Дали би возеле "Пеглица" или "Фиќо"?

Што би возеле?

  • Пеглица

    Гласови: 76 32,5%
  • Фиќо

    Гласови: 158 67,5%

  • Вкупно гласачи
    234
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
баш ке бидеш ЅВЕР!!! они немаат појма шо е пеглица!!! ај фичо можда познато ке им биде.. али моментот е ПЕГЛА!!!

Пегла!!! од поише причини.. прво со фичо си на постојан ризик да не ти се скине спојка и нема мрдање... башка помалце троши... инаку за стајлинг.. незнам би одбал некоја црна боја со некои жолти нијанси... би искомбинирал некако нешо... Инаку би одбрал фичо али од оние првне вратите што им се отвараат обратно!!! е тие се нај нај нај ѕверски!!!!
и фичо и пеглица се на спојки... колку за инфо... со таа разлика за фиќото е по познато дека се кине спојка затоа што во државава на една пеглица му доаѓаат околу 200 фичовци и едноставно не дошло до муабет дека и на пеглица се кине спојка. а види бељата, сум имал и од двете коли и спојките СЕ ПОТПОЛНО ИСТИ и си одговараат ид пегла на фичи и обратно....

а инаку на анкетава гласав за пегле.... фичото ми е издегустирана појава, мислев на пимпувања, средувања и такви ствари... премногу фичовци се направени кај нас (минато свршено) ама затоа пеглици нема баш нешто приправени... на пеглето можеш да му опнеш мотор од полонез 1600 кубика, му ги ставаш истите зглобови како и на фичо, од 101 и добиваш нешто многу јако. плус му вадиш или вртиш едно од федер платната, за да се спушти. на кровот може да му се монтира сончев кров што ќе се отвара, додека на фичото неможеш, премногу е заоблено... и последна работа е што пеглицата е за 30% по комотна од фичото. по габаритна е, по висока и по прегледна... и секако со коцкастите фарови и штопови ми е мнооооооогу по шмекерска одколку фичото со округли фарови и стапчиња штопови....

пеглица, дефинитивно...
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
Би возела да.:smir: Имам фичо возено само шо не низ град и пред дискотеки! :pos2:
Извини мадам, инфлуенцата на малограѓанштинта те прогонува, или немаш бензин за до таму?
 

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278
Фиќо, се разбира... сум го возел, а богами и тоа ме возело доволно долго...и сум лежел под него... и покрај него... и во него, да да, сум лежел во него! Сум го фаќал од позади... и од напред...сум го бањал и бришал... го удирав и чукав... сум го буткал и влечел... го фарбав....ееееее...фиќо, фиќооо...тоа беа времиња...
 
S

StormRage

Гостин
И двете би ги возел... само добро средено каросериски, солидно моторче и јако озвучење (а и то ми се вртка само да го средам појачалото 400W ) и ко ќе се лупа бас штрафој да летаат хахахаххаа
 
Член од
28 април 2007
Мислења
478
Поени од реакции
15
Пеглица дефинивно! Не дека се разбирам нешто у коли, така по вкус ми е повеќе него фиќото :) Ама средена да е така каросериски, црна или бела или можда црвена боја, добри звучници (немора нешто којзнае што, онака солидно) и добро исчистена како од надвор така и внатре уфф закон :)
 
Член од
24 октомври 2011
Мислења
11
Поени од реакции
1
да не продава некој пеглица докај 100 и нешто евра ?
 
Член од
30 мај 2011
Мислења
552
Поени од реакции
130
Да би возел,и барам да купам кој продава слободно нека понуди во пп.
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
:pos: Пред некој ден го правев овој муабет. Би ги возела и двете, можда фиќо за нијанса повеќе. И тоа би си ги обоила во некои јаки бои и би им залепила апликации од цветови на нив. :P
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
Дефинитивно Фико,бидејки моите први чекори:vozbud::vozbud: беа со него...Ауто со голема историја посебно на нашиве простори.За некои Ферари,за некои конзерва но сепак остана симбол на нашите патишта.

Го возеше и полицијата,го возеа и почетници кои немаа поим од волан,го возеа млади и стари.Знаеше да те заебе со спојка на излегување во град:vozbud::vozbud:,знаеше да лечи реума и ишијас поради ненормалното парно што го имаше.

Не нудеше удобност ниту брзина,ама имаше душа:(:(.....

Знаеше да се влече како желка на Стража и да формира огромна колона на автомобили позади себе,ама се знаеше кој ја предводи таа колона:pos::pos:

Но знаеше и да помине покрај вас,па да се чудите што машина има тоа ауто во газот:pos::pos::pos:

Ја одбележа Националната Класа во авт мото трките каде сите надежни возачи ја почнуваа кариерата токму со него.Знаеше да се врти на 6-7000 вртежи во минута и со своите не цели 605кг да има забрзување и брзина која и денес повекето автомбили можат да му завидуваат....

Се пензионира дамнешната 1986 та со прозведени 300 000 папчиња на територијата на екс-југославија......

Мое видување за една реинкарнација....

Спуштено плочка,со 13 бандаж 5.5 цола.Машина од Фиат 127 903цм3 средено до некои си 70КС.Менувач строго од Фико Комбе 850 или 903 АК.Внатре само поубава шал-табла во ретро стил.Значи у средина обртомер,па брзиномер,притиско на уље,температура...Волан у стил на 101 Комфорт.Седишта од 101 комфорт пилотски......

Едно радивце ама не нешто јако зошто повеке би сакал да го слушам машинчето како ке се врти со рапав глас на 5-6000вртежи.....

Боја...Хмммммммм,бела со црни рејсинг линии по цела должина......

Јас би играл вака,а вие????
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Што убаво со љубов си го напишал текстов, мерак да читаш. :D
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
Баш ме интересира дали би се паркирале пред дсискотека со "пегла" или "Фиќо", или воопшто дали би возеле таква "класика" :)
се имам паркирано (повеќе пати) со фичо пред дискотека Парк во Охрид ... редовно излегување ми беше со фичото ... на лето најдобра кола за паркирање во охридската гужва ...
--- надополнето: 2 ноември 2013 во 18:40 ---
а другар си фати женска со фичото ...:)
 
Член од
4 ноември 2013
Мислења
113
Поени од реакции
20
Би возел пеглица... сеа скоро положив и сакам да купам или пеглица или рено 4... па ќе може ли некој да ми каже дали пеглицата е безбедна кола за во Скопје.
 
Член од
12 јуни 2021
Мислења
8
Поени од реакции
20
Возев фичо на времето, секој 3--ти ден лежи под него мењај му спојки, јебем ти живот :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom