Дали би патувале сами?

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.002
Поени од реакции
15.328
Абе едно убо шо е да спиеш во една соба со 8 рандом особи шо да ти кажам
Јас летово престојував во хостели главно, и можам да кажам дека е искуство само по себе.
Ако си поавантуристички настроена ќе ти биде супер зашто ќе запознаеш куп луѓе од цел свет и ќе се изнаслушаш секакви приказни и патешествија. У принцип нема некоја фантастична разлика во цени (или барем немаше во Холандија), па све е ствар на преференца.

Јас би го препорачала како искуство секој да го проба еднаш у животот, па да види како му се свиѓа, особено ако тргнеш како мене без никаков план и агенда, па скокаш од еден град во друг од денес за утре.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.804
Поени од реакции
24.106
Јас летово престојував во хостели главно, и можам да кажам дека е искуство само по себе.
Ако си поавантуристички настроена ќе ти биде супер зашто ќе запознаеш куп луѓе од цел свет и ќе се изнаслушаш секакви приказни и патешествија. У принцип нема некоја фантастична разлика во цени (или барем немаше во Холандија), па све е ствар на преференца.

Јас би го препорачала како искуство секој да го проба еднаш у животот, па да види како му се свиѓа, особено ако тргнеш како мене без никаков план и агенда, па скокаш од еден град во друг од денес за утре.
Нема разлика во цени ако си во приватна соба и dormitory room ?
За што ова се однесува дека нема разлика во цени ?
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.002
Поени од реакции
15.328
Нема разлика во цени ако си во приватна соба и dormitory room ?
За што ова се однесува дека нема разлика во цени ?
Нема фантастична разлика во цени.

Како и да завртиш airbnb и хостел ти е околу 50е од ноќ во Амстердам. Второво е нормално нешто поевтино од airbnb за некои 10-15е ама тоа не е никаква посебна заштеда поготово ако се задржуваш само по ден-два на секое место.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.804
Поени од реакции
24.106
Нема фантастична разлика во цени.

Како и да завртиш airbnb и хостел ти е околу 50е од ноќ во Амстердам. Второво е нормално нешто поевтино од airbnb за некои 10-15е ама тоа не е никаква посебна заштеда поготово ако се задржуваш само по ден-два на секое место.
Пред короната dormitory беше 8-10 е а соба 40е еднособна. Не знам дали е фантастично или научно - фантастично 4-5 пати разлика во цена.

Инаку за Холандија ако е нормално по твојава математика 35 -40 евра за dormitory а приватна соба за 50 евра, тогаш само второто би ми била прва оција. За 10-15 е разлика или 20% попуст не се исплати ризикот и галамите со 7 рандом особи.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.721
Поени од реакции
17.529
Јас летово престојував во хостели главно, и можам да кажам дека е искуство само по себе.
Ако си поавантуристички настроена ќе ти биде супер зашто ќе запознаеш куп луѓе од цел свет и ќе се изнаслушаш секакви приказни и патешествија. У принцип нема некоја фантастична разлика во цени (или барем немаше во Холандија), па све е ствар на преференца.

Јас би го препорачала како искуство секој да го проба еднаш у животот, па да види како му се свиѓа, особено ако тргнеш како мене без никаков план и агенда, па скокаш од еден град во друг од денес за утре.
Имам престојувано, 4 девојки бевме од кои две јас и другарка ми :)
Добар беше хостелот, чист, во центарот на Мадрид. Позитивно беше шо навечер имаше дружби во бифето, луѓе од сите страни на светот. Ама не сум јас таков тип, си сакам комфорт дури престојувам,инаку да искуство плус во животот.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.282
Поени од реакции
9.308
na muabetot so ceni hostel / hotel (deka air bnb ne sum koristel vo ovoj zivot)

negde 2016/17 treba da odime na konferencija vo barselona, studentarija od lisabon.
kolega eden od slovacka, posetan i poagilen za bukiranje, nasol se, mi vika super cena
hostel vo barselona, blisku do centar, ima vklucen pojadok, 10e od vecer.

jas ne deka nesto razbirav od hosteli i ceni togas, nesto ne mi stima, hostel vo barselona da bide poeftin
od toj so prethodno go plakjavme vo krakov. go prasuvam a kolku kreveti e sobata? 24 :ROFLMAO:
2-3 pati imam odeno tamu, super e za tie pari. dali se 2 ili 22 ne mi pravi golema razlika, ako ne e soba
samo za mene.

godina-dve posle toa, baram hotel vo barselona za rabotno patuvanje, negde april-maj mesec (znaci ne vo nekoja top sezona)
najeftino bese vo rangot 50-100e po vecer. toa se pred covid i ukraina, koga se znaese nekoj red so ceni za letovi i smestaj,
sega mislam deka cenite gi generiraat so nekoja random funkcija :ROFLMAO: znacitelna e razlika hotel / hostel, se znae koe za koj tip na
patuvanje e i za koja klientela. air bnb treba da bide nekoja sredina, ama ne sum koristel pa da komentiram.

sum go pominal delot so hosteli, ne sum se nasol vo toj film, kolku mozam izbegnuvam da prestojuvam vo hosteli.
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.002
Поени од реакции
15.328
Пред короната dormitory беше 8-10 е а соба 40е еднособна.
Не знам каква е таа еднособна соба.


За 10-15 е разлика или 20% попуст не се исплати ризикот и галамите со 7 рандом особи.
Ко што кажав ствар на преференца е, со која намена одиш, каков тип на патување сакаш, итн.
Имам престојувано, 4 девојки бевме од кои две јас и другарка ми
Јас и другарката во Брисел бевме 4 девојки ,во Амстердам 6, а во Бриж и Ајндховен бевме во хотел, така што, сами :D
Неам некоја особена поплака, мене искуството како нешто ново ми се свиѓаше, не верувам дека сега секој одмор ќе го поминувам по хостели, ама не би го исклучила како опција.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.804
Поени од реакции
24.106
Не знам каква е таа еднособна соба.Ко што кажав ствар на преференца е, со која намена одиш, каков тип на патување сакаш, итн.

Јас и другарката во Брисел бевме 4 девојки ,во Амстердам 6, а во Бриж и Ајндховен бевме во хотел, така што, сами :D
Неам некоја особена поплака, мене искуството како нешто ново ми се свиѓаше, не верувам дека сега секој одмор ќе го поминувам по хостели, ама не би го исклучила како опција.
Хахаха ај ме сфати убаво. На еднокреветна мислев.

Не е преференцата галамата и тие работи.
Преференцата е исплатливоста. Дали за 3,4,5 пати поефтино вреди 1-2 дена да трпиш се и сешто или за само 20% разлика на цена да имаш интима, мир и сигурност.
 
Член од
28 јуни 2022
Мислења
2.568
Поени од реакции
9.043
Да, до година ќе одам во Прага на неколку дена со намера да ги гледам Бохемианс и да поминам што е можно повеќе пивници, а и ќе платам куРава за да не бидам повеќе девица со што го брукам градот Велес.
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.002
Поени од реакции
15.328
Хахаха ај ме сфати убаво. На еднокреветна мислев.

Не е преференцата галамата и тие работи.
Преференцата е исплатливоста.
Па тебе што сакаш може да ти биде преференцата, не знам зошто мене ми ги кажуваш тие работи, ниту јас ќе одам на одмор со тебе, ниту ти со мене за да ме интересира како ти си го менаџираш буџетот на одмор.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.480
Поени од реакции
40.373
Па тебе што сакаш може да ти биде преференцата, не знам зошто мене ми ги кажуваш тие работи, ниту јас ќе одам на одмор со тебе, ниту ти со мене за да ме интересира како ти си го менаџираш буџетот на одмор.
Може ќе испадне некоја комбинација, никогаш не се знае. Дај му шанса на типчето, гледаш дека сака да ти симнува ѕвезди. Не трчај по тие швајцарски милионери од Вутемберг, некогаш среќата е у малите работи.
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.002
Поени од реакции
15.328
Може ќе испадне некоја комбинација, никогаш не се знае. Дај му шанса на типчето, гледаш дека сака да ти симнува ѕвезди. Не трчај по тие швајцарски милионери од Вутемберг, некогаш среќата е у малите работи.
Имам дечко
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.513
Поени од реакции
23.020
Да, до година ќе одам во Прага на неколку дена со намера да ги гледам Бохемианс и да поминам што е можно повеќе пивници, а и ќе платам куРава за да не бидам повеќе девица со што го брукам градот Велес.
plati si 2 za 3some pa da mozes i da se falis posle :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom