Дали верувате во господ?

Член од
18 декември 2019
Мислења
29
Поени од реакции
17
Тогаш која е поентата на иконите?
Тоа се чисти идоли
Уште во старт грешка во верата
Света Петка, Света Десетка, абе немој да ме јe**ш......, нели ЕДЕН е господ ?!

Слават некаква си '' слава '' колку да се пос**ат од јадење и пиење а уствари веројатно не знаат што слават

Одење во Црква?
Палење свеќи?
Оставање пари на икони?
За што?

И да се молат и да не се молат исто им се фаќа. Едина разлика можда психички посмирено ќе се осеќаат

А дека нешто битно ќе се промени нема

Се шо е материјално у вој свет нема баш никаква веза со некаква измислица наречена '' бог ''

Секој си одговара за себе кој колку ќе спечали и шо ќе постигне у краткиот живот

Молење за здраје?
За кое црно здравје?
Па ако тоа надмоќно суштество наречено бог даваше здравје, сите ќе беа здрави бар до 70-80 годишна возраст
Здравјето е чиста среќа и некое минорно влијание како исхрана, нервоза...

Ко демек некој ако крадел/перел пари или убивал ќе си сноси казна на '' оној '' свет
Тоа само простите и немоќни луге го мислат

Ако е така сите ќе сносат казна, сите се грешни до некој степен
И што сега ќе има казни по тежина на ''грев''

Не фрлајте пари у црквите за џабе
Боље остајте му ги на некој бездомник тие пари предвидени за поповите
Vo ovoj del te poddrzuvam totalno, zatoa sto pomislata za ateizam mi sw vrodi od licemerieto na crkvata i popovite. To so poinakvi gledista imaat za nedokazani raboti toa e nivna rabota, na religioznite jbg. Sekoj si ima pravo sekoj neka si tera kako so saka.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.580
Поени од реакции
12.947
Ај ти објасни како тоа се кецале мајмуни па се родил човек? Пред мајмуните се кецале мачки па се родил мајмун? Пред мачките се кецале крокодили па се родиле мачки? Се кецале риби па се родиле крокодили оти на рибите им било досадно во водата па сакале да имаат нозе? На некои од крокодилите не им се одело пеш па им никнале крилја и полетале и станале птици?
:facepalm: :tapp: Не знам дали си сериозен ама ако си, не си свесен каква глупост си истресол...! Ова покажува дека абер немаш од тоа што значи еволуција и како е истата објаснета. За споредба, ова е исто како некој што не е христијанин да тврди дека христијаните поддржуваат распнување луѓе на крст....
Еволуцијата во никој случај не е тврдење дека од еден постоечки вид настанал друг! Туку дека денешните видови имаат заеднички предци од кои еволуирале, заеднички предци што сега не постојат, бидејќи еволуирале во денешните видови!
 
Член од
18 јануари 2018
Мислења
334
Поени од реакции
230
Да го видиш и да се дружиш со него не е исто што и да веруваш.Да веруваш значи да си убеден дека таму некаде постои некој и нешто без никаков доказ дека постои,контра на ова доколку го видиш ти не веруваш во него,оти сега имаш доказ дека постои.
Pa bas koga ke vidis ke veruvas deka stvarno ima, a vaka osven u taa lazna knigicka biblija, nideka ne se spomnue toj Jeshua
I svarno veruvate deka od tolku milijardi mrtovci do sea bas vas ke ve spasi toj sjeban vas Bog?
Od sto ke ve spasi?
 

HellRaiser

Реметам кајганџии
Член од
1 јануари 2014
Мислења
777
Поени од реакции
854
Pa bas koga ke vidis ke veruvas deka stvarno ima, a vaka osven u taa lazna knigicka biblija, nideka ne se spomnue toj Jeshua
I svarno veruvate deka od tolku milijardi mrtovci do sea bas vas ke ve spasi toj sjeban vas Bog?
Od sto ke ve spasi?
Ќе не спаси бе од таквите ко тебе оти од ваквите ко тебе потекнува сиот разврат на светот,библијата учи на морал,почит,ред тој што се противи на Бог и на библијата по автоматизам е противник на сите работи што ги пишува во библијата и така настанува сиот блуд во светот.
 
Член од
18 јануари 2018
Мислења
334
Поени од реакции
230
Ќе не спаси бе од таквите ко тебе оти од ваквите ко тебе потекнува сиот разврат на светот,библијата учи на морал,почит,ред тој што се противи на Бог и на библијата по автоматизам е противник на сите работи што ги пишува во библијата и така настанува сиот блуд во светот.
Dali go razlikuvas ti Isus od Allah?
Na "vernicite" na "hristijanstvoto ne im e gajle za Islamot.
Togas sto e pobidno hristijanstvoto od islamot?
Ako se isto zosto ne se ista religija?
Ete u start dokaz deka se isto sr*nje i dvete
I sto moze da se promeni ako postojano si mislis deka veruvas i si povtoruvas nesto sto e samo napisano i nema nikakva logika, dokaz, fakt
Ke se spasis od nesto?
Ne ti treba materijalen zivot bidejki za "gospod" ne e vazno materijalnoto?
Togas odi vo planina i meditiraj i nadevaj se deka ke te spasi od nesto
Zosto imas potreba da veruvas vo biblija, bog? Koga i samiot znaes deka se sto e materijalno nema vrska so nekakva si molba kon "bogot"
Togas za sto ke se molis?
Za zdravje?
Za nekakov si zivot posle smrtta?
 

HellRaiser

Реметам кајганџии
Член од
1 јануари 2014
Мислења
777
Поени од реакции
854
Dali go razlikuvas ti Isus od Allah?
Na "vernicite" na "hristijanstvoto ne im e gajle za Islamot.
Togas sto e pobidno hristijanstvoto od islamot?
Ako se isto zosto ne se ista religija?
Ete u start dokaz deka se isto sr*nje i dvete
I sto moze da se promeni ako postojano si mislis deka veruvas i si povtoruvas nesto sto e samo napisano i nema nikakva logika, dokaz, fakt
Ke se spasis od nesto?
Ne ti treba materijalen zivot bidejki za "gospod" ne e vazno materijalnoto?
Togas odi vo planina i meditiraj i nadevaj se deka ke te spasi od nesto
Zosto imas potreba da veruvas vo biblija, bog? Koga i samiot znaes deka se sto e materijalno nema vrska so nekakva si molba kon "bogot"
Togas za sto ke se molis?
Za zdravje?
Za nekakov si zivot posle smrtta?
Значи темата е дали веруваш во Бог а не натерај го другиот член да не верува доколку верува така да ти со тоа шо се контраш со мене одиш надвор од темата односно ја тролаш темата и нечие убедување,а јас само ќе се повторам се што се противи на Бог е против се она што го кажал пример ако тој рекол односот треба да биде меѓу маж и жена ти со тоа шо го нарекуваш со погрдни зборови се контраш со тоа шо го рекол односно за тебе нормални се педери,иначе зошто би ти пречело тоа шо го пишува во библијата значи не правиме муабет сега за верување и неверување тебе очигледно ти пречи тоа шо го пишува внатре а ти пречи оти си обратен
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
6.881
Поени од реакции
4.284
Не верувам дека Отецот го создал светот и човекот за 7 дена.
Не верувам дека најголем дел од настаните од Библијата се случиле.
Не верувам дека Исус е син на отецот.
Верувам во најголем дел од проведите на Исус.
Но не верувам дека воскреснал.
Не верувам во грев и казна за грев.
Верувам дека сите по смртта ќе одиме во рајот или нешто слично.
Не верувам во Сатана.
Не верувам дека Мухамед комуницирал со Бог.
Не верувам во светиот дух.
Верувам дека луѓето треба да се добри зошто тоа е добро.
 
Член од
9 јануари 2011
Мислења
417
Поени од реакции
563
Не верувам дека Отецот го создал светот и човекот за 7 дена.
Не верувам дека најголем дел од настаните од Библијата се случиле.
Не верувам дека Исус е син на отецот.
Верувам во најголем дел од проведите на Исус.
Но не верувам дека воскреснал.
Не верувам во грев и казна за грев.
Верувам дека сите по смртта ќе одиме во рајот или нешто слично.
Не верувам во Сатана.
Не верувам дека Мухамед комуницирал со Бог.
Не верувам во светиот дух.
Верувам дека луѓето треба да се добри зошто тоа е добро.
Mnogu realen si, ne e interesno vaka...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom