Дали би војувале за нашата земја ?

Би отишле ли во војна за нашата земја ?

  • Да

    Гласови: 57 19,4%
  • Не

    Гласови: 172 58,5%
  • Само во одредени услови

    Гласови: 65 22,1%

  • Вкупно гласачи
    294
S

silmarillion

Гостин
ha ha koj zelen glupak, demek ti ostala boranija koja dremeete 24/7 na forum imate nekoja smisla za zivot, daj be izlezete malku na ulica barem sega koga imame zivot, pa uste jas sum posakuval vojna, demek jas ja napraviv anketava pa proveruvav kolku kreteni ke mi se priklucat.
Викни си го другарот од детство, стајте крстови на груди и викајте се Виљушка и Куме, онака може некој и филм ќе напраи за вас по 100 години.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
ako vi dojde nekoj doma da vi siluva sve so red ke ve vidam site dali ke vojuvate ili ne, sigurno od strana ke posmatrate i ke navivate.
Глупа аналогија. Одбрана на домот и војна помеѓу две држави се сосем различни нешта иако профитерите на врвот би сакале народот да мисли дека тоа е едно исто.

Можеби во некои дамнешни времиња кога се бореле поради недосток на ресурси се дешавале вакви работи, но денес има доволно за сите освен за алчните.

Со исклучок на регионите каде владее војна и хаос поради ред број глупи причини како религија и политичко-воени интереси на светските елити, твојот опис за барбарско однесување е исклучок, а не правило.

Сум кажал и пак ќе кажам војна не е ништо друго освен двајца лопови кои се преголеми кукавици да се борат во сопствената битка.
 
Z

zlaki

Гостин
јасно и гласно НЕ.Премногу предавства се случија,убиените предадени а убијците неказнети.Главните играчи-политичари нивните деца сите се по странство каде и студираат и уживаат од нашите пари кои тешко стигаат за живот камо ли за печалење плус си имаат куќи,станови вили насекаде по светот.Оние кои бевме 2001-та не верувам дека денес пак ќе бранат сега на ред се политичарите и нивните деца мамини и татини гузоњи.
 

Mr.Bear

"The prince of darkness is a gentleman!"
Член од
14 декември 2010
Мислења
128
Поени од реакции
118
Проблемот со ова прашање посебно со луѓе од моите генерации е што е многу тешко да се воочи кои се нашите вредности, или воошто дали ги имаме повеќе. For God and Country - нашиот бог е одамна мртов а нашата земја незнам што значи. Едните глумат патриоти со лажна историја, другите се пичкици продадени на Сорос или допрва ќе бидат. Абе не сакам да менувам тема ама кога и да ми текне на признавањето на косово ме фаќа еден таков бес невиден... кој кур ни требаше тоа незнам, колку лесно можеше да се извадиме од тоа - „Ние не сме признаени како држава спрема тоа неможеме да признаеме друга држава„. И чао пријатно. Со оваа политичка елита не сакам да имам ништо. Немам ниту за што, ниту за кого да гинам овде. Единствено, ако се создаде некој фронт за одбрана на Европа од исламистите и се вметнеме во блок со источно-европските држави.
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
8.873
Поени од реакции
7.257
Прво да прашам дома или подобро во штабот на партијата па ќе во кажам

Послато са F3111 уз помоћ Тапатока
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
A дали и народот словенски би се борел за тебе ?
Што ако дојде ситуација како Србија - Хрватска (1991), Србија - Босна (1992), Украина - Русија (2013), Украина - Полска (1648), Русија - Полска (1612,1795,1939),
(и двете најтешки прашања) Бугарија - Македонија (1941) и Србија - Македонија (1913) ?[DOUBLEPOST=1502734054][/DOUBLEPOST]
Може да ни кажеш еден пример од барем една војна каде што не се случило ниедно воено злосторство (освен во шахот) ?
Секогаш постојат други сили, од страна кои пробуваат нивниот предобар амбиент да го воведат во нашата култура. И нормално дека им функционира да се караат меѓу себе сите. Исто и онаа поговоркана, Скарај двајца браќа, и јади им го медот. И македонците не биле светци,и они имаат работи што ги правеле.
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Сум бил учесник во војна и сум служел војска.Смрдла ниедна каде прочита силувања и масакр на жени и старци во мојот пост?Од каде знаеш како е во војска или војна кокошко една.Кој ти кажал дека безвезе не смееш куршум да испукаш?Што глупости пишува краветино една.Многу филмови гледаш.Што мислиш регуларната војска не извршува злосторства?Кога на некој ќе му масакрираат фамилија мислиш нормален е после и трезвено ќе размислува што прави?Кога на некој животот му е во опасност ќе чека некој да му каже дали смее или не смее да пука?Што се разбираш воопште ти од војска?
У која војна си бил, бе мочко? У онаа 2001? Тоа не беше војна, туку обид оној шизофреничарот да го покрие скандалот за прислушкуваните новинари и политичар. Тоа беше заебанција, ама излезе од играчка плачка. И загинаа селски деца, не чув да загина некој од кланот на тајкуните.

Од се што сум прочитала и чула, знам дека НОРМАЛЕН човек не оди доброволно во војна, а посебно не во паравоени единици. Во нив се сите психопати, нема исклучок.
Штом сакаш да си дел од нив, за мене си психопат. Одјеби сега!
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.271
Поени од реакции
22.545
Секогаш постојат други сили, од страна кои пробуваат нивниот предобар амбиент да го воведат во нашата култура. И нормално дека им функционира да се караат меѓу себе сите. Исто и онаа поговоркана, Скарај двајца браќа, и јади им го медот. И македонците не биле светци,и они имаат работи што ги правеле.
На пример ?
Што направиле македонците и на кого ?
 
V

viktora

Гостин
У која војна си бил, бе мочко? У онаа 2001? Тоа не беше војна, туку обид оној шизофреничарот да го покрие скандалот за прислушкуваните новинари и политичар. Тоа беше заебанција, ама излезе од играчка плачка. И загинаа селски деца, не чув да загина некој од кланот на тајкуните.

Од се што сум прочитала и чула, знам дека НОРМАЛЕН човек не оди доброволно во војна, а посебно не во паравоени единици. Во нив се сите психопати, нема исклучок.
Штом сакаш да си дел од нив, за мене си психопат. Одјеби сега!
Да си ја провериш главата,толку од мене.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.181
Поени од реакции
17.991
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.654
Поени од реакции
38.837
https://m.kajgana.com/sekoj-tret-vo-makedonija-e-podgotven-da-se-bori-ako-zemjata-e-vo-vojna
Еве нешто од 2015-та, п.с. Прашањето периодов директно или индиректно пак се активира, на жалост или радост, тоа е :)


овие глупи воинствени прикаски можеш да ги дискутираш со jamajka по пп, не замарајте тука на форум, да избие војна нема да знаете каде попрво да се скриете.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.586
Поени од реакции
26.099
овие глупи воинствени прикаски можеш да ги дискутираш со jamajka по пп, не замарајте тука на форум, да избие војна нема да знаете каде попрво да се скриете.
Ајде де, а ти јунак вака ме спомињаш без да ме тагнеш... :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom