Дали би стапиле во брак со партнер кој има вонбрачно дете?

Член од
26 јануари 2012
Мислења
172
Поени од реакции
430
Да бе некој ја напумпал и јас ќе му го растам детето . Нема шанси па најубава на свет нека е
Браво на речникот, те личи.
Да те прашам, имаш сестра?

Не суди додека не знаеш нечива судбина. Од кај знаеш, може тој не сакал да знае ништо за бебето. Може неа и било претешко, ама го родила и покрај се. Тоа е за пофалба, а не за осудување.

И јас реков дека сум повеќе за не,чисто, познавајаќи се себе си дека можеби ќе крахирам на првиот неуспешен обид да го извадам детето на прав пат, и дека семејството ми значи многу, но заради таа твоја банална причина, не.
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
Браво на речникот, те личи.
Да те прашам, имаш сестра?

Не суди додека не знаеш нечива судбина. Од кај знаеш, може тој не сакал да знае ништо за бебето. Може неа и било претешко, ама го родила и покрај се. Тоа е за пофалба, а не за осудување.

И јас реков дека сум повеќе за не,чисто, познавајаќи се себе си дека можеби ќе крахирам на првиот неуспешен обид да го извадам детето на прав пат, и дека семејството ми значи многу, но заради таа твоја банална причина, не.

И после ќе се чудам зошто немам фатено дечко, пиххх.. Опкружена со ваков речник и во секојдневиот живот, па никој не ми ни треба.
Кој ја терал да шири нозе ? фала богу кондомите не се за џабе а ти во брак преку ноќ сигурно нема да стапиш во брак и тоа ти дава доволно време да го запознаеш партнерот. А ако е судбината упс ми се тури внатре измислен е абортусот никој не те тера со сила да ствараш семејство

А то што не можеш дечко да си најдеш не знам шо да ти речам
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Кој ја терал да шири нозе ? фала богу кондомите не се за џабе а ти во брак преку ноќ сигурно нема да стапиш во брак и тоа ти дава доволно време да го запознаеш партнерот. А ако е судбината упс ми се тури внатре измислен е абортусот никој не те тера со сила да ствараш семејство

А то што не можеш дечко да си најдеш дефинитивно тебе ти треба женска а не дечко
Ако девојката е доволно глупа да не го процени дечкото што иде или што била со него и уште да му роди дете од курташак ,епа извини никој не е будала да плаќа за нејзините грешки ..
Aбе што сте запнале да барате кривица? Х човек останал со дете. Проблемите настанале откако дошло детето на свет. Почесто кога се работи за самохран родител тоа мајката, ама не е секогаш така. Scouser88, G e G o... ти би оставил твое дете на улица ако ете речиме мајката не го сака?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.923
Поени од реакции
21.420
Aбе што сте запнале да барате кривица? Х човек останал со дете. Проблемите настанале откако дошло детето на свет. Почесто кога се работи за самохран родител тоа мајката, ама не е секогаш така. Scouser88, G e G o... ти би оставил твое дете на улица ако ете речиме мајката не го сака?
никој не бара кривица, ама добро е да се знае како стигнала до таква ситуација.
има ситуации и ситуации.
некој можеби некако и ке поминат ама некои сигурно не.
оти да не испадни работата, види сине си најдовме татенце.
 
Член од
26 јануари 2012
Мислења
172
Поени од реакции
430
Кој ја терал да шири нозе ? фала богу кондомите не се за џабе а ти во брак преку ноќ сигурно нема да стапиш во брак и тоа ти дава доволно време да го запознаеш партнерот. А ако е судбината упс ми се тури внатре измислен е абортусот никој не те тера со сила да ствараш семејство

А то што не можеш дечко да си најдеш не знам шо да ти речам
Ниту јас не оправдувам, верувај,знаејќи дека денес постојат секакви средства за контрацепција, и не можам да ти кажам точна статистика, но голем е процентот што се необразовани дури и во денешно време.

Тоа што сакав да кажам, дека не треба да се однесуваш осуднички со нив, без да ја знаеш нивната приказна и одма да лепиш етикета.

Не личи, без разлика на кој, такви зборови да се употребуваат.

И од тие тролови на Гламстик што прашуваат се и свашта има вистински приказни. Се случуваат такви работи.
Можеби, јас, ти, го знаеме тоа, ама колку и да е тешко да поверуваш постојат луѓе со многу ниски познавања од областа на сексот.

А тука зборуваме за ситуација, која не ја ни знаеме. Не знаеме што точно се случило.
Жената останала со дете, тоа е тоа. Да употребуваме такви зборови не иде, и на крај краева и самиот тој рече дека си ја сака.

Чисто ми сметаше само тоа "напумпал" не твоето суштинско не. Поглема е моќта на лепењето етикети на девојчиња без да се знае што точно се случило, од страна на машки, и сам го знаеш тоа. Се додека постојат тие, нема да се расчисти вистинската приказна.
Ќе те боли за некој твој близок да кажат така, а да не е вистина, нели?
Се извинувам за оф-топик.
 
Член од
7 октомври 2011
Мислења
3.831
Поени од реакции
3.616
Aбе што сте запнале да барате кривица? Х човек останал со дете. Проблемите настанале откако дошло детето на свет. Почесто кога се работи за самохран родител тоа мајката, ама не е секогаш така. Scouser88, G e G o... ти би оставил твое дете на улица ако ете речиме мајката не го сака?

Не бе таман работи да оставиш дете на улица,ти излезе од прашањето, прашањето не е дали ќе оставиш твое дете на улица туку дали би земал жена со дете која не била мажена, е во ваков случај НЕ.
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Значи сте запознале девојка,ви се допаѓа,сакате да сте со неа,се сложувате,се од убо поубо,едноставно се заљубувате.Но,таа има вонбрачно детенце.Дали тоа детенце би ви било пречка да стапите во брак и покрај сета таа хармонија меѓу вас двајца ?

Истово прашање важи и за девојките.Дали би се омажиле со некој кој има вонбрачно дете ?
Ако некого сакаш, го сакаш. Нема врска дали има дете.
Знам за едне таков случај: дечкото се вљуби, ама кога дозна дека таа има вонбрачно детенце, не ни проба да биде во врска со неа.

А знам и за еден пбратен: родителите се откажаа од синот оти се венча со жена која има вонбачно дете, и немаа кај да живеат, па живееја во едно село, во некоја напуштена колиба, ама љубовта победи. Денес се средени и среќни, а верувам дека биле исти такви и кога јаделе леб и сол.
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
6.448
Поени од реакции
18.281
Постов како и повеќето го пишувам хипотетички, немам искуство со ова но познавајќи се мислам дека апсолутно би ја прифатил и неа и нејзиното дете доколку има љубов помеѓу мене и неа, ама да биде фер и да каже а не таа вест да ја дознаам после два месеци или пак случајно ја видам. Да играме фер и со отворени карти. Нимфадора во својот пост убаво си кажа, единствената предрасуда е во нашите глави.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.183
Поени од реакции
25.858
Како би постапил доколку кога се запознававте ти кажеше дека има дете?
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.183
Поени од реакции
25.858
За мене се однесува ова ?
За отворачот на темата. Мислам дека тука лежи одговорот. Доколку кога работата не била сериозна не можел да го прифати детето, не би требало да го прифати ни сега. Доколку тогаш би го прифатил нека продолжи со врската.
 

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
Како би постапил доколку кога се запознававте ти кажеше дека има дете?
Како и да кажам можеби доколку се најдам во ваква ситуација да испадне обратно.Но бидејќи доволно се знам себеси мислам дека ако доколку увидам дека таа личност ми прија карактерно,дека е добра,дека ме привлекува и да не ги набројувам сите оние работи кои се фактор за да јас посакам нешто повеќе со неа,а и таа истото го има кон мене,тогаш нејзиното дете не би го сметал за никаква пречка.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.923
Поени од реакции
21.420
Како и да кажам можеби доколку се најдам во ваква ситуација да испадне обратно.Но бидејќи доволно се знам себеси мислам дека ако доколку увидам дека таа личност ми прија карактерно,дека е добра,дека ме привлекува и да не ги набројувам сите оние работи кои се фактор за да јас посакам нешто повеќе со неа,а и таа истото го има кон мене,тогаш нејзиното дете не би го сметал за никаква пречка.
гледај да не се најдиш, ама веќе ако се најдиш имајси на ум дека таквите личности можат да бидат и претежно се крајно манипулативни. ке гледаат да те придобијат , да ти угодат , центар на светот да ти бидат и тоа само од една и само една причина.
едноставно немаат избор баш голем, и веќе ако си се фатил на јадицата ке пробаат да те задржат скоро по секоја цена. ке ти доаѓа да си речиш , кај ке најдам јас ваква уште еднаш.паметна разбрана, мила , се што бараш или си барал кај некоја.
е тука си се заебал. тоа од кога ке се официјализира многу кратко ке трае.
со чесни исклучоци се разбира!
 

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
гледај да не се најдиш, ама веќе ако се најдиш имајси на ум дека таквите личности можат да бидат и претежно се крајно манипулативни. ке гледаат да те придобијат , да ти угодат , центар на светот да ти бидат и тоа само од една и само една причина.
едноставно немаат избор баш голем, и веќе ако си се фатил на јадицата ке пробаат да те задржат скоро по секоја цена. ке ти доаѓа да си речиш , кај ке најдам јас ваква уште еднаш.паметна разбрана, мила , се што бараш или си барал кај некоја.
е тука си се заебал. тоа од кога ке се официјализира многу кратко ке трае.
со чесни исклучоци се разбира!
Ти детчко како кажа сигурно некој експерт си за жени со вонбрачни деца.А?Од каде вакво мислење,познаваш некоја ваква,т.е. вакви.бидејќи една ластојца пролет не носи,нели....
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Во услови да и јас имам дете и тој има дете би прифатила, во други услови не би се ни заљубила во него, а и не може од ведро небо мене да ми се створат мајчински чувства, не иде тоа така.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom