Дали Христијаните прават така како што правел Иса а.с. - Исус?

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Сепак благодарам што објасна дека во ништо не го следите Исус.

Јас за санкционирањето на овие кривичните дела те прашувам како ќе ги санкционирате на религиозен христијански начин а не световно (нерелигиоано - лаички - законски) Ме разбрираш!!!
Се обидов да ти објаснам друго, дека ни вие не го следите правилниот пат и отстапувате од него.

Казнување на христијански начин... одамна сме го минале тој стадиум на казнување со смрт за секаква ситница и сме евоулирале во тој поглед, воведени се закони, понатаму за тоа кој ги почитува а кој не, нема да навлегуваме.
 
Член од
7 јуни 2010
Мислења
110
Поени од реакции
7
Се обидов да ти објаснам друго, дека ни вие не го следите правилниот пат и отстапувате од него.
Не! Кажи во едно барем во што отстапуваме!

--- надополнето ---

Казнување на христијански начин... одамна сме го минале тој стадиум на казнување со смрт за секаква ситница и сме евоулирале во тој поглед, воведени се закони, понатаму за тоа кој ги почитува а кој не, нема да навлегуваме.
Сакаш да кажеш дека христијанскиот начин на казнување бил суров со смрт за секоја ситница па сте пребегале кон закони. Јас друго те прашувам а ти или не ме разбираш или не сакаш. И во средниот век кога христијаните бесеа и живи палеа луѓе ги палеа бидејќи тврдеа дека земјата е тркалезна, дека псотојат небески тела и др. Она што во куранот е потврдено пред 14 векови.

Јас те прашувам дали во библијата постојат санкции за кривични дела: силување, присилување кон проституција, киднапирање, полов напад ете врз дете да речеме, убиство, разбојништво и др. Бидејќи вие постојано се фалите дека ако ве удри некој по едниот образ треба да му го свртите и другиот - тоа било христијанството а не како кај исламот со каменување и глави отсекување, поради тоа јас ве прашувам што ви вели библијата: како да ги казнувате овие луѓе кои ги вршат овие дела?
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
1.543
Поени од реакции
42
Не! Кажи во едно барем во што отстапуваме!

--- надополнето ---



Сакаш да кажеш дека христијанскиот начин на казнување бил суров со смрт за секоја ситница па сте пребегале кон закони. Јас друго те прашувам а ти или не ме разбираш или не сакаш. И во средниот век кога христијаните бесеа и живи палеа луѓе ги палеа бидејќи тврдеа дека земјата е тркалезна, дека псотојат небески тела и др. Она што во куранот е потврдено пред 14 векови.

Јас те прашувам дали во библијата постојат санкции за кривични дела: силување, присилување кон проституција, киднапирање, полов напад ете врз дете да речеме, убиство, разбојништво и др. Бидејќи вие постојано се фалите дека ако ве удри некој по едниот образ треба да му го свртите и другиот - тоа било христијанството а не како кај исламот со каменување и глави отсекување, поради тоа јас ве прашувам што ви вели библијата: како да ги казнувате овие луѓе кои ги вршат овие дела?
Христијански,Бог ќе ги казни горе,а овде ние имаме златни закони што предвидуваат казни за овие дела,најчесто затворски :smir:
 
Член од
7 јуни 2010
Мислења
110
Поени од реакции
7
Христијански,Бог ќе ги казни горе,а овде ние имаме златни закони што предвидуваат казни за овие дела,најчесто затворски :smir:
Дали Исус го рекол тоа и ако може цитат!

--- надополнето ---

Немој да ми кажеш дека Мухамед лично кажал каде ќе гледаат џамиите... -.- јасно е дека сите џамии гледаат кон градот во кој започнало движењето подоцна познато како Ислам т.е местото каде што ви е главното светилиште. (и нема теорија да ме разубедиш дека Мухамед го рекол ова)
Точно! не го рекол Мухаммед но Господ го рекол во куранот кога ќе се клањаме лицата да ги завртуваме кон Месџидул харам - кабата во Мека:

Во Кур,анот во поглавјето Бекаре во 144 ајет стои:

И Ние,навистина, ќе ти овозможиме да се завртиш кон онаа Кибла – а веќе приметивме како лицето свое го управуваш кон небото – со која ( Кибла) ќе бидеш задоволен. Па, заврти го лицето свое кон Месџидул Харам (Каба во Мека). И каде било да се најдете,завртете ги лицата ваши кон Месџидул Харам. А и оние до кои дојде Книгата добро знаат дека тоа е вистина од Господарот нивни. И Аллах не е невнимателен кон она што го работат!”
 
Член од
18 мај 2010
Мислења
149
Поени од реакции
54
Не! Кажи во едно барем во што отстапуваме!

Муслиманите кај нас отстапуваат од многу муслимански правила: пијат алкохол(не се мал дел, во поголем процент), на балканов дрога, проституција, трговија со луѓе и со што уште не ја контролираат муслимани, 10% од муслиманските девојки на 20години се забуленаи(можда ни толку), младите не го почитуваат тој пост 100пати го спомна и каков е тој пост што се изгладнуваш цел ден а потоа цела ноќ јадеш ко луд се и сешто?......... и имам уште многу други што ти ги набројуваш како правила, чии и да биле и сакаш да не убедиш колку муслиманите си ја почитуваа својата религија а ние не си ја познаваме доволно и не ја толкуваме правилно ма ајде бе, се дружам со муслимани и познавам многу муслимани и го гледам нивниот начин на живеење и на повеќето на моја возраст.
А и друга работа на знам како си земаш право да правиш споредби кога се гледа дека немаш никакви познавања од христијанството, јас не сум некој верник ама го гледам тоа.
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
1.543
Поени од реакции
42
Дали Исус го рекол тоа и ако може цитат!

--- надополнето ---



Точно! не го рекол Мухаммед но Господ го рекол во куранот кога ќе се клањаме лицата да ги завртуваме кон Месџидул харам - кабата во Мека:

Во Кур,анот во поглавјето Бекаре во 144 ајет стои:

И Ние,навистина, ќе ти овозможиме да се завртиш кон онаа Кибла – а веќе приметивме како лицето свое го управуваш кон небото – со која ( Кибла) ќе бидеш задоволен. Па, заврти го лицето свое кон Месџидул Харам (Каба во Мека). И каде било да се најдете,завртете ги лицата ваши кон Месџидул Харам. А и оние до кои дојде Книгата добро знаат дека тоа е вистина од Господарот нивни. И Аллах не е невнимателен кон она што го работат!”
Жал ми е ја немам научено напамет библијата и не можам да цитирам :smir:
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Дали Исус го рекол тоа и ако може цитат!

--- надополнето ---



Точно! не го рекол Мухаммед но Господ го рекол во куранот кога ќе се клањаме лицата да ги завртуваме кон Месџидул харам - кабата во Мека:

Во Кур,анот во поглавјето Бекаре во 144 ајет стои:

И Ние,навистина, ќе ти овозможиме да се завртиш кон онаа Кибла – а веќе приметивме како лицето свое го управуваш кон небото – со која ( Кибла) ќе бидеш задоволен. Па, заврти го лицето свое кон Месџидул Харам (Каба во Мека). И каде било да се најдете,завртете ги лицата ваши кон Месџидул Харам. А и оние до кои дојде Книгата добро знаат дека тоа е вистина од Господарот нивни. И Аллах не е невнимателен кон она што го работат!”
Прашуваш дали има христијански еквивалент на шеријатот ама не ти текнува како да прашаш...ццц...
 
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.107
Поени од реакции
150
Почнете да се почитувате...еден ден ќе сватите дека има повеќе сличности кои не поврзуваат отколку разлики што не делат....бидејќи основата на секоја религија е љубовта кон БОГ, а најдобар начин да ја изразите таа љубов е да ја сакате и почитувате неговата креација.
убаво напишано и во целост вистинито,сите сме едно те исто само разликата е во верското верување кое не дели во животот што го живееме........
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
da zatoa se isposamoubija luge ne mozejki da izdrzat sudski procesi sto se vlecat po 20 i poveke godini
 
Член од
7 јуни 2010
Мислења
110
Поени од реакции
7
Не! Кажи во едно барем во што отстапуваме!

Муслиманите кај нас отстапуваат од многу муслимански правила: пијат алкохол(не се мал дел, во поголем процент), на балканов дрога, проституција, трговија со луѓе и со што уште не ја контролираат муслимани, 10% од муслиманските девојки на 20години се забуленаи(можда ни толку), младите не го почитуваат тој пост 100пати го спомна и каков е тој пост што се изгладнуваш цел ден а потоа цела ноќ јадеш ко луд се и сешто?......... и имам уште многу други што ти ги набројуваш како правила, чии и да биле и сакаш да не убедиш колку муслиманите си ја почитуваа својата религија а ние не си ја познаваме доволно и не ја толкуваме правилно ма ајде бе, се дружам со муслимани и познавам многу муслимани и го гледам нивниот начин на живеење и на повеќето на моја возраст.
А и друга работа на знам како си земаш право да правиш споредби кога се гледа дека немаш никакви познавања од христијанството, јас не сум некој верник ама го гледам тоа.



Не бегај од темата! Јас не ти викам кој повеќе криминал прави. Тоа е друга тема која би гласела: кој прави повеќе криминал христијаните или муслиманите. Јас поставив конкретни и јасни прашања а вие бегате од нив и ги заобиколувате.

Еве ти еден пример за да ме разбереш подобро!

Има муслиман кој воопшто не се клања. Но оној кој се клања се клања така како што наредил Господ, така како што се клањал мухамед с.а.в.с. и во времината кои ги определил Господ.

Кај христијаните има такви кои за христијанство ни Х не знаат, но оние кои знаат тоа го прават потполно спротивно од учителот Исус - ЗОШТО???
 
Член од
18 мај 2010
Мислења
149
Поени од реакции
54
Не бегај од темата! Јас не ти викам кој повеќе криминал прави. Тоа е друга тема која би гласела: кој прави повеќе криминал христијаните или муслиманите. Јас поставив конкретни и јасни прашања а вие бегате од нив и ги заобиколувате.

Еве ти еден пример за да ме разбереш подобро!

Има муслиман кој воопшто не се клања. Но оној кој се клања се клања така како што наредил Господ, така како што се клањал мухамед с.а.в.с. и во времината кои ги определил Господ.

Кај христијаните има такви кои за христијанство ни Х не знаат, но оние кои знаат тоа го прават потполно спротивно од учителот Исус - ЗОШТО???
Друже јас ти викам дека ти немаш никакво познавање од христијанството, ни јас не сум ептен начитан за христијанството да ти цитирам некои работи но знам дека на христијаните никој не им наредил како да се облекуваат, што да јадат и.т.н во христијанството има 10 божји заповеди и толку од наредби. Во христијанството се простува на секој оној што ќе се покае духовно, не треба ако сум згрешил нешто да правам курбан да жртвувам крави и месото да го давам на сиромашните за да направам добро дело. Во христијанството повеќе се обрнува внимание на духовни работи на пример кога постиш не е стварта само телесно да се изгладнуваш туку и духовно да се прочистуваш, според христијанството на човек што и да правел во животот, пред смрта доколу искрајно се покае за се што правел господ му ги простува сите гревови.

Јас не се сметам себеси за голем верник и немам големи познавања од христијанството а уште помалку од исламот затоа и не сакам да дискутирам за работи кои не ги познавам доволно, затоа ти препорачувам и тебе да дигнеш ручна зошто според твоиве пишувања можам да заклучам дека немаш никакви познавања од христијанството.:smir:
 
Член од
7 јуни 2010
Мислења
110
Поени од реакции
7
Жал ми е ја немам научено напамет библијата и не можам да цитирам :smir:
Единствено овој одговор го признавам :smir:

Се друго е бегање од темата, заобиколување, навреди........
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Ejjjj, stvarno ste preterale be vie vise! Znaete deka nikoj ne saka nekoj da mu pika nesto pod nos? I sto vi e na vas gajle koj kako ja sledi svojata religija!!! Prvo, i hristijani i muslimani sledat evrejska religija. Ni ednite ni drugite ne ste "priznaeni" od niv. I izvinete muslimani, sto pravite vie sega? Istoto ona sto hristijanite go pravele. Zar mislite deka ste podobri od niv? Hahahaaa!!!!!!

I mene duri mi dojde preku glava ona - site se muslimani, od Adam i Eva.....e ziti sve, od kaj? Ako me prasas mene, site se pagani od pocetok na covekovata svest pa do sega!

Gledajte si go svojot dvor i ne se sekirajte mnogu koj sto kako pravi i kako ja sledi svojata religija.
 
Член од
18 мај 2010
Мислења
149
Поени од реакции
54
Ejjjj, stvarno ste preterale be vie vise! Znaete deka nikoj ne saka nekoj da mu pika nesto pod nos? I sto vi e na vas gajle koj kako ja sledi svojata religija!!! Prvo, i hristijani i muslimani sledat evrejska religija. Ni ednite ni drugite ne ste "priznaeni" od niv. I izvinete muslimani, sto pravite vie sega? Istoto ona sto hristijanite go pravele. Zar mislite deka ste podobri od niv? Hahahaaa!!!!!!

I mene duri mi dojde preku glava ona - site se muslimani, od Adam i Eva.....e ziti sve, od kaj? Ako me prasas mene, site se pagani od pocetok na covekovata svest pa do sega!

Gledajte si go svojot dvor i ne se sekirajte mnogu koj sto kako pravi i kako ja sledi svojata religija.
БРАВО, ОВА Е НАЈПАМЕТЕН КОМЕНТАР НА ТЕМАВА:cuc:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.214
Поени од реакции
78.779
Да бе, ќе дебатирам со некој кој ми вика дека смрдам, а он стои до врат у гомна.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom