Дали во бракот жените влијаат на мажите!

Член од
10 октомври 2011
Мислења
269
Поени од реакции
69
Не е секаде така, тоа е само точно во западните држави. На исток не е уопште така.
--- надополнето: 14 октомври 2012 во 16:01 ---
До карактерот на мажот е. На запад мажите се помалку имаат муда и полесно им е да кренат раце него да пресечат кога треба. Нормално жената е подобра за многу работи и дека треба да се слуша и нејзината страна ама сепак јас сум си традиоцинален, кај мене јас носам одлуки.[/quot
Баш на запад жените се повеќе заштитени,мажите немаат право да кренат рака ,се повеќе финансиски независни ,и поради тоа се осеќаат повлијателни,а не би рекла дека кај нас влијанието на жените е помало ,сепак мислам дека жената повеќе влијае ,во поголем број од семејствата повеќе застапува жената,жената е столб во бракот,иако мажите не сакаат тоа да го признат ,несакајќи тие подлегнуваат под жената и мислат дека тоа е тоа што тие го сакат ,но напротив не,туку жената му наметнала свое мислење и се повлекла а сопругот несвесно прифаќа и се теши дека и според него тоа треба така да биде ,бидете сигурен дека мажите со време полека под паѓаат под влијание на жените,можеби не веднаш но полека си легнуваат на брашното народски кажано .
Вие мило ми е ако вистина ја одржувате традицијата иако не мислам дека е така ,но ништо лошо нема во тоа ако ги почитувате мислењата и ги применувате на вашата жена,ако е жена не значи дека треба да ги занемарувате нејзините ставови ,бидејки вие сте тој што треба да кажува затоа што сте само маж ,тогаш преовладува таа негативна особина тврдоглавост.
Значи јас сум за рамноправност меѓу сопружниците ,и обете страни да се почитуваат а не да се негуваа таа наша традиција..исто така не ги подржувам жените кои мислат дека тие све знат и умеаат...значи сум за рамноправност.
 
F

FARANG

Гостин
Не си ме разбрала, не мислев да крене раце да ја тепа, него да крене раце од расправии, да попушти. Жената повеќе влијае оти го користи сексот како оружје, затоа до пред брак работите се малку поразлични а потоа жената полека почнува да надвладејува и како не би кога на запад сите закони се направени да биде заштитена. На исток тоа уопште не е така. Во азија ако проба да го користи сексот како оружје има миљон други што одма со задоволство ќе ја заменат. Развод би добила ама алементација е минимална а после никој не би ја пипнал. На блискиот исток остај што ќе јаде котек може и без глава да остане. Таму е сосема друга песна. Конкретно јас преферирам азијатки така да кај нас нема расправии, се знаат мојте одговорности, она си го знае местото а нормално ни јас не сум кретен да ја малтретирам или да носам одлуки за кој она е каде каде подобра.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom