Дали би основале семејство ако...

Efro

Happy place,happy place!
Член од
1 февруари 2007
Мислења
104
Поени од реакции
0
Imavme debata vo skolo okolu toa dali bi osnovale semejstvo ako mislite deka nemate dovolno kapital.Jas 3 stavovi (da,ne ili neutralen) bev za ne.Me interesira sto mislite site vie drugi.

-Dali ke imate deca
-Kaj ke ziveete
-Ako imate,kolku deca ke imate i tn.


pozz Efro
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.410
Е па мислам искрено дека прво треба да се средат и да се стабилизираат младенците, а подоцна да почнат со проширување на семејството.
 

TWEETY***

Мy life..my rules..any questions?
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.041
Поени од реакции
65
Crazy in Love напиша:
е па мислам искрено дека прво треба да се средат и да се стабилизираат младенците(тоа прво ми текна),а подоцна да почнат со проширување на семејството
Se soglasuvam.Decata se prekrasni,megutoa tie se edne vid na obvrska.Treba da se odgledat da se nahranat i razni drugi stvari.Jas ne mzoam da imam deca ako ni samata ne mozam da se izdrzuvam sebe a kamoli i moite deca.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.142
Поени од реакции
34.125
Не би основал семејство доколку немам средства (пари де) со кои би живееле пристоен живот. Уште од почеток би било осудено на пропаст.

Мада, кога ќе размислиш поубаво... Во животот нема некоја гаранција дека, дури и доколку имаш пари, истите нема да ги изгубиш за 2 недели. Не знаеме што носи животот, а тоа е најинтересниот дел. Човек од клошар може да стане Гејтс и обратно.

Семејството е најголемото богатство. Битно е да го имаш.
 

Cthulhu^

даркер и пол
Член од
17 јули 2006
Мислења
1.276
Поени од реакции
1.542
Acid напиша:
Мада, кога ќе размислиш поубаво... Во животот нема некоја гаранција дека, дури и доколку имаш пари, истите нема да ги изгубиш за 2 недели. Не знаеме што носи животот, а тоа е најинтересниот дел. Човек од клошар може да стане Гејтс и обратно.

Семејството е најголемото богатство. Битно е да го имаш.
Многу убаво кажано... Најбитно за мене е ко ќе си дојдеш дома, таму да те чекаат луѓе на кои стварно им значиш и те сакаат just the way you are...:) Најблиски ти се... Така да, мое мислење е дека треба да се почне од нешто, а кога имаш љубов, ќе се потрудиш малце поише и со малку Божја помош ќе се пробиеш некако низ животов... Али јбг, постојат кариеристи , и оние другите... Ја сум за тоа второто... Семејството and the true, sincere and unconditional love за мене се она вистинското богатство во животот...
 

TWEETY***

Мy life..my rules..any questions?
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.041
Поени од реакции
65
Cthulhu^ напиша:
Многу убаво кажано... Најбитно за мене е ко ќе си дојдеш дома, таму да те чекаат луѓе на кои стварно им значиш и те сакаат just the way you are...:) Најблиски ти се... Така да, мое мислење е дека треба да се почне од нешто, а кога имаш љубов, ќе се потрудиш малце поише и со малку Божја помош ќе се пробиеш некако низ животов... Али јбг, постојат кариеристи , и оние другите... Ја сум за тоа второто... Семејството and the true, sincere and unconditional love за мене се она вистинското богатство во животот...
i jas sum za osnovanje na semejstvo i da toa e vistinskoto bogastvo vo zivotot.No ne po sekoja cena.
si idas doma i te cekaat lugeto koi najmnogu te sakaat i cekat da im doneses hrana a ti nemas nsito osven skapan dzep.
Tocno e deka ke pocnes od nesto no dodeka da pocnes i da napravis od nistoto nesto dobro e da pocekas so decata.
 

Billa Bong

I love Basketball
Член од
14 август 2006
Мислења
6.590
Поени од реакции
11
Ако имам доволно приходи ама ако не ништоto e to
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.854
За да бидам со некого, дури и да се решам на заеднички живот, не би ми сметало доколку немаме баш најповолни услови ... ако се сакаме, разбираме и трудиме, ќе постигнеме се` што сакаме. Но, кога се во прашање деца, е тука не би прифатила да ги имам ако немам услови. Не би можела да издржам да не им дадам се` што им треба или побараат ... не мислам тука на луксузни и непотребни работи, туку на млеко, храна, нови кондурчиња, нова бундичка, тетратки за училиште итн. За луксузите, мислам и да имам вишок пари нема да им ги дозволувам додека не се научат да ценат се`, но тоа е веќе друга тема ...:salut:
 

pearl

..~..~..~..~..~..~..
Член од
20 август 2005
Мислења
2.651
Поени од реакции
1.962

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.075
Тоа го прават само селјаци......
треба да се мисле а не само прави деца....
 

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
51
Во денешницава нема никаква гаранција кога се во прашање средствата,но ако бидам без денар не би стварал деца бидејки не е фер да ги немаат ни основните услови за живот
 

pearl

..~..~..~..~..~..~..
Член од
20 август 2005
Мислења
2.651
Поени од реакции
1.962

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.075
pearl напиша:
Така е Joey, само сеЛЈаци тоа го прават. Не за џабе си напишав јас под никот дрводелка. Изгледа ќе треба да си го вратам пак :)

Така дојде времево не зборувам само за во Македониа туку секаде,се знае кој прави цела војска,треба да го гледате
IdiocracyМногу интернесна комедиа која ја кажува вистината за оваа тема
 

pearl

..~..~..~..~..~..~..
Член од
20 август 2005
Мислења
2.651
Поени од реакции
1.962
Член од
3 март 2006
Мислења
231
Поени од реакции
2
Јоеy е до негде во право, ама сепак неможе се да се планира :) "accidents happen", грешки сме, луѓе правиме. А за капитал, никогаш нема доволно, никогаш. Ке собереш доволно за голем стан за тебе, жената и детето, ке посакаш и куќа да купиш да има двор кај да си игра. Ке му купиш добра облека, ама јбг мило ти е ке сакаш у Lacoste од глава до пети да го облечеш. Ке го пратиш у Солун да студира, ама ке жалиш што немаш доволно за во САД да го пратиш или за во Англија. Забегав :)

Сепак битно е најпрво да имате вие двајца да имате дупло повеше пари одколку што ви треба, тоа би било перфектна ситуација :), сепак се прават жртви, немора нов телевизор, немора одмор во грција, ке се стиснете малку, за љубов се може. Ќе порасне ќе ви врати, така барем јас правам сега :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom