Дали би прифатиле да се смените за некого?

pomarandza

The singer
Член од
28 јуни 2009
Мислења
135
Поени од реакции
23
Eve edna slucka shto mi se sluci mene bevme drustvo ja dojdov vo drustvoto pred dva ri emseci moze i porano i sea naednash oni mene mi vikaat deka ja treba da se smenam deka im preci so im vikam deka gi sakam i deka mnogu gi napnuvam deka sum im napadna a prethodno bile med i mleko so mene i sto e najtragicno ajs znam oni akko se ohgovarale megu sebe pa si kutam...ako imate nekoja slucka da raskazete ili sovet povelete
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.247
Поени од реакции
27.611
Човекот во карактер никогаш нема да се смени. Твоите мислења и твоите навики можат да се сменат.
:smir:
 

Аеродром

Faithful :)
Член од
15 август 2008
Мислења
2.217
Поени од реакции
256
Да,ако ми значи тој "некој" многу.
 

pomarandza

The singer
Член од
28 јуни 2009
Мислења
135
Поени од реакции
23
Ti znaci ama ti zameruva za banalni raboti akkona prime so sum im vikala stalno gi sakam
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
nooooo wayyyy како денес ..еден ми вика многу користиш дирти зборови.. и реков fuck offf лол но после се среди работа.. оти знам дека не треба баш да се претера...
не би се сменил за никого.... освен ако имам негативна навика...би се потрудил да бидам подобар зш да не...луѓе се грешиме сите.. никој не е совршен...

и 100’% се согласувам со мислењето
Човекот во карактер никогаш нема да се смени. Твоите мислења и твоите навики можат да се сменат.
:smir:
:toe:
 

Болиглава

A cold fact
Член од
16 јуни 2007
Мислења
4.701
Поени од реакции
2.353
Човекот во карактер никогаш нема да се смени. Твоите мислења и твоите навики можат да се сменат.
:smir:
A мислењата и навиките не го сочинуваат карактерниот опис на едно лице?
Инаку би се променил, ама не до степен да бидам контролиран од дотичната личност. А и промената е релативна, секој ме доживува различно.
 

pomarandza

The singer
Член од
28 јуни 2009
Мислења
135
Поени од реакции
23
Jas lugeto so gi sakam i so me pocituvaat i ne mi anpraile losho ne me ogovarale ne mi rasipale nisho gi prifakam so site nvni maani i doblesti :) ednostavno iam razbiranje kon se shto ne mu nashtetuva na drug
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Луѓето со кои сум блиска, се свесни дека не сум совршена. Има многу работи кои им пречат кај мене и работи кои мене ми пречат кај нив, но едноставно се прифаќаме едни со други, се сакаме какви што сме. Зошто некој би се дружел со мене, ако целта му е да ме измени? Јас сум јас. Ако на некој му смета мојата појава и карактер, не мора да се дружи со мене, секој си го бира своето друштво.
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Ќе ти одговорам со самоцитат и плус неколку реченици.
... Лично јас мислам дека што и да правиме како личности не се менуваме...Она што ќе се оформи на почеток, тоа останува и понатаму....

...Оние маски кои се спомнуваат во воведот на темата се всушност она кое ние сакаме другите да го гледаат....

...Некаде по форумов некој спомена дека човекот се менува исто како и природата. Имам одговор и за тоа. Природата, да, се менува. Овие милиони и милијарди години развиток ја направиле многу поразлична од порано. Сепак, таа во сушитна е се уште природа, и колку и да се менува површно, јадрото останува исто. Потполно е исто и со луѓето...
...Но сепак, она што е во срцето и она што е во душата не може да биде сменето од ниту еден фактор...
Во природа е на луѓето да бидат доследни до крај на она што го зацртале. Па токму затоа кога некој ќе се замисли како една личност, и кога тоа ќе почне да го применува на дело, останува доследен на тоа без разлика на надворешните влијанија и фактори кои ќе се обидат да дејствуваат на него.

Во однос на болидраниот дел. Ќе го поистоветувам со делот каде и ти сама знаеш дека за да другите те прифатат треба да ставиш на себе некоја маска. Поточно, делумно и само повремено ќе треба да промениш еден дел од себе.
Но ти позади таа маска нема да можеш да бидеш долго време. Ќе ти треба воздух, а ќе сакаш и светот да те види каква навистина си.

Оној кој те сака и почитува вистински ќе те сака поради она што си, а не поради она кое тој сака ти да бидеш.
Не вреди да се погазиш себе и она што си за некој кој во тебе не гледа ништо повеќе од марионета која сака да ја контролира.:smir:
 

AdRi*

Obscenely Delicious
Член од
10 декември 2007
Мислења
651
Поени од реакции
41
Ti znaci ama ti zameruva za banalni raboti akkona prime so sum im vikala stalno gi sakam
А зашо на некој би му сметало ако му кажуваш дека го сакаш?:)
Ако ти самата мислеш дека треба да се сменеш смени се,а никако заради тоа што некој друг ти рекол така.Тука и не станува збор баш и за некоја голема промена,така да можеш само да се потрудеш да не им ги искажуваш толку емоциите(ако само заради тоа ти префрлаат).
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
Дали би прифатиле да се промените за некого?
Да. Би променил се, само за една личност. За мене.
Ако сакаш наречи го егоистичко мислењево, али било кој друг нема право да кажува јас како се понашам, како размислувам, како изгледам, што зборам, што правам, а што не.
Другите, имаат избор...
Јас сум овој, ОК си со тоа? Супер, ајде на пиво.
Не си ОК со тоа? Фак ит. Чао.

Толку едноставно. :smir:
 

faraon

БОГ
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.384
Поени од реакции
21.930
Eve edna slucka shto mi se sluci mene bevme drustvo ja dojdov vo drustvoto pred dva ri emseci moze i porano i sea naednash oni mene mi vikaat deka ja treba da se smenam deka im preci so im vikam deka gi sakam i deka mnogu gi napnuvam deka sum im napadna a prethodno bile med i mleko so mene i sto e najtragicno ajs znam oni akko se ohgovarale megu sebe pa si kutam...ako imate nekoja slucka da raskazete ili sovet povelete

Они нека се сменаат не ти..Шо ги е*аш најди си друго друштво..
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Би прифатила да се сменам доколку имам негативни особини за кои и самата сум свесна дека се лоши, пр: се дрогирам, се пијанчам, крадам итн. Ова се навистина лоши особина и сосема нормално е да тие околу нас бараат да се промениме. Немам ништо против во ваков случај и ќе се трудам колку што ќе можам, но ова е еден сосема друг случај во споредбата со споменатиот случај. Ако сум прилично нормална, секако со свите свои мани и доблести, и доколку се свиѓам таква каква што сум тогаш нема потреба да се менувам за некого.

Или ти одговарам ваква каква што сум или не ти одговарам. Ако ти одговарам повели дружи се со мене, ако не ти одговарам чао-пријатно, најди си некој што ти одговара, нема тука зашто да се размислува.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.137
Поени од реакции
163
Ako sum svesna deka osobinata e epten losa ke probam da ja promenam ali ako nekoj zameruva za banalni raboti togas do nego e problemot. Nikogas ne insistiram lugjeto da promenat nesto vo svoeto odnesuvanje ako ne mi odgovaraat ne se druzam so niv ama da probam da gi smenam ne ide vo predvid. Mnogu raboti vo odnesuvanjeto na moi drugarki mi precelo pa nikomu nisto takvi se i gotvo. Ednas samo edna drugarka mi reci deka i precelo sto sum koristela nekoj zbor (jbg mislam bese) i togas i nabroav 10 zbora sto mi precat kaj nea samo za da i kazam deka i ona ne e sovrsena i kako sto jas ja trpam nea, ke me trpi i ona mene. Sama sum svesna ako nesto e premnogu loso i sama se obuduvam da go promenam ne sakam nekoj sekojdnevno da mi drzi predavanja za toa. Na kraj kraeva ako ne mu odgovaram neka ne se druzi so mene.
 
Член од
2 април 2009
Мислења
1.405
Поени од реакции
177
Не би се променила.Јас сум таа која што сум,со свои маани,со свои добри и лоши страни,сите тие ме прават МЕНЕ.Ако се сменам поради некого тоа веќе нема да бидам јас,туку тоа ќе биде некоја сосема нова Тина.Ситници можеби би променила од типот на бришење прашина секој ден и такви работи,но дел од карактерот никогаш.Ако ме сака некој ваква,каква што сум нека ме сака,ако не никој нити го тера нити ништо.Живеам за себе,не за другите.Ако сметам дека треба да променам нешто,ќе го променам за да ми биде на мене поубаво,за да станам подобра личност не поради тоа што другите го бараат тоа од мене.:smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom