Дали бројот на Aлбанците во Р. Македонија се штимува?

Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
римз...
За жал се фати за онаа што беше најмалку важно во мојот пост...Моја грешка можеби што го спомнав...
Тежиштето на мојот пост всушност се однесуваше на непознавање на Македонскиот јазик во државните установи, општини , болници , разноразни шалтери и тн...
Значи ако приватниот сектор може на некој начин да се оправда тогаш за државниот и јавниот нема оправдување , ИЛИ????
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
римз...
За жал се фати за онаа што беше најмалку важно во мојот пост...Моја грешка можеби што го спомнав...
Тежиштето на мојот пост всушност се однесуваше на непознавање на Македонскиот јазик во државните установи, општини , болници , разноразни шалтери и тн...
Значи ако приватниот сектор може на некој начин да се оправда тогаш за државниот и јавниот нема оправдување , ИЛИ????

Не го вработувај, ама не му го забранувај!
Ама кај нас се се праи наопаку, ем ти забранува, ем те вработува...Јебига.
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Не го вработувај, ама не му го забранувај!
Ама кај нас се се праи наопаку, ем ти забранува, ем те вработува...Јебига.
Да но што правиме со рамковниот договор ако од 200 пријавени 150 незнаат македонски , а ти „мора„ да примиш 100...
Освен тоа во западна Македонија и во комисиите седат Албанци, а не верувам дека некој ќе се дрзне да ја спроведе мерката што ти ја предлагаш...

Инаку што се однесува до мене апсолутно се согласувам дека не треба да се забранува или да се пресилува...Но од старт треба да се знаат шансите за вработување особено во државниот сектор ако не се знае македонскиот , што всушност и самиот го рече...
 
Член од
18 август 2008
Мислења
680
Поени од реакции
33
Мислам дека работите ќе тргнат во правец - деалбанизирање. Сите пари кои ги имаат се од гастербајтери,така?


Епа,замислете кога ќе се урне шенгенскиот ѕид,што к** еден албанец ќе бара во Македонија?

Пари?
:pos2::pos2:
Стандард?
:pos2::pos2:

Соживот?
:pos2::pos2:
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Ares, секој еден албанец што работи во странство парите ги враќа дома :) така да не ти држи вода муабетот иако оффтопик
 
С

Спенсер

Гостин
Ares, секој еден албанец што работи во странство парите ги враќа дома :) така да не ти држи вода муабетот иако оффтопик
прва работа што се согласувам со римз...

пројдов покрај гостивар мислам (или кичево)...лелеллелел палати!!! али напуштени, албанците се на печалба...гоооолеми куки али напуштени...
 
M

Mario Gómez

Гостин
Од мојот регион многу фамилии веќе заминаа да живеат во Приштина, а и летово другари албанци што знам, неколку од нив ќе се селат таму.Што мајка бараат во Косово незнам.
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Од мојот регион многу фамилии веќе заминаа да живеат во Приштина, а и летово другари албанци што знам, неколку од нив ќе се селат таму.Што мајка бараат во Косово незнам.

Се враќаат дома што ти чудно...???
 

Jakov

Тато
Член од
24 јули 2005
Мислења
2.360
Поени од реакции
58
Jakov, а кој инсистира на бројка и зошто ?
Ако сме граѓани на РМ, зошто е битна бројката ?
Зошто беше битна територијалната поделба ?
Зошто беше битно кон Скопје да се прикачат села од џенем ?
Зошто е битна двојазичноста ?
Зошто е битно албанското знаме ?

Бурекот е опасен ако го купуваш ноќно време во Чаир.
Na brojkite insistiraat site. BC insistira na brojkata za da ima dovolno glasovi na izbori koi ke kolaiciraat so negoviot sdsm. Toa go pravese vo 90tite koga davase drzavjanstva, toa go pravese po vojnata koga go namestija popisot pa se prifakaa site popisni obrasci duri i takvi pisuvani so moliv. Slucajno toa vreme bev vo DZS i znam kolku vreme kaj direktorot se steluvaa podatocite. Na Albancite im e bitno i si insistiraat na brojkata isto kako sto nie Makedoncite insistirame na brojki koga ke recat deka vo Bg ima 5000 a vo grcija 3000 Makedonci.
Ako sme gragani, e ama ne sme. Dobar del od ovie za koi zborime se seljaci ne se gragani.
Teritorijalnata podebla e bitna valjda za da znaat koj do kade i kolku moze da lapa za nego i negovite, a pri toa da nema mesanje vo ingerenciite. Znaes ako nema jasna podelba na opstinite moze da se zaboravi Koce i da mu zeme nesto na Idzet, a ovoj posle lut da grabe od na Koneski i se taka po red.
Bitno e da se prikacat selata za da se opravda etiketata deka Skopje sana "zbiraliste na seljacista".
Dvojazicnosta e bitna zatoa sto se trosi duplo od se: hartija, struja, mebel, kancelarii, plati, preveduvaci. Se bukvalno se. A ako se trosi duplo, nekoj nekade avtomatski i zarabotuva duplo. Koj?
Za da ne se zbunis pa da pomislis deka e nekoj tvoj, koga ke ti razmafta odma znaes deka ne e.

Vo princip ne kupuvam nisto od ramkovni dukani taka da ne znam kakov e i dali e opasen cairskiot burek. Dodeka postoi Vatasha moite 12 points goes to Vatasha Burek. :)

Samo ne mi bese mene poentata da teram vakov muabet prasav sto razlika prai brojkata gledam nikoj nema odgovor ali site znaat deka prai.
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
27
Поени од реакции
4
13.2 % во 2002 !!!

Многу добро ве разбирам, тебе и некои други во форумот, демек албанците биле многу помалку од колку што се наведени по списоците на државата, жими к**от, јас ве разбирам и кога велите демек биле масовно доселени и доделени државјанства на албанците од Косово, дека списоците се полни од умрени лица, дека родителите своите деца ги запишувале по две училишта своите деца, само за да албанците бидат повеке. Мене овие пропаганди само едно ми даваат до знаење, а тоа дека некој многу се плаши што бројот на албанците секој ден се повеке и повеке се зголемува, но немаме што да ви правиме ке треба повеке да ги бојкотирате кондомите.:toe:


А ти да ми го пуштиш веке, може? долго време го држиш!
Море :drk: голем јунак си скриен зад никот !
1981 година пописот во СФРЈ е поништен за Косово и Македонија затоа што е констатирано дека Албанците двојно се попишувале !
Последниот попис во Македонија ниту еден член на државната пописна комисија не се потпишал на објавените резултати, само се соопштиле, затоа што е направен фалсификат! Паника ги фатило во Владата кога виделе дека Албанци има само 13.2% со што според Рамковниот немало малцинство над 20%
Тоа е вистината !
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Што е битно дали се бројките точни или не? Квалитетот а не квантитетот е битен.

Да испадне утре дека е бројката 200 000 ама баш ништо нема да се смени. И со малку и со многу треба да се договориш и да градиш држава.

Силна економија, слога и поголема толерантност се клучот, другото е само замајување.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom