Дали ви е потребен долг сон за да функционирате преку ден?

Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
Јас за срека немам проблем со несоница...Се случувало да не можам да заспијам со часови,се мачев но не конзумирав ни лекови ниту ништо...На крај успевав да заспивам...Инаку пиво не пијам...Може вино домашно :icon_mrgr:
Секако дека со лекови конзумирање не е убаво,затоа и не ги препорачувам.
И уште нешто...Постојат примери каде што некој не може да го контролира тајмингот кога е време за спиење...Мислам дека кај сите е така речиси...Заспиваат во 03-04 часот наутро па и преку сила 05 часот за да го преспијат целиот ден...Така секоја нок...организмот ке се навикне..А јас можеби и на некого ке му звучи смешно.Ретко кога некогаш заспивам пред полнок.Обично во 23 часот сум во кревет...Си имам створено некоја навика и затоа немам проблеми со умор...Се будам секогаш во 09 часот наутро и се чувствувам доста одморено..Вреди да се проба.

Јас им се чудам на луѓе кои не можат да заспијат .... еве јас на пример една недела сум 1 ва смена станувам од 9 сабајле а другата недела сум 2 ра смена и спијам до 12-1 сат попладне .... само еден ден ми треба да си воспоставам био ритам и се будам 5 минути пред алармот или ако треба да заспивам порано

Зависи од човекот .... еве на пример брат ми кога спие со камбана на гла да му лупам гајле нема а јас само вратана да ја отвори некој се будам
 

Bidikov

Server guru
Член од
25 јануари 2005
Мислења
2.680
Поени од реакции
693
Ќе пробам да ти дадам солуција односно начин како да го истренираш организмот - сепка имај на памет дека рецептава доаѓа од човек кој легнува во 3-4 и секогаш е up and runing во 8.00 ...

Во основа се се сведува на тренинг и на што е тоа минимална количина на сон со која твојот организам функционира нормално ...
Ако ги следиш следниве правила би требало да најдеш начин да го намалиш спиењето на време и периоди кои ќе ти одговараат ..

1. секогаш легнуваш/стануваш во исто време - хипотетички ќе претпоставиме дека тоа е еве од 00.00 до 10.00
На овој начин ќе го навикнеш организмот дека ќе има спиење точно тогаш и во тој случај побрзо ќе влезе во фаза на длабок сон (оној кој навистина го одмара организмот) за жал лошата страна е што на почетокот кога имаш голем распон нема да можеш да залгавуваш до касно и ќе бидеш како пијана кокошка ...
2. Откако ќе го стабилизираш спиењето на оваа константна бројка ќе почнеш секои 2 недели да намалуваш по 10 минути од овој интервал ... значи 00.10-10.00 па потоа 00.10-9.50 ... итн итн.
За ова ќе треба добро да се погрижиш со соодветне тип на аларми ... вака во период од 3 месеци ќе намалиш 1 час спиење без притоа да има влијание врз чуството на одмореност ...
3. откако ќе дојдеш на бројката од 8 саати сон (значи 6 месеци период) ќе оставиш 1-2 месеци да функционираш во овој режим и потоа повторно ќе намалиш ...

Моја препорака е да таргетираш бројка од 7-8 саати сон, па кога ќе остариш оваа бројка ке дојде до 5-7 ...

Имам и поекстремни начини, но се плашам дека нема дати се одразат на здравје ... секако не советувам да таргетираш ниво на спиење како моето (значи 4 саати спиење веќе 15 години), но со овој доста долотворен метод можеш да нормлаизираш ...

Кафето од сабајле е добро, но после 4-6 месеци ќе го изгуби дејството ... кока кола не препорачивам поради други здраствени проблеми ...
 
Член од
6 јануари 2011
Мислења
1.059
Поени од реакции
2.683
Добри сте вие ако само сте поспани и уморни.
И јас сум навикната на минимум 8 саата спиење и секоја нагла промена резултира со главоболки, светкавици пред очи и нагони за повраќање.
Така во средно школо еднаш ги слушам сите легнале во 3-4, станале во 6 за да стигнат на време, поспани се на часовите ама ајде издржат некако до крајот на наставата. И јас кусо да не сум, да пробам да видам како е, гледав филмови и дремев на интернет до 3, сабајлето во школо главата ме уби. Поседев на првите два часа и одма такси и дома на спиење.
Исто ми се случи и еден камп така да си го уништам бидејќи не го можев темпото од легнување во 1 а станување во 6-7 и плус цел ден со обврски пред тебе.

И плус не ги сфаќам како функционираат тие што воопшто и не легнуваат цела вечер, макар на пола саат и потоа фураат цел ден без проблем (на работа или школо) па спијат дури потоа.
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
Не ми смета, научен сум на 4-6/7 саати дневен сон, обично со 1-2 дена сон пропуштени поради што работам и трета смена. Ноќеска чегнав во 2 ипол и станав во 7, без некои проблеми, навикнат сум. Обично има еден ден кога спијам 10-12 часа и назад сум во ритам. Единствено имав проблем пред неколку недели кога не можев да заспијам воопшто преку ноќ, т.е. заспивав во 8 наутро. Тоа беше ептен тапа.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Ќе пробам да ти дадам солуција односно начин како да го истренираш организмот - сепка имај на памет дека рецептава доаѓа од човек кој легнува во 3-4 и секогаш е up and runing во 8.00 ...

Во основа се се сведува на тренинг и на што е тоа минимална количина на сон со која твојот организам функционира нормално ...
Ако ги следиш следниве правила би требало да најдеш начин да го намалиш спиењето на време и периоди кои ќе ти одговараат ..

1. секогаш легнуваш/стануваш во исто време - хипотетички ќе претпоставиме дека тоа е еве од 00.00 до 10.00
На овој начин ќе го навикнеш организмот дека ќе има спиење точно тогаш и во тој случај побрзо ќе влезе во фаза на длабок сон (оној кој навистина го одмара организмот) за жал лошата страна е што на почетокот кога имаш голем распон нема да можеш да залгавуваш до касно и ќе бидеш како пијана кокошка ...
2. Откако ќе го стабилизираш спиењето на оваа константна бројка ќе почнеш секои 2 недели да намалуваш по 10 минути од овој интервал ... значи 00.10-10.00 па потоа 00.10-9.50 ... итн итн.
За ова ќе треба добро да се погрижиш со соодветне тип на аларми ... вака во период од 3 месеци ќе намалиш 1 час спиење без притоа да има влијание врз чуството на одмореност ...
3. откако ќе дојдеш на бројката од 8 саати сон (значи 6 месеци период) ќе оставиш 1-2 месеци да функционираш во овој режим и потоа повторно ќе намалиш ...

Моја препорака е да таргетираш бројка од 7-8 саати сон, па кога ќе остариш оваа бројка ке дојде до 5-7 ...

Имам и поекстремни начини, но се плашам дека нема дати се одразат на здравје ... секако не советувам да таргетираш ниво на спиење како моето (значи 4 саати спиење веќе 15 години), но со овој доста долотворен метод можеш да нормлаизираш ...

Кафето од сабајле е добро, но после 4-6 месеци ќе го изгуби дејството ... кока кола не препорачивам поради други здраствени проблеми ...

Паметен совет, дефинитивно. Искрено, немам живци вака долгорочно да го решавам проблемов ама морам, морам да пробам. Него, интересно вака што испадна, баш вчера на темава зборев и со директорот мој на темава и ми кажа дека и тој го имал истиот проблем се додека не почнал да станува секој ден во исто време.

Секој ден будење во 8. После одреден период нема да ти биде битно дали си легнал во 10 навечер или 4 сабајле, ќе почнеш сам да се будиш во 8. Интересно :)
 
S

StormRage

Гостин
И плус не ги сфаќам како функционираат тие што воопшто и не легнуваат цела вечер, макар на пола саат и потоа фураат цел ден без проблем (на работа или школо) па спијат дури потоа.

Well, you just live with it :P

па имав обичај да спијам по еднаш на 3-4 дена :D
 
O

Orion.

Гостин
Помалку од 8 саати и се осеќам ко воз да ме прегазил, повеќе од 9 саати и се осеќам го воз да ме прегазил :)
 

the_kop

Модератор
Член од
14 јануари 2011
Мислења
10.432
Поени од реакции
13.558
Peja989 сето ова е од психички аспект. Мислам и јас истото го имам осетено на своја кожа, и верувај колку помалку мислиш на ова како да го "решиш" проблемот сам ќе се реши со твоето немислење на него. Кога Маргарет Тачер (thanks god she's dead :) ) можела да спие по 4 часа, и да биде свежа во текот на целиот нареден ден, 6-7 часа сон се повеќе од доволни за да функционираш нормално во текот на денот, и како што ти пиша еден член, редовно пиј по едно кафе наутро и не мисли на ова, фокусирај се на тоа како ќе го поминеш денот....
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.770
Поени од реакции
14.046
Јас пак ако спијам многу сум како утепан 6-7 саати ми се таман. Но малце сум комплициран њтф доколку си легнам во 00:00 и станам во 6-7 сабајле супер сум но ако си легнам во 4-5 сабајле и станам во 12 како сега на пример неможам да се свестам уште.
За мене се што е над 8 саати е многу иако можам да спијам 10+ без проблем.
А да не збориме само колку цврст сон имам пред неколку години фрлија кашикара кај мене во зграда, а во спротивната зграда имаше пожар доста голем пожарни триста глупости ма јок ништо немам осетено :pos:
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Јас имам лесен сон, ако може така да се каже. Одма се будам, но во ист момент можам и да заспијам.....и најчесто заспивам :)
 

bebush

Portable Heater
Член од
4 септември 2007
Мислења
4.468
Поени од реакции
5.166
Не знам што ми стана, дали е од жешково, дали од што бев на одмор па сеа организмов надокнадува али јас не можам да се разбудам во нормално време од денот :unsure:. Се чуствувам ко тежок идиот кога ќе станам во 12 саат иако претходната вечер намерно сум си легнала порано (пример 1,2) и сум си израчунала да спијам рамно 7 саати кои порано му беа доволни на организмов за одмор. Почнав да навивам и по 7 аларма, мајка ми да ја малтретирам да ме буди - ништо не помага, спијам ко топ :eek:. Кафе кога ќе станам обавезно пијам, но приметувам последниве недела дена ни кафево не е од помош. Се уште се осеќам поспано, шашаво и нефункционално.
Како, о како ли да се вратам на 6-7 саата спиење и да станувам порано во денот? :tapp:
 
C

Celsius

Гостин
Иста мака ко bebush. Спиј спиј никако наспан да се разбудиш. 12 Саати да не те крпат... Ќе да е до жешково и влијанието врз крвниот притисок. Летно време знае да си поигрува и да паѓа. Последица е поспаност, измореност.
Чаре е газирана вода, црн сок, кафе, или моето омилено 0,25мл кока кола со едно несс класик од 6ден, имешај но биди претпазлива да не направиш експлозија. После никој нема да те легне ;) на спиење де....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom