Дали верувате во господ?

Член од
18 декември 2019
Мислења
29
Поени од реакции
17

HellRaiser

Реметам кајганџии
Член од
1 јануари 2014
Мислења
777
Поени од реакции
854
Дали го имате запознаено па што имате доверба? Јас да го видам нема да му верувам освен ако не се дружам неколку месеци и да видам дека е арен. Лол бе колку сте пред хуманизам и ренесанса
Да го видиш и да се дружиш со него не е исто што и да веруваш.Да веруваш значи да си убеден дека таму некаде постои некој и нешто без никаков доказ дека постои,контра на ова доколку го видиш ти не веруваш во него,оти сега имаш доказ дека постои.
 
Член од
18 декември 2019
Мислења
29
Поени од реакции
17
Да го видиш и да се дружиш со него не е исто што и да веруваш.Да веруваш значи да си убеден дека таму некаде постои некој и нешто без никаков доказ дека постои,контра на ова доколку го видиш ти не веруваш во него,оти сега имаш доказ дека постои.
Каков доказ имам бе дека постои? Какво е тоа знаење дека нешто таму постои ко никој не знае? Или шо ти рекле ко мал то правиш. Не е лично кон тебе ова туку општо зборувам за вернициве. Као демек акл веруваш арно ќе ти биди ако не веруваш нема. Лол. Едноставно сме животни кои имаме поразвиен мозок и за утеха е измислен господ. Да не навлегувам дека Данте Алигиери со Божествена Комедија ги исмислил пеколот и рајот.
 

HellRaiser

Реметам кајганџии
Член од
1 јануари 2014
Мислења
777
Поени од реакции
854
Каков доказ имам бе дека постои? Какво е тоа знаење дека нешто таму постои ко никој не знае? Или шо ти рекле ко мал то правиш. Не е лично кон тебе ова туку општо зборувам за вернициве. Као демек акл веруваш арно ќе ти биди ако не веруваш нема. Лол. Едноставно сме животни кои имаме поразвиен мозок и за утеха е измислен господ. Да не навлегувам дека Данте Алигиери со Божествена Комедија ги исмислил пеколот и рајот.
Не ме разбра шо сакав да кажам,суштината на зборот верувам неможеш да го разбереш или не сакаш.Значи пак ќе се повторам да веруваш значи да не видиш а да поверуваш,не ти треба доказ за да веруваш оти ако имаш доказ зборот верувам го губи своето значење.Значи како да ти објаснам тоа е чувство што или го имаш во тебе или го немаш,не ти е наметнато оти никој на никого неможе ништо да му наметне.Ти си доказ дека не успеало општеството да ти ја наметне религијата.Тоа ти е исто ко да одиш во продавница и бираш сакам ова не сакам ова,сосила никој неможе да те натера да одбереш нешто шо не сакаш.
 
Последно уредено:

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.392
Каков доказ имам бе дека постои?
Се‘ зависи како (ти) би сакал да „изгледа„ доказот кој го бараш.

Божјото постоење се докажува на неколку начини.

Еве ги:
- преку објавата Божја до човекот, во посреден облик (преку пророци и преку записи),
- преку личната објава на Бог до човекот, така што Бог стана и Човек, во видлив облик,
- преку разумно согледување на створените нешта, така што разумот доаѓа до заклучокот дека створените нешта имаат и свој Творец,
- преку совеста, која е вграден глас Божји во секого од нас.

За да не биде дека никој не ти кажал, нели...
 
Член од
19 декември 2019
Мислења
22
Поени од реакции
48
Божјото постоење се докажува на неколку начини.

Еве ги:
- преку објавата Божја до човекот, во посреден облик (преку пророци и преку записи),
- преку личната објава на Бог до човекот, така што Бог стана и Човек, во видлив облик,
- преку разумно согледување на створените нешта, така што разумот доаѓа до заклучокот дека створените нешта имаат и свој Творец,
- преку совеста, која е вграден глас Божји во секого од нас.
1. Objavata bozja preku proroci e zapisi e blisku do dokaz kolku sto si ti blisku do bilo kakov razumen argument.
2. Licnata objava e povtorno zapisana i preraskazana vo zapisite, vidi pod broj 1.
3. Razumnoto sogleduvanje na stvorenite nesta vodi vo naucni objasnuvanja, ne vo dedo so bela brada.
4. Sovesta ima mnogu lesno soglediliv evoluciski zacetok, nikakva vrska nema so tvojot Bog.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.392
1. Objavata bozja preku proroci e zapisi e blisku do dokaz kolku sto si ti blisku do bilo kakov razumen argument.
2. Licnata objava e povtorno zapisana i preraskazana vo zapisite, vidi pod broj 1.
3. Razumnoto sogleduvanje na stvorenite nesta vodi vo naucni objasnuvanja, ne vo dedo so bela brada.
4. Sovesta ima mnogu lesno soglediliv evoluciski zacetok, nikakva vrska nema so tvojot Bog.
IvananavI,

на ваквија ликој ка тебе, сам Бог да им излезе пред очи, они пак нема да веруваат ем на своте вродени очи, ем на ликот кој им се појавил пред очи.

„Дупло голо„, ка шо вели лицето Б.Ц.

Туку што велиш, дали Светов постои од твојот влез во пубертетот или постои од троа порано?...
 
Член од
19 декември 2019
Мислења
22
Поени од реакции
48
IvananavI,

на ваквија ликој ка тебе, сам Бог да им излезе пред очи, они пак нема да веруваат ем на своте вродени очи, ем на ликот кој им се појавил пред очи.

„Дупло голо„, ка шо вели лицето Б.Ц.

Туку што велиш, дали Светов постои од твојот влез во пубертетот или постои од троа порано?...
Troa porano. Se znae deka svetot postoi 6000 godini a Isus javal dinosaurusi.

Ama nema vrska, potrebno e da postojat budali kako tebe, treba i bezrabotnicite i apasite po crkvite da ziveat od nesto. Koga ne bi postoele polupismeni telinja kako tebe, koj bi gi ranel? Gledas, ova ti e uste eden dokaz deka Bog postoi, zatoa sto se ima smisla. Tvoeto postoenje e vo sovrsena simbioza so postoenjeto na parazitite koi go lazat covestvoto od samite pocetoci.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.392
Troa porano. Se znae deka svetot postoi 6000 godini a Isus javal dinosaurusi.

Ama nema vrska, potrebno e da postojat budali kako tebe, treba i bezrabotnicite i apasite po crkvite da ziveat od nesto. Koga ne bi postoele polupismeni telinja kako tebe, koj bi gi ranel? Gledas, ova ti e uste eden dokaz deka Bog postoi, zatoa sto se ima smisla. Tvoeto postoenje e vo sovrsena simbioza so postoenjeto na parazitite koi go lazat covestvoto od samite pocetoci.
О кеј!...

Значи, убо сум претпоставил: Светов е стар колку твојата возраст, зголемена за 13.

Трај си...
 
Последно уредено:
Член од
25 септември 2019
Мислења
7
Поени од реакции
4
Pa neznam sega.. i jas ne se narekuvam golem vernik no mislam deka ima visa sila, sekako koj kako go razbira toa za mene e poubavo koga ke se pomolam na gospod se osekjam podobro gi otrgnuvam site crni misli, a denesnicava gjavolot e premnogu popularen seto toa sto se slucuva po svetov sekojdnevno dominira losoto,sekoj onoj sto pravi dobro loso moze da mu se vrati samo od covek od gospod nikogas. I pred da dojdeme na svetov sme bile nekade i posle nego nekade ke odime... pekol raj vo toa ne veruvam samo so cista misla i posle zivotot ke ima nekoj zivot mozebi togas ke se sretneme so Bog pa ke ne klasira koj kade zasluzil tamu da odi.
 
Член од
19 декември 2019
Мислења
22
Поени од реакции
48
Pa neznam sega.. i jas ne se narekuvam golem vernik no mislam deka ima visa sila, sekako koj kako go razbira toa za mene e poubavo koga ke se pomolam na gospod se osekjam podobro gi otrgnuvam site crni misli,
Pa dobro, stom ti e tebe poubavo koga ke se pomolis, toa e ocigleden dokaz deka Bog postoi. Ne znam kako porano ne sme se setile na ovoj dokaz. Podobar e od dokazite na Miki.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom