Дали вреди да се биде за политичка партија ?

mickey mouse

Багабонти
Член од
5 септември 2011
Мислења
992
Поени од реакции
2.765
Toj што е искористил од партија ќе рече да, а тој што не е ништо искористил ќе рече не!
 
E

Epsilon

Гостин
Вреди ако си неспособно галениче кое не знае само да си ги врзе врвките на кондурите и чека од тато или мама 150-300 денари да си купи 1-2 кутии цигари
Браво ги реши сите
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.295
Поени од реакции
5.860
Кога ке размислам луѓе што преку тендери партиски наместени направија неколку милиони евра и вреди да се траќаш и цел живот потрчко да им бидеш... Тоа е животна шанса. Али за едно вработување или за минимална услуга толку траќање и трчање колку што бараат не вреди... Не само што не вреди и нема смисла за мене. Не е здраворазумски. И (y) и (n)
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Види, океј е да си симпатизер на некоја политичка партија, океј е и да си " ВОЈНИК ПАРТИЧКИ '' aко вистински ја разбираш идеологијата на таа партија и сакаш да имаш придонес во нејзиното експресирање и прогрес. Тоа е лично право на секој индивидуално.
Многу е битен моментот да се запази а тоа е да ја разбираш политиката како структира, и доколку го исполнуваш тој критериум би можел да се споиш политички како симпатизер или да влезеш во структура, али ако привидно ти е пренесена политиката и ја сфаќаш како што ја сервираат, тогаш воошто не е океј да навиваш, определуваш или делуваш преку партија на било кој начин.[DOUBLEPOST=1436748111][/DOUBLEPOST]
Доколку се бориш за остварување на своите идеали, а не своите интереси тогаш да.
Ако одиш само од лична корист тогаш ти си само курва и ништо друго.Курвата што се ебе за пари има поголема чест од тебе.
Осварувањето на своите идеали - интереси, мислам дека е исто што и личната корист, а немора да си курва ако делуваш преку некоја организација за остварување на твоите цели и твоите интереси во животот. Можеби ти се допаѓа тој систем на функционирање и е прилагоден на твоите делувања. Курвата не верувам дека има поголема чест од некој што се бори политички за доброто на светот, околината и луѓето кои заслужуваат подобро и шанса во животот.
Плус курвата го продава своето тело за пари а многу курви имаат потенцијал за некои други дејствија.
Да не заборавиме дека не се сите политичари говна и дека се е у пичку матер отидено,
мислам дека сеуште постојат луѓе кои веруваат во доброто, а се во тој систем - политика.[DOUBLEPOST=1436748332][/DOUBLEPOST]
Кога ке размислам луѓе што преку тендери партиски наместени направија неколку милиони евра и вреди да се траќаш и цел живот потрчко да им бидеш... Тоа е животна шанса. Али за едно вработување или за минимална услуга толку траќање и трчање колку што бараат не вреди... Не само што не вреди и нема смисла за мене. Не е здраворазумски. И (y) и (n)
Тоа се луѓе со висок ранг и социјален статус и затоа имаат компетенција да направат дил од тој тип, на политиката и одговара бизнисот така да секој со пари би можел да направи дил во секој склоп а најдобро е политички да го склопиш затоа што политиката го држи светот многу години наназад.
Си останувам на мислењето кое гласи: Вреди доколку ја познаваш политиката, идеологијата на партијата и пред се да си симпатизер и истомисленик со истата а потоа доколку сакаш и мислиш дека можеш , би можел да прераснеш во т.н * партиски војник * , а се додека не ти е јасно како функционираат срањата би требало да си неутрален во тој политички однос.[DOUBLEPOST=1436748541][/DOUBLEPOST]
Toj што е искористил од партија ќе рече да, а тој што не е ништо искористил ќе рече не!
Јас реално не сум искористил нешто такво и никогаш не сум бил партиски војник и нема ни да бидам зашто не се пронаоѓам сега во тој состав а доколку некој би исполнувал некои критериуми кои ги наведов би можел да биде што сака во тој контекст и тоа со големо право без некој да има аргумент против неговата определба и постапка.
Така да мојот одговор е: Океј е, доколку...... исполнува некои критериуми погоре наведени. *
 
Последно уредено:
W

wicked_1

Гостин
Не, и не треба многу да се полемизира. Со членувањето си нечиј кмет колку и да глумат овдека многу дека не се, плус служиш како инструмент за манипулација и хиерархиски се подредуваш на смешни индоктринирани ликови кои и најчесто не веруваат у тоа што го продаваат, а се генерално неписмени со еднобоен светоглед. Влегуваш у круг каде позиција и авторитет се добива на различен начин од оној со кој си учен цел живот, т.е преку поклонство, слепо слушање и негување на уздите со кои си врзан, а оваа како пракса ти влегува у нормалното секојдневие, и после одредено време се добива лажна замисла дека цел свет така функционира.
Иронијата е што се мисли дека доколку членуваш во партија на позиција, добиваш додатни права и сопствени избори, а баш спротивното е, стануваш поограничен у секој поглед.

Ова може да биде сериозно прашање само во држава со мизерно општество како нашето, што го уништило цивилното и пробува да го замени со заедница од сервилни луѓе, кои де факто се дронови, без рбет. Во 21 век, во европска држава.​
 
Член од
22 август 2012
Мислења
238
Поени од реакции
166
Финансиски ДА, но ке си го упрапостиш Животот :)

НИКОГАШ НЕ БИ ПАДНАК ТОЛКУ НИСКО ДА СТАНАМ ПЛИТИЧАР.

Со други иако они се цанат јас многу е не ги ценам.
 

InSuLaNeR

A man who never was a boy.
Член од
13 јули 2009
Мислења
878
Поени од реакции
107
Не вреди, бидејќи ниедна партија во нашата земја не е како што треба т.е немаат никакви идеали и цели се е манипулација и замачкување очи и те прават глуп при здрав разум....сакам да кажам сите се исти никој не се бори за народот или да се направат некакви подобри услови за живеење на сите луѓе што живеат во нашата држава. Највеќе ова важи за младите кои се со диплома и меѓу кои има поединци кои стварно ептен ја разбираат материјата во тоа што го завршиле и имаат добар просек(што можеби не игра голема улога зошто повеќето приватни компании сакаат да те видат како работиш, а не го гледаат просекот), а немаат работа и бараат чаре во странство, а нашата држава губи ептен работоспособен кадар....барем јас така размислувам, а како што е спомнато погоре тој што искористил ќе рече да, а тој што не искористил ќе рече не, ама јас не би сакал ниту да се зачленувам ниту да искористувам, туку нека ме вработат и дадат време, ако ме бива остај ме ако не чао.
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Зависи која е целта за влегувањето во една партија. Мислам дека луѓево што не се упатени во тоа ги преувеличуваат работите и партиите ги претставуваат како нешто недостижно, високо за да во јавноста изгледа како нешто којзнае што да е.
А нема врска. Лично се познавам со претседателот на партијата со секретарот, со други членови од Извршниот одбор, и баш е спротивно отколку што изгледа во медиумите.

Членувањето во партија може да биде или полтронско, упикувачки, гзоложачки или да придонесеш со конструктивни предлози, да се креира програма, настапи во јавост итн.
Второто по мене е подобро атоа што така оставате лице на паметен човек, интелектуалец но сепак не смеете да сте наивни и лековерни. Покрај интелегенцијата мора да гризете кога и да можете затоа што конкуренцијата е голема.
Така да, партиско членување да, но не да сте лингури.
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Кај нас нема вистинска политичка партија се повеќето се гзо лижачи кои само сакаат партиски да се вработат. Нажалост јас никогаш не би влегол во некоја политичка партија бидејќи најчесто таму освен тие што се гзо лижачи ги има и оние со исперен мозок.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom