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Во странство не цветаат рози. Поготово не за иселениците.
Неколку точки да се имаат на ум:

1. Во МК си средна/висока класа. Во странство си автоматски една-две класи подолу.
2. Во МК се дружиш со слични (средна класа) во странство најчесто околу имаш други иселеници (Арапи, Црнци, итн)
3. Во Скопје живееш, центар итн. Во странство си во никакви сиромашни и опасни квартови со Арапи и Црнци.
4. Пријатели локални мештани тешко, ти остануваат горенаведените
5. И после 20 години се чувствувш дека си туѓинец во туѓа земја а не дека си дома (види Австралијанците)
6. Сосема друг менталитет. Нема ќе седам у кафиќ ќе си муабетам. Се РАБОТИ РМБА!
7. Исто како со класата, и работата е неколку пати пониско ниво од таа што можеш да ја имаш МК.
8. И во Африка има богаташи а и во Швајцарија има бездомници на улица...
Секако има мн исклучоци, ова е генерализација но вреди да се има на ум.
Ти според напишаново се глеа дека не си ја напуштил на подолго државава никогаш.

1. Каква висока средна класа си тука бе црни ти со таа плата и тој фрижидер празен?
2. Во МК се дружиш со слични голтари што собирате по 100че за пиво.
3. Не, не живееш со Арапи и Црнци. Бираш кај ќе живееш.
4. Ако си орангутан што не знае да се социјализира, така си е.
5. Во Грујоленд сум туѓинец и граѓанин од втор ред.
6. Ќе си седиш кај ти кур сака откако ке си сработиш и кога ќе имаш слободен ден.
7. Работата е ценета и платена! Во Македонија нема работа а не па на „високо ниво“.
 
Последно уредено:

Skorp

That guy...
Член од
30 јуни 2010
Мислења
1.173
Поени од реакции
2.112
Ja stvarno neznam od kaj gi kopate informaciite... garant poznavate kreteni kako so opisav u postot pogore, sto se iselile i naravno deka ke ziveat so drugi kreteni i u stranstvo. Zaso ako si tuka kreten i tamu ke bides i si se naogjaat edni so drugi. Ja sto znam lugje intelegentni i obrazovani sto otisle u stranstvo vrska nema so ova vie so go lupetate tuka.
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Ja stvarno neznam od kaj gi kopate informaciite... garant poznavate kreteni kako so opisav u postot sto se iselile i naravno deka ke ziveat so drugi kreteni i u stranstvo. Zaso ako si tuka kreten i tamu ke bides i si se naogjaat edni so drugi. Ja sto znam lugje intelegentni i obrazovani sto otisle u stranstvo vrska nema so ova vie so go lupetate tuka.
1. Од лично искуство ти кажувам.

2. Ниту еден што отишол, нема да ти ги каже отворено негативните работи. Напротив ќе си се фали и се розево ќе ти опишува. Не верувај се што иселеници ти раскажуваат.[DOUBLEPOST=1469359309][/DOUBLEPOST]
Ти според напишаново се глеа дека не си ја напуштил на подолго државава никогаш.

1. Каква висока средна класа си тука бе црни ти со таа плата и тој фрижидер празен?
2. Во МК се дружиш со слични голтари што собирате по 100че за пиво.
3. Не, не живееш со Арапи и Црнци. Бираш кај ќе живееш.
4. Ако си орангутан што не знае да се социјализира, така си е.
5. Во Грујоленд сум туѓинец и граѓанин од втор ред.
6. Ќе си седиш кај ти кур сака откако ке си сработиш и кога ќе имаш слободен ден.
7. Работата е ценета и платена! Во Македонија нема работа а не па на „високо ниво“.
Ако мислиш така слободно оди си, ако веќе не си отишол. Не го пишав ова некого нешто да убедувам или да се расправам. Поздрав
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.964
Поени од реакции
35.575
1. Од лично искуство ти кажувам.

2. Ниту еден што отишол, нема да ти ги каже отворено негативните работи. Напротив ќе си се фали и се розево ќе ти опишува. Не верувај се што иселеници ти раскажуваат.
Баш напротив , нонстоп се негативни и раскажуваат колку им е тешко за да не се иселиш и да не напреднеш во нешто и ти. Љубоморни се , болно љубоморни и тоа. А и треба да бидеш голем кретен да се иселиш во друга држава , и пак да се дружиш и живееш со македонци.

Ако дојде ден да се иселам , апсолутно секаков контакт со македонци ќе прекинам , освен нели со фамилијата дома.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom