Дали астрологијата треба да биде прифатена како наука?

Dali veruvate vo ona sto pisuva vo horoskopot?


  • Вкупно гласачи
    171
Член од
14 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
162
I gledanje na kafe treba da e nauka be. Naukata se zanimava so fakti, ne so pretpostavki.
 
Член од
12 јули 2008
Мислења
161
Поени од реакции
9
Да ми ја предвиди некој судбината според тоа како се наместени планетите? И тоа наука?

Не зезај, наука е нешто што може да се докаже, пример дека ке се џишниш ако буричкаш во оган. А дека некој ке ми речи аааам, марс се наоѓа во 4 то поле ке настиниш, треба да го верувам и да се затворам дома?

Не е тоа наука, прикаски за мали деца е.
Kako Vie ne veruvate vo astrologija, zar ne procitavte pogore kako nekoj demek sposoben indiski astrolog od Makedonija gi pogoduval paganjata na avionite i zemjotresite. Pa znaete li vie kolku silni dokazi se toa, dokazi koi ja vozdignuvaat taa istocnjacka astrologija vo rang na nauka. Ne treba toa da se negira, posebno koga podatocite za uspesnite predviduvanja se vadat aposteriori (postiskustveno), odnosno od mediumot edinstveno poznat na takviot vedski astrolog.:pos2:
 
Член од
1 април 2006
Мислења
12
Поени од реакции
0
Предвидувањето беше објавено на http://www.asvedic.com/?q=node/27 каде може да се види дека е објавено цитирам „ објавено 6фебруари 2009 во 22Ч35минути Скопје ,Република Македонија“ и е подвлечено со црвено имајќи во предвид дека,одредени лица ќе ја оспоруваат веста.

Истото е објавено на форумот за астрологија http://asvedic.com/simplemachinesforum/index.php?topic=99.0 каде вторпат е дадено истото предвидување за корисниците на англиското говорно подрачје,датум на објавата е цитирам February 06, 2009, 03:24:39 PM може да се провери на дадениот линк


Истото е објавено и на еден од водечките светски форум за астрологија http://forum.astro.com/cgi/forum.cgi?num=1234189963/0 на цитирам датум „ on: 09.02.2009 at 14:32 [UT]“

И дадено предвидување „ My prediction In the period of 8 do13 February 2009 possible airplane crash.In the same period are predicted earthquake with magnutudom 6.3 Rihter .Location is very difficult to forecast.
Maybe 2 airplane disaster in the same period. “


Еве и на крај е објавено и на http://episthemologie.wordpress.com/2009/01/06/air-crashes/ каде стоји времето на објава цитирам „February 6, 2009 at 5:19 pm“


Во зададениот период за можни несреќи во воздушниот собраќај беше предвидувано,за минимум две авионски несреќи.Во зададениот период светските агенции известуваа за неколку авионски паѓања ,а имаме 2 поголеми во Бафало и Сент Антонио –Бразил.За малку ќе имаше авионска несреќа во Лондон,па и Скопскиот аеродром јави за инциденти.

....

дадено предвидување е второ во оваа година.Првото е објавено на 25јануари 2009 http://asvedic.com/?q=node/21
со предвидување за авионски несреќи во периодот од 25 до30јануари.Во овој период имаме 3 авионски падови и нема потреба да се коментира.

Oвие предвидувања се само мал дел од преку10-тина дадени предвидувања за авионски несреќи кои во континуитет се објавувани во новински изданија,кај нас и надвор,објавено е и на тв-медиумите и има материјални докази за истите од 1994 до денес.
 
Член од
12 јули 2008
Мислења
161
Поени од реакции
9
Atan dobro okolku ovie predviduvanjata na avionskite nesreki. No, ke bidete li taka ljubezni da napisete na forumot kajgana sto tocno i koga ke se slucat odredeni znacajni nastani za periodot sto sledi. Taka ke dobiete na relevantnosti i konecno site nie ke se uverime deka ima nesto vo taa vedska astrologija, barem koga se raboti za mundaniot tip na astrologija. Dokolku ne stravuvate od greski i javno objavuvanje na svoite predviduvanja vo relevanten i afirmiran forum (kako sto e Kajgana), cekame da nastapite so ukazuvanja vo odnos na svetskite slucuvanja. Zasto lesno e da se objavuva nesto vo svojot skrien medium, od kade podocna ke se eksponiraat edinstveno predvidenite nesta, a pritoa ke se krijat od javnosta site onie astroloski ukazuvanja koi ne se obistinile.
 

Black Night

Galvanize
Член од
25 септември 2008
Мислења
327
Поени од реакции
20
Стварно им се чудам како успеваат да напишат толку многу за сите знаци во хороскопот и на толку текст никаде да не пишува што фактичи те очекува во наредната недела или месец. Толку многу таа приказна ни ја вртат за да некаде помеѓу зборовите се најде ама баш било кој човек што го чита тоа. Колку пати сте прочитале нешто и си викате во себе, леле стварно ми погоди, а фактички истото го пишува и на другите знаци. Живи глупости. :tapp:
 
Член од
12 јули 2008
Мислења
161
Поени од реакции
9
Стварно им се чудам како успеваат да напишат толку многу за сите знаци во хороскопот и на толку текст никаде да не пишува што фактичи те очекува во наредната недела или месец. Толку многу таа приказна ни ја вртат за да некаде помеѓу зборовите се најде ама баш било кој човек што го чита тоа. Колку пати сте прочитале нешто и си викате во себе, леле стварно ми погоди, а фактички истото го пишува и на другите знаци. Живи глупости. :tapp:
Како глупости, па имаш ли ти малку памет како ги анализираш нештата. Зар не гледаш дека овој астролог на ведите што погоре е наведен ги има погодено авионските несреќи, а вика дека знаел да предвиди и земјотреси. Па тоа не е мала работа, така што размисли малку со таа глава и почни да веруваш во тоа што го велат ѕвездите.
 

Black Night

Galvanize
Член од
25 септември 2008
Мислења
327
Поени од реакции
20
Како глупости, па имаш ли ти малку памет како ги анализираш нештата. Зар не гледаш дека овој астролог на ведите што погоре е наведен ги има погодено авионските несреќи, а вика дека знаел да предвиди и земјотреси. Па тоа не е мала работа, така што размисли малку со таа глава и почни да веруваш во тоа што го велат ѕвездите.
Гледам тебе у главата ти израснале ѕвезди, те растуриле. Што викаат бе ѕвездите, што кажуваат, НИШТО. Ти не ни знаеш што е ѕвезда. За тебе тоа е мала бела точка на небото и зошто и како е таму не те интересира, битно светка по малце и дека од тоа се чита иднината. Немој не ме радуј. Немај мака, јас си мислам со главата, тебе изгледа ти стои само како аеродром за вошки. :pos2:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Како глупости, па имаш ли ти малку памет како ги анализираш нештата. Зар не гледаш дека овој астролог на ведите што погоре е наведен ги има погодено авионските несреќи, а вика дека знаел да предвиди и земјотреси. Па тоа не е мала работа, така што размисли малку со таа глава и почни да веруваш во тоа што го велат ѕвездите.
Дали може да погоди бројчиња на лото, резултати од утакмици и које куче ќе победи на трките.
Ако може, дај ми негов тел. број.
 
Член од
12 јули 2008
Мислења
161
Поени од реакции
9
Гледам тебе у главата ти израснале ѕвезди, те растуриле. Што викаат бе ѕвездите, што кажуваат, НИШТО. Ти не ни знаеш што е ѕвезда. За тебе тоа е мала бела точка на небото и зошто и како е таму не те интересира, битно светка по малце и дека од тоа се чита иднината. Немој не ме радуј. Немај мака, јас си мислам со главата, тебе изгледа ти стои само како аеродром за вошки. :pos2:
Izvini ama navistina si bil mutav. Zar ne gledas ili citas deka ironiziram so kobajagi tocnite predviduvanja na toj samonarecen indiski astrolog, koj vsusnost siri demagogija. Procitaj pogore sto pisuvav pa belki ke ti stane jasno. Ili tolkavo ti bilo skoloto i ne si stignal da naucis da citas megu redovi.

Дали може да погоди бројчиња на лото, резултати од утакмици и које куче ќе победи на трките.
Ако може, дај ми негов тел. број.
Navistina e strasen astrolog koj edno vreme predviduvase deka ke ima sudir na bolidi na Hungaroring, odnosno na formula 1 trkite. Izgleda so toa ja otkri Amerika i epten pogodi nastani sto obicno "retko" se slucuvaat. A poznat e i kako astrolog koj koga nastapuva po mediumite predviduva sto ke im se sluci na klientite vo 2028, 2032 ili 2038 godina. Kakov prorok e toa. Neviden!:pos2: Ako ne postoese ke morase da go ismislime.
Sirota nasa Makedonija koga e dolzna da trpi sekakvi budali koi se dvizat na nejzinata zemja.
 

BlaCk FiRe

`Going NoWhere`
Член од
21 март 2008
Мислења
637
Поени од реакции
18
Не можам да се одлучам на анкетава.До негде да до негде и не , обично имам некакво очукување ама не ми е исполенто секогаш затоа не можам да се одлучам ...:smir: А за астрологијата пффф повеќе ми делува како нагаѓање на работите кеј некого погодуваат кеј повеќето не. Ако има вирус некој ќе ти пишат имаш проблеми со фрлото настинка и сл. :)
 

Black Night

Galvanize
Член од
25 септември 2008
Мислења
327
Поени од реакции
20
Izvini ama navistina si bil mutav. Zar ne gledas ili citas deka ironiziram so kobajagi tocnite predviduvanja na toj samonarecen indiski astrolog, koj vsusnost siri demagogija. Procitaj pogore sto pisuvav pa belki ke ti stane jasno. Ili tolkavo ti bilo skoloto i ne si stignal da naucis da citas megu redovi.
Друже, ме боли ташаков за тоа што си пишал погоре. Не можам јас да се замарам со секоја будала што пишува на темава. Ти ме цитираш и во цитатот ми го пишуваш ова :
Како глупости, па имаш ли ти малку памет како ги анализираш нештата. Зар не гледаш дека овој астролог на ведите што погоре е наведен ги има погодено авионските несреќи, а вика дека знаел да предвиди и земјотреси. Па тоа не е мала работа, така што размисли малку со таа глава и почни да веруваш во тоа што го велат ѕвездите.
Што сакаш да ти кажам после ова, бравос момче така е. Јас освен навреда во цитатов не пронајдов друго меѓу редови. Така да слободно можеш да ми го бричиш, епа со џамче. :salut:
 

blaster1

Искусен Кајганџија
Член од
16 декември 2008
Мислења
777
Поени од реакции
26
Мислам дека да.
:salut:
 
Член од
18 август 2008
Мислења
680
Поени од реакции
33
Хороскопот претставува како ви/ни влијаат планетите.

Човек исполнет со безусловна љубов не може да биде контролиран од планетите,туку од бесконечниот извор.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Дали треба и дегените да бидат прифатени како луѓе?
 
Член од
12 јули 2008
Мислења
161
Поени од реакции
9
Uste go cekame ATAN samonareceniot prorok i gatac od indiskata astrologija, za clenovite na Kajgana forumot da gi napise svoite predviduvanja za periodot sto sledi. Taka ke ja dokaze relevantnosta, a ne samo da se fali deka nesto pogodil (otkako nastanite se slucile), bez pritoa da gi eksponira tekstovite, odnosno predviduvanjata koi ne se obistinile. Toa moze da se preispita, dokolku gi dade na uvid integralnite tekstovi, a ne samo delovi od tie ukazuvanja sto nemu mu odgovaraat i vo koi (voopsteno) demek nesto pogodil.
No ako se raboti za tezok sarlatan i manipulator, togas e jasno zasto ne saka konkretno i transparentno da se eksponira, bidejki seto ona sto ke go pretskaze (a nosi opasnost i da ne se obistini) ke bide na postojan uvid za clenovite i posetitelite na Forumot Kajgana.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom