Дали ќе се вакцинирате против коронавирус?

Дали би се вакцинирале против корона вирусот?


  • Вкупно гласачи
    301
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.709
Поени од реакции
9.541
Од каде информација дека траат 6 месеци?
Читав, слушав....и убаво еден светски познат научник вели "Вакцината ке направи нов светски поредок"...ова сега е трка за пронаоѓање на вакцина и никако неможе да биде добра, може само да биде сезонска, со краткотраен позитивен ефект, но далеку од права ефективна и без последици вакцина....разни вакцини се прват, државите буквално се натпреваруваат да бидат први, а вирусот мутира, значи никогаш нема да ја искорениме болеста..играње со оган.
Автоматски споено мислење:
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.800
Поени од реакции
15.718
прво да донесе Филипче во државата асален клинички имунолог, да може да се проверии кој смее да прими вакцина..
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.184
Поени од реакции
21.311
Читав, слушав....и убаво еден светски познат научник вели "Вакцината ке направи нов светски поредок"...ова сега е трка за пронаоѓање на вакцина и никако неможе да биде добра, може само да биде сезонска, со краткотраен позитивен ефект, но далеку од права ефективна и без последици вакцина....разни вакцини се прват, државите буквално се натпреваруваат да бидат први, а вирусот мутира, значи никогаш нема да ја искорениме болеста..играње со оган.
Автоматски споено мислење:
Ja pa drugo citav, deka lugjeto koi go prelezale virusot se podolgo imuni od sto se mislese, povekje od godina pa i pokje, ke pokazat valjda nataka so istrazuvanja. So ogled na toa kako sto funkcionira vakcinata imunitetot ke trae mnogu podolgo oti sprecuva virusot da se povrze so kjelijata. Kolku i da mutira virusot ne bi trebalo da go smeni nacinot kako funkcionira. A od druga strana, mutacijata na virus e normalna, sekoj virus mutira. Ali od toa sto citav ovoj mnogu posporo mutiral, 10 pati posporo od gripniot virus. Ne sum strucnak, ova e toa sto go citav. Ako si citala drugo ides do drugi zaklucoci.

Kako i da e, mRNA vakcinata ke ima golem pridones vo naukata i medicinata. Od toj aspekt ke go smeni svetot na nekoj nacin.

Trkata za vakcina sekundarno e i trka za slava i prestiz pomegju drzavi ama situacijata niz svetov go zabrzuva procesot. Cel svet raboti na toa, ima od sekade sredstva, procesot vrvi bez tipicnata birokratija i isto taka istrazuvanjata ne pocnaa od 0 tuku baziraat na predhodni istrazuvanja. Veruvam deka so vakcinata pritisokot ke se namali i poleka ke se vrakjame vo normala. Seuste ke postoi i seuste ke bide opasen, ama ne e ni prv ni posleden virus so koj sto morame da ziveeme.

Toa naucnikot sto go kaza e negovo cuvstvo i ne bazira na fakti. Fakt e, deka ima dve vakcini koi funkcioniraat na slicen nacin i imaat nad 90% efektivnost.

I da ne zaboravime edna rabota: Ako ova e prva vakcina od vakov vid, togas i za predhodnite imale "prva" od toj vid. Ne e toa znaci argument. A vremeto rekov ja, drugo e so polna parea da se raboti na nesto so denesnite moznosti nego pred 20 ili 50 godini.
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
... а кој би знаел која е најдобра вакцина? не секогаш најскапото е најдобро!
и напротив купувањето на вакцина не иде според колку пари се има туку каде е интересот едностран или обостран зависи! еве на пример до сега кој се заинтересира од каде доаѓаат и кое производство се вакцините по редовен календар за вакцинација имунизација кај децата?
или ... некој, било кој, кога ќе го касне куче, змија или се набоде на рѓосан клинец прашува кога оди во болница каква вакцина и серум му се става од кое производство држава и дали е квалитетно или за сиротиња? зошто тогаш така никој не размислува?
Мене не ме интересира чие производство е, ако е одобрена и безбедна вакцината Ок! Би се вакцинирал без проблем! Бев каснат од куче пред некое време, по мое барање ги примив и против тетанус и беснило сите дози за 10 год имунизација 5-6 вакцини ако не и повеќе во 6 месеци период и ни на крај памет не ми падна да прашам дали била Руска, Кинеска или не знам каква. Нема тука што да се сомневам, во која и дупка да живеам! И против жолта треска сум се вакцинирал исто не прашав од каде е.
 
H

HoT _iCe

Гостин
Искрено не, осим ако не биду условен да морам да се вакцинирам за да улегну у некоју другу државу што е дел од ЕУ.
Претходни две године сас татка ми заедно се вакцинирасмо и против обичан грип, овуј годину и двоицата ќе прескочимо. Личан наш став, после мое искуство сас корону и општо што се дешава, изгуби тоталну вербу у здравство и светски организацие и вакцие, место тој ќе се фокусирам на здрав живот, здрава исхрана и ќе га смену начин на кој живу за да не се тресу на сваку настинку.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Искрено не, осим ако не биду условен да морам да се вакцинирам за да улегну у некоју другу државу што е дел од ЕУ.
Претходни две године сас татка ми заедно се вакцинирасмо и против обичан грип, овуј годину и двоицата ќе прескочимо. Личан наш став, после мое искуство сас корону и општо што се дешава, изгуби тоталну вербу у здравство и светски организацие и вакцие, место тој ќе се фокусирам на здрав живот, здрава исхрана и ќе га смену начин на кој живу за да не се тресу на сваку настинку.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.539
Поени од реакции
34.700
вакцина за лице кое веќе се закачило на шајка или веќе е каснат од куче или змија? :unsure: чудно
Мене не ме интересира чие производство е, ако е одобрена и безбедна вакцината Ок! Би се вакцинирал без проблем! Бев каснат од куче пред некое време, по мое барање ги примив и против тетанус и беснило сите дози за 10 год имунизација
не си дошол во ситуација еве како брунхилда,



...кога имаме каснување од змија се прима само серум, Viper (змијски) venom antiserum,



...кога имаме „боцнување со рѓосана шајка“ во моментот се аплицира (antitetanus) серум и вакцина, па уште дополнителни поединечни вакцини, втора доза после месец, трета доза после шест месеци од втората и уште една ревакцинација после една година после третата доза,



... кога имаме ситуација на каснување од куче/маче со беснило (antirabies) во моментот се аплицира антирабичен серум и пет поединечни вакцини 0, 3, 7, 14 и 28 дена со напомена дека според правилникот за имунизација дополнително се прима и антитетаничен серум,
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.867
Поени од реакции
7.255
Толкав страв од вирус кој може и да не си свесен дека го имаш (ништо да не ти е), стапка на оздравување од Бетмен е 99,9% и тоа без конкретен лек, а они запнале за вакцини (y).
Кој сака нека се боде, негов избор, + сигурно ќе биде сезонска, како со грипов.

кога имаме „боцнување со рѓосана шајка“ во моментот се аплицира (antitetanus) серум и вакцина, па уште дополнителни поединечни вакцини, втора доза после месец, трета доза после шест месеци од втората и уште една ревакцинација после една година после третата доза,
Колку време е потребно да се добие беснило од каснувањето или проблеми од нагазувањето на шајка (тетанус), а колку време е потребно телото да развие "одбранбен" механизам од примањето вакцина!!

Ако така функционираат, тогаш зашто и за сите други болести не се примени истиот принцип...
 
Член од
21 март 2014
Мислења
510
Поени од реакции
366
Ако стане достапна ќе се вакцинирам, ако не ќе чекам, ќе се вакцинирам затоа што верувам во наука, а и од социоантропофизиолошки причини како носење маска, студирање во кревет, пол. час итд.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.539
Поени од реакции
34.700
Колку време е потребно да се добие беснило од каснувањето или проблеми од нагазувањето на шајка (тетанус), а колку време е потребно телото да развие "одбранбен" механизам од примањето вакцина!!
Ако така функционираат, тогаш зашто и за сите други болести не се примени истиот принцип...
... во моментот на загрозувачка состојба на човекот дали од токсинот/отров од каснување на змија, дали од двата токсина излачени од бактеријата clostridium tetan која ја има кај рѓосаните метални делови, па и после каснување од куче/маче под претпоставка дека имаат беснило за кој е одговорен вирус од група Rhabdovirus - „рабиес вирус“ - во сите случаеви се дава серум, серумот всушност е имуноглобулин, а имуноглобулинот е „готова“ антитела која треба да го спаси моментално загрозувачката состојба по живот на повредената/ заразена особа,
...во двата случаеви на антитетанус антитела (серум) и антирабична антитела(серум) се аплицира и вакцина која ќе биде после одговорна за новосоздадена антитела која кај антитетанус би било 5 години но со ревакцинација може до 10 години да се има заштита, а кај рабиес 3 години заштита со примените сите пет вакцини,



( тука има некои финеси во активна и пасивна имунизација, антитетанична профилакса со вакцинирање на бебињата со тровалентната вакцина ДиТеПер-диферија- тетанус-пертусис)
 
Последно уредено:
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.709
Поени од реакции
9.541
тенисерот Ѓоковиќ го сатанизираа за оваква изјава, ама овој е анонимус, не е битен на светско ниво
Искрено, не ми е веќе битно кој како е рангиран на светско ниво...ова е општи хаос, на никој веќе не верувам....само во себе самата.
Нема да се вакцинирам, се разбира се додека не ми натераат со сила.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom