Дали во Македонија успешно може да се тужи полицаец?

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.788
Поени од реакции
8.365
Ја читам веста за јадниот Прилепчанец на кого полицајците му „објаснувале“ нешто
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?vestID=116729
и ми текна да прашам, знае ли некој успешен случај кога полицаец е обвинет и осуден за пречекорување на овластувањата или поточно кажано изживување над граѓани?

Еден мој познаник полицаец ми тврди дека во Македонија треба ептен да си со лоша среќа ако си полицаец за да бидеш осуден. Исто ми тврди дека „алфите“ кои го тепале оној камерманот на Алсат (или како беше Албанската ТВ) иако се осудени на затвор, всушност се дома на принуден одмор али сеуште земаат плата (иако намалена).
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Можеш. Само ако имаш вујко владика (односно министер).
 
P

Princ

Гостин
Нема шанса. Недај боже да бидеш во таква ситуација.
Да владееше правото во земјава, ќе направевме (100 чекори) чекор напред.
 
?

..........

Гостин
еве една моја денешна сторија............

Баш денеска се карав со полицаец и то пред полиција....
Имав работа нешто во мвр да прашам, и оти ми е блиску го земав точакот, одам таму и си го паркирам точакот така настрана да не смета, полицаецот седеше во чувара и наеднаш ми се фрли..ми вика , кај бе таму го оставаш точакот таму минат службени возила шо гледаш слеп ли си!!!!!!!!!!! онака глазно и арогантно, а јас искулиран 300 му викам хелоуу офицер, паркирав точак а не камион:vozbud: и готово скрена човекот и залета на кај мене, таков дебел со бркови комунистичка фаца, се нафрли и јас си стојам, стигна застана пред мене и почна да се дере...и плука....
на што ти личам јас тебе ке се заебавате со мене по цел ден јас по вас ке одам, ми вика а јас појма немам првпат може по една година одам во МВР, ..........ми прекисна и му викам .....господине прво коа збориш те молам биди понежен во говорот целиот ме исплука(бришејки се на лице)....нема потреба од карање едноставно можеше да ми се обратиш со ...дечко таму не е дозволено да го оставиш точакот, и јас ке го тргнев свршен чин , ке си кажевме по едно доброутро и ајт.....а околу имаше собрано народ луге кој минеа по улицата оти полицаецот многу се дереше.....
и се засрами човекот ....ми вика амазнаеш дечко изнервиран сум од сабајле а и постојано таму паркираат ова она засрамено и се повлече.......:tapp:

ете ја културата на нашите полицајци.......:toe:
 
Член од
10 март 2007
Мислења
242
Поени од реакции
46
кога ке те застани цајкан смрден, ако тој те легитимира или ти прави проблеми проблеми имаш полно право и ти да го легитмираш . да да . барај му број на значка , ЗАДОЛЖЕН Е според закон да ти даде и да ти се легитимира тебе :)) . Јас знам имаат тужено полицајци , во последно време случаите ги земаат во обзир , ги опменуваат , ама казните се слаби . полицаец во прилеп силуваше девојче , го казнија слабо , со укор нешшто мислам .
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.241
Поени од реакции
19.440
Македонија е КЛАСИЧНА полициска држава, :pishtoldzи треба да се создаде огромен притисок од јавноста за некој полицаец кој очигледно и намерно ги прекорачил своите овластувања да биди било како санкциониран.:nesvest:
Најчесто како шо истакна во својот пост Eisenhorn им доделуваат дисциплински мерки(парична казна односно намалување на плата,суспензија од некој ден,и сл).
Имало, а како тргнала работава во државата и натаму ќе има многу процеси против цајканите.:jaj:
Очигледно е дека во Македонија постои и тоа во доста висок степен, повредување на основните права и слободи на граѓанинот токму од лицата кои се задолжени да бидат чувари на јавниот ред и мир.:kesa:
Многу работи треба да се сменат доколку сакаме да одиме напред и да се приближиме кон некои подемократски стандарди и вредности.
Кај нас сеуште владе таа фобија која ја имаат луѓето кон полицијата која беше создадена уште од времето на комунизмот кога милицијата беше страв и трепет,а и некои пред се ЛОШИ навики кај самите полициски службеници се зачувани од тоа време.:star:
Затоа и се случуваат милион непотребни ситуации,кои во други нормални држави ги НЕМА,а доколку ги има ќе летаат глави на високи полициски функционери.
Кај нас за било каков прекршок е екстремно тешко и најнизок функционер да сноси некаква одговорност,а камоли некој кој е повисоко на таа хиерархиска скала.:kesa::toe:
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Јас барав легитимација на полицаец, но не сакаше да се легитимира иако се наоѓаше во моја лична сопственост. Веднаш потоа отидов кај началникот (кој всушност и ги имаше испратено без уреден налог), но не добив одговор зошто не сака да се легитимира и дали е должен да се легитимира. Единствено ме предупреди да се чувам, бидејќи можам да добијам и ќотек од нив, а потоа тие (беа тројца, другите двајца пиеле во кафеана) ќе сведочат дека сум ги нападнал, па морале да се бранат.
 

Песимист

Добро информиран оптимист
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.676
Поени од реакции
181
Може само со ептен цврсти докази еден овде тужеше и доби ама со видео значи несоборлив доказ...Инаку тешко ти се пише.
 

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278
Да, во Македонија можеш успешно да тужиш полицаец, но... но уште по „успешно“ нема да го добиеш спорот, сепак... сепак ако успееш да го добиеш случајот, еее... е тешко тебе богами понатаму од тој полицаец, за... за жал иии... и за срамота на правниот систем.:toe:
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Затоа во турско време постоеле комити. Не дека системот на управување бил лош. Системот си бил добар, но и тогаш имало такви кои го злоупотребувале. Затоа некои земале пушка и право во планина.

Баш сега сум на „ратна нога“ со полицијата. Ги товарам за неизвршен увид и штета од 500-1000 евра. Што ќе биде, не знам. Знам само дека ќе добијам непријатели. Потоа ќе морам да ја фатам планината, но ми треба пушка...
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Може да се туже, ама ќе наебе некој таму полицаец што врска нема со случајот и ќе го избркаат него :smee:. (некој што појма нема како влегол во полиција)
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Не се согласувам дека постои некој што нема појма како влегол во полиција. Сите знаат кој вујко (партија) ги вработил.
 
Член од
20 август 2007
Мислења
2.252
Поени од реакции
312
Полицаец како полицаец,онака уличарски не смее да те пипне.Поради звањето.Да е МИЛИцаец,е тогаш може да те крева на клоца,да ти мава ластик,да ти опни лисици и таканатаму.Значи во тоа е разликата.

Е сега,доколку паднеш ВНАТРЕ,во станица,ЏАБЕ ти е се! Сите докази се на нивна страна.Зашто кога веќе си паднал таму си осомничен за нешто.А тие таму можат да ги искористат и најбруталните начини за нешто да признаеш. Е после не Стразбур....Царот Турски не ти помага!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom