Дали би војувале за нашата земја ?

Би отишле ли во војна за нашата земја ?

  • Да

    Гласови: 57 19,4%
  • Не

    Гласови: 172 58,5%
  • Само во одредени услови

    Гласови: 65 22,1%

  • Вкупно гласачи
    294
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.051
Поени од реакции
6.657
Па тоа викам, досега изговор на луѓето за немање основна воена спрема им беше мајка бежанија, ѓоа ако биде војна така лесно ќе се бега... А сега кога нема кај да се бега, што би праеле ?
Без војна со контролиран конфликт ја зедоја власта и институциите в рака, кубурот за злочас
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Интересно би било прашањето сега.... Претежно веќе ретко некој е спремен да војува за дражавава, тоа е дефакто така, поготово после разнебитувањето и соголувањето на онаа трошка гордост што ја имавме...

Но еве ако се случи меѓуетничка војна, во услови кога границите на соседните држави се затворени и нема бегање.... Што праиме тогаш? Ќе дозволиме да не исколат арнаутиве како пилци ?
Кои граници се затворени? Кога сакам можам преку планина да префрлам во Србија или Бугарија. Мигрант.
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Замисли ти пишува северна на униформата и леташ со б52 над Москва и пушташ бомби. Е тоа е патриотизам и борба за Македонија.
Само што ќе ја помине руската граница,северџанското испрдоче во америчкиот Б52 ќе биде срушено од страна на руската ПВО,долу ќе му ја најдат северџанската нато-униформа у која ќе има подизгорена ама зачувана слика од Радмила Шеќеровска-главната нато-лобистка :)
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Каде може да се предложи да се смени насловот на темата? Наместо нашата земја, да стои Македонија. Вака као подмладок на сдс да ја пишува.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.781
Поени од реакции
21.187
Каде може да се предложи да се смени насловот на темата? Наместо нашата земја, да стои Македонија. Вака као подмладок на сдс да ја пишува.
Ako stoi taka togas ke stanuva zbor za region vo Grcija taka da ni na kraj na pamet ne bi mi padnalo da vojuvam za niv, posebno kako sto se zagreva situacijata so Turcija.
Vekje ako sakas da bidi pravilno, vo naslovot bi trebalo da stoi ustavnoto ime na republikata za nadvoresna i vnatresna upotreba. Vrti suci podobro e vaka, nasata zemja.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom