Дали би донирале јајце клетки или сперма?

Дали би донирале јајце клетка или сперма за 5000$???

  • Да

    Гласови: 166 68,3%
  • Не

    Гласови: 77 31,7%

  • Вкупно гласачи
    243
Член од
17 јули 2010
Мислења
1.422
Поени од реакции
2.203
Не би донирала! Сепак тоа е дел од мене, секогаш ќе постои таа искра, желба да знам дали е живо, здраво, како е!
И не би сакала да живеам со таков товар на себе! Да имам дел од себе, некаде, а да не можам да го видам и слушнам!
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.525
Поени од реакции
33.717
Не би донирала! Сепак тоа е дел од мене, секогаш ќе постои таа искра, желба да знам дали е живо, здраво, како е!
И не би сакала да живеам со таков товар на себе! Да имам дел од себе, некаде, а да не можам да го видам и слушнам!
Абе не ти побараа живо бебе!
 
Член од
18 декември 2005
Мислења
1.356
Поени од реакции
165
Ако ти треба кажи :)
Ми треба, затоа и прашав дали е тоа сериозно. Имам многу блиски луѓе на кои им е потребно, но да не пишувам сега за тоа вака јавно, поарно преку порака ;)
 
Член од
21 мај 2011
Мислења
165
Поени од реакции
77
Не би донирала,оти тоа дете што ќе се оплоди од мојата јајце клетка на моите деца ќе им биде полубрат или полусестра.И што ако судбината ги спои, а се од различен пол?:cautious:
 
Член од
21 мај 2011
Мислења
165
Поени од реакции
77
Тоа е тоа.Јас сум мајка на две деца,а ако донирам ке имам уште едно.Што ако тоа биде девојче и ако некако се спои со еден од моите синови?:sick: И мене ,и се лоши од самата помисла,ама тоа е моето размислување.
 

Змејко и

Гледачот Дуле од Велес
Член од
10 април 2005
Мислења
1.103
Поени од реакции
1.419
Тоа е тоа.Јас сум мајка на две деца,а ако донирам ке имам уште едно.Што ако тоа биде девојче и ако некако се спои со еден од моите синови?:sick: И мене ,и се лоши од самата помисла,ама тоа е моето размислување.
Не не не! Замисли да донираш јајце клетка, да се погоди машко, и после се спои со еден (или уште подобро двајцата) од твоите синови! Журка!
 

Pinkie Pie

and Deedee
Член од
25 ноември 2009
Мислења
2.011
Поени од реакции
3.246
а дали можам да донирам јајце клетка , а од неа да биде изваден генетскиот материјал и да биде вграден од друга женска особа , или тоа е сеуште научно невозможно ? озбилно прашувам...
 

Змејко и

Гледачот Дуле од Велес
Член од
10 април 2005
Мислења
1.103
Поени од реакции
1.419
а дали можам да донирам јајце клетка , а од неа да биде изваден генетскиот материјал и да биде вграден од друга женска особа , или тоа е сеуште научно невозможно ? озбилно прашувам...
Зависи од тоа колку си секси. Не се исплати ако другата е грда.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
а дали можам да донирам јајце клетка , а од неа да биде изваден генетскиот материјал и да биде вграден од друга женска особа , или тоа е сеуште научно невозможно ? озбилно прашувам...
Може, само мислам не постои установа кој аима таква технологија на Балканов. Во западна Европа можеби.
 

Pinkie Pie

and Deedee
Член од
25 ноември 2009
Мислења
2.011
Поени од реакции
3.246
Може, само мислам не постои установа кој аима таква технологија на Балканов. Во западна Европа можеби.
јас имаф нешто гледано на телевизија , не за цел генетски материјал , туку со новава технологија , микро , нано појма неам , ја вадеја сидата од заразен генетски материјал и така му овозможуваја да роди здраво дете , незаразено....ама само ако таткото е заразен или јајце клетката оти ако била мајката носилка пак че го заразела преку крфта....
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
јас имаф нешто гледано на телевизија , не за цел генетски материјал , туку со новава технологија , микро , нано појма неам , ја вадеја сидата од заразен генетски материјал и така му овозможуваја да роди здраво дете , незаразено....ама само ако таткото е заразен или јајце клетката оти ако била мајката носилка пак че го заразела преку крфта....
Има и други начини, ако се работи за превенција на детето да му се пренесе вирусот преку родителот.
 
Член од
30 декември 2012
Мислења
173
Поени од реакции
331
Би донирал, во вакви банки не бараат име и презиме или било каков контакт на тој што донирал, само запишуваат како изгледа физичкиот опис на донаторот, крвната група и здравствени проблеми и никој пат нема да знаете дали некој ги одбрал баш вашите донации. Тој што ќе ги одбере баш нашите не го интересира кој сме, од каде сме, го чита само нашиот опис надевајќи се дека бебето ќе е баш убаво како нас. На никого не му е лошо од нешто плус пари, камо да имаше само нешто вакво кај нас. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom