Дали би војувале за нашата земја ?

Би отишле ли во војна за нашата земја ?

  • Да

    Гласови: 57 19,4%
  • Не

    Гласови: 172 58,5%
  • Само во одредени услови

    Гласови: 65 22,1%

  • Вкупно гласачи
    294
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.218
Поени од реакции
35.812
Во реалноста не постои нешто такво како одење во војна "за својата земја". Тоа е романтична парола со цел мотивирање на што повеќе луѓе да застанат да се борат во нечија кауза и интереси. Самата земја како таква нема глас, туку е парче територија оградена со граница која обележува до каде важи тамошниот авторитет и политичко уредување.

Во реалноста човек оди во војна во името на моменталниот авторитет на таа територија кој што може да биде моментална политичка елита, монарх, диктатор, феудалец и слично. Авторитетот на таа земја повикува на војна пред се од свои политички интереси. Значи одењето во војна пред се се води од интересите на авторитетот на одредена територија.

Да одговорам на прашањето, Не нема да одам во војна за својата земја, но плаќам даноци со цел да се организира соодветна одбрана на Републиката.
 
V

viktora

Гостин
Не ме изненади процентот од над 50% членови што гласале дека нема да одат.Постојат многу фактори.
-Не служење воен рок,многу не допреле оружје со гола рака а камо да војуваат
-Искуство од претходните бранители кои беа наместени од продадените души и нивна не грижа после војната
-Изгубено и уништено чувство за патриотизам.Државата не се грижи за младите зошто и они за нејзе?
-Модерен начин на живот кариера,авантури низ светот...
-Не се од македонска нацијоналност нормално нема да гинат
Итн.....


И не им замерувам во право се.Не се они криви.Ебениот систем во државава е таков.
Лично би одел но во некоја параформација.Регуларна никако.И тоа да биде права војна не како 2001 смееш да пукаш па не смееш.
Би сакал прво во раце да ми паднат дел од ебените предавници,и од СДС и од ВМРО.Еден многу тап нож....па после и да умрам да не жалам.
 
Член од
10 јуни 2016
Мислења
134
Поени од реакции
72
Сите што си го платија работното место во полиција они нека не бранат, никокаш не би застанал да ја бранам државава за туѓи интереси порано пред 20-30 години можеби, но со ваква ситуација што се случува на оваа територија и со вакви манипулации никад, и плус тоа со албанец на чело на армијата и 30% од армијата опркужена со албанци што кога ке дојде до војна ке те утепаат од позади грб, НИКАД ПА НИ ТОГАШ нема да отидам !
Нека војуваат тие што имаат корист од војната и профит.
 
А

Атлантист

Гостин
Во случај на права војна, не како онаа фингиратата 2001, нема такво нешто дали сакаш или нејќеш. Всушност има но само за оние кои и сега се привилегирани.

Функционира присилна мобилизација, ќе те соберат со сила а ако проба некој да дезертира добива чуршум во чело а на фамилијата ќе и измислат некоја приказна дека храбро се борел за државата, не ете немал среќа па загинал.
А не дека ги нема и оние што и без мобилизација се спремни да ја бранат државата, пр. до 1943 имало 7000 партизани и тоа се оние вистинските, во Мк. после мобилизацијата 1945 тој број е над 100 000.
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Не ме изненади процентот од над 50% членови што гласале дека нема да одат.Постојат многу фактори.
-Не служење воен рок,многу не допреле оружје со гола рака а камо да војуваат
-Искуство од претходните бранители кои беа наместени од продадените души и нивна не грижа после војната
-Изгубено и уништено чувство за патриотизам.Државата не се грижи за младите зошто и они за нејзе?
-Модерен начин на живот кариера,авантури низ светот...
-Не се од македонска нацијоналност нормално нема да гинат
Итн.....


И не им замерувам во право се.Не се они криви.Ебениот систем во државава е таков.
Лично би одел но во некоја параформација.Регуларна никако.И тоа да биде права војна не како 2001 смееш да пукаш па не смееш.
Би сакал прво во раце да ми паднат дел од ебените предавници,и од СДС и од ВМРО.Еден многу тап нож....па после и да умрам да не жалам.
Мочко еден, во секоја регуларна војска е така. Не смееш еден куршум безвеза да испукаш, ама ти толку знаеш!
Ама кога е бал, нека е маскенбал! Во паравоена формација па на мира да силуваш и масакрираш жени и старци, ебате психопатот, ебате!
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
Не за Муртинското Копиле, да за Грујо Спасителот.
НИКОЈ НИШТО НЕ ТИ МОЖЕ НИКОЛА НИКОЛАААА.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.918
...Во паравоена формација па на мира да силуваш и масакрираш жени и старци, ебате психопатот, ебате!
Абе не ме заебавај. Еден куршум да пукне до него ќе се усере.
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.138
Поени од реакции
28.891
Дали би војувал ? Зависи !
Против кого се бориме? Борци за човекови права (буткани од западните сили), предавници македонци кои плукаат по се македонско.
Македонија до сега не беше нападната од некоја странска војска напаѓана е од својот народ и тоа се за пари...немаме ние проблем со соседите туку со овие внатре а за жал уште долго време ќе се тука додека не му пукне филмот на народот па да биде Чаушеску филм.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
2001 многу сакв и доброволно се пријавив, 2 месеци годо и служев на државава.
Сега од временска дистанца, гледајќи како политичарите ја крадат државата ако дојде до војна нема шанси да војувам.[DOUBLEPOST=1502712152][/DOUBLEPOST]
Не за Муртинското Копиле, да за Грујо Спасителот.
НИКОЈ НИШТО НЕ ТИ МОЖЕ НИКОЛА НИКОЛАААА.
Taka jeeem, Macedonija vecnaa da je.
 
Член од
25 јули 2016
Мислења
1.084
Поени од реакции
950
и што е ова, кој остана, кој ќе ја брани Македонија.
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
Со срце и душа. Би се борел за народот словенски.Потребно е враќање на воен рок. Со задоволство прв ќе се пријавам.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Не ме изненади процентот од над 50% членови што гласале дека нема да одат.Постојат многу фактори.
-Не служење воен рок,многу не допреле оружје со гола рака а камо да војуваат
-Искуство од претходните бранители кои беа наместени од продадените души и нивна не грижа после војната
-Изгубено и уништено чувство за патриотизам.Државата не се грижи за младите зошто и они за нејзе?
-Модерен начин на живот кариера,авантури низ светот...
-Не се од македонска нацијоналност нормално нема да гинат
Итн.....


И не им замерувам во право се.Не се они криви.Ебениот систем во државава е таков.
Лично би одел но во некоја параформација.Регуларна никако.И тоа да биде права војна не како 2001 смееш да пукаш па не смееш.
Би сакал прво во раце да ми паднат дел од ебените предавници,и од СДС и од ВМРО.Еден многу тап нож....па после и да умрам да не жалам.
:pos::pos::pos:
Не сум прочитал ништо посмешно со недели на форумов (болд).

Инаку причините ти се на место. Ако јас го ризикувам мојот живот, дали и детето/внукот на оној политичар кој не турнал во таа потенцијална војна ќе војува со мене? Патем, тука станува збор за слободоумноста, а не за примораноста, како мобилизацијата, па така прво имаме професионална армија, која носи чизми по 5-6 и повеќе години и е тотално запоставена од властите. Но се и граѓаните кои страдаат од експерименталните вежби на нивните полигони. Знаат да пукаат во Криволак и со нивните експлозии да рушат фасади и кревки објекти. Тоа е вистина, имаме викендица блиску воениот полигон, и кога имаше некаков тренинг со експлозии, ни испукаа прозорците. Патем имаше и мали штети во селото.

Потоа, народот не сака да умира за лажниот патриотизам на параноичната партија која прокламира параноја во облик на заплашување и ширење паника меѓу народот. Еве веќе 3-4 месеци друга партија е на власт, па Македонија е само во поголема економска дупка од она што беше пред да дојдат на власт. Друго ништо не е сменето....Така, дедо ми беше мобилизиран во 2001 год. Ми рече дека седеле во шума и ништо не правеле, без команди, и потоа некаде при крајот на војната им била дадена наредба да пукаат во празно и да ги собираат чаурите. И мислам дека бил позициониран некаде во Матка или во околина на Матка, не сум сигурен, можеби и грешам. И ти тоа можеш да го наречеш војна? Знам дека се согласуваме.

Војна нема да може да има, поради меѓународните интервенции. Точно како оние кои во 2001 год ни забрануваа да применуваме прекумерна сила по селата т.е. на 200 да возвратиме со 200! Ако не се лажам тоа беше команда од американскиот амбасадор!

Јас не би војувал за државата. Јас можеби ќе го загубам својот живот за некој после мене да ја искористи економската ситуација и да се збогати да сметка на оние кои страдале. Војната ќе заврши, а моето семејство ќе има само некого да закопа, ништо повеќе, ништо помалку. Зошто би си го ризикувал животот поради грешката на тој политичар, кога тој ја ставил државата на коцка и си го заштитил семејството, а рајата да мора да оди во првите фронтови и да гине за неговите политички интереси или поради неговите политички грешки!? Ако зборуваме за фипотезата- дали би одел во војна за својата земја?, без некакви дополнителни причини и доследни факти, можеме да заклучиме дека народот не би одел во војна затоа што видел што ќе добие поединецот или неговото семејство по војната. Тука не зборуваме за отсуство на патриотизами или отсуство на национална свест, туку за отсуство да должност кон државата т.е. поединците на власт. Поединецот, во модерно време, војува за политичките, а не за државните интереси. Или да бидам појасен, сметам дека не постојат, во ова време, државни интереси, кога зборуваме за војна и воените интервенции. Можам на настапам и со неколку примери ако сакаш. :)[DOUBLEPOST=1502713931][/DOUBLEPOST]
и што е ова, кој остана, кој ќе ја брани Македонија.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom