Дали верувате во повеќе животи?

Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
па незнам дали од кога ке умреш ке одиш во рајот или пеколот ко ке ти биде вечен дом или ко ке умриш веднаш се рагаш повторно односно двете се точни зашо мислам дека телото умира а душата не. Ако одиме по научно мислење ке умриме и ништо појке а спорет библијата друго, ама јас нормално верувам во библијата повеќе.
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
Јас верувам во реинкарнација, само би сакал да знам дали тоа се случува во исто време кога ќе умреш или со векови наназад или нанапред. (ставив точка дека не верувам дека некој знае да одговори, пошто никој не бил да види и да ни каже :))
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
230
Поени од реакции
10
Abre pekol , ke se pecime kako svinji :) So znam , ne veruvam vo reinkarnacija . Kakvi sranja se toa ? Sega sum covek posle smrtta so ? nekakva dzukela m ? Mozda pudlica
 

PepoOo

[d^.^b]
Член од
7 април 2008
Мислења
621
Поени од реакции
24
Pa iskreno veruvam , se e mozno jbg.
btw sorry za latinica =/ sxe...
 
Член од
13 април 2008
Мислења
3.998
Поени од реакции
1.086
Приказните за повеќе животи и реинкарнации се создадени со цел да го снема стравот од смртта кој постои кај луѓето. Јас лиучно верувам во друг живот, меѓутоа најголема мистерија бар за мене би било, ако постои друг живот, дали и во тој живот сум си ги поставувала истиве прашања за постоење на друг свет
 
Член од
26 декември 2008
Мислења
608
Поени од реакции
236
свест

јас мислам дека после смртта неможеме да влеземе во рајот или пеколот одма. Затоа што ако со вакво ниво на свест би отишле во рајот а ние сме далеку од совршени тогаш сигурно порано или покасно ќе се појават чуства на завист љубомора омраза и др негативни чуства.
Значи ако има постои некоја космичка свест односно бог.

Тогаш сигурно е дека ние би требало да се реинкарнираме одново и одново се додека не постигнеме едно многу високо ниво на свест односно ниво на далеку проширена свест во однос на оваа сегашната. И со ова нашата способност за замислување односно искусување и разменување на високи чуства со други човечки битиа како што е љубовта восхитувањето и др чуства драстично би се зголемила, и не би имале никакви негативни чуства во никое време.
Ако постигнеме нешто вакво тогаш не би имале некоја пречка да влеземе во некое друштво на многу високо свесно постоење чија што природа на постоење е проследена со искусување на многу високи чуства кој сега за нас се невозможни да ги замислиме односно ова кај нас е познато како рај.
 

Black Night

Galvanize
Член од
25 септември 2008
Мислења
327
Поени од реакции
20
Каки бре повеќе животи каки бакрачи. Помирете се со фактот дека сите ке скинеме. Некој порано, некој претерано рано(Тоше Проески), некој покасно. Се што се раѓа мора и да умре. Ѕвезда се раѓа, ѕзведа и умира. Што се проклети 80 години од моето постоење во споредба со други работи.

Everything that has a begging has and end, my dear friends. :tapp:
 
Член од
2 јануари 2008
Мислења
107
Поени од реакции
0
Се сеќава некој на претходниот живот?
Ја каа беше носорог у дивините низ Африка .. ногу добро се сечам на тоа време.. ауу живот је било то брате .. не као сад .. си најдеш некоја мисица носорог и с качуваш без да питаш , абе кефови .. па си шетам низ оазите у Сахара , си пијам вода на 50 степени под сонце .. си го прчам бе ...а не сега као човек да мизерувам .. ех да се врати тоа време ..
 

Bada Bing!

шшшшшш
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.671
Поени од реакции
114
Ако сака некој да провери, јас и мојот нож сме подготвени 24/7 да ја исполниме желбата. :wink:
 
Член од
26 декември 2008
Мислења
608
Поени од реакции
236
Ако сака некој да провери, јас и мојот нож сме подготвени 24/7 да ја исполниме желбата. :wink:
Во иднина кога ќе пишуваш нешто гледај коментарите да бидат на едно рационално ниво.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom