Дали Р.М ќе купува борбени авиони

J

joe.b

Гостин
ниту си служел АРМ ниту ништо по муабетот шо ти го гледам
Браво Шерлок Холмс, како ме провали, алал да ти е. По муабетиве твои што ти ги читам ми делуваш на адолесцентно напалено детиште што уште газот не знае да си го избрише а бистри политики тука.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.051
Поени од реакции
6.657
Браво Шерлок Холмс, како ме провали, алал да ти е. По муабетиве твои што ти ги читам ми делуваш на адолесцентно напалено детиште што уште газот не знае да си го избрише а бистри политики тука.
нит знајш шо е војник,офицер,питомец,кадет,па која војска ти ја имаш служено во комуналец или јавни вециња само не ми е јасно
 
J

joe.b

Гостин
нит знајш шо е војник,офицер,питомец,кадет,па која војска ти ја имаш служено во комуналец или јавни вециња само не ми е јасно
Аха и после јас не знам што зборувам?
За тебе кадети и питомци се два различни појмови, и во војска има род комуналец и јавно ВЦ.... патетичен си.... иначе служев, за разлика од тебе, ВВ и ПВО декемвриска 99/00. Тоа и го работам до ден денес (само не сум во Арм)
``CAA Macedonia`` а да, заборавив, не знаеш што значи тоа, еве ќе ти преведам ``агенција за цивилно воздухопловство на Република Македонија`` ај , и не ме гњави молим те, најди си некоја друга занимација или подобро иди пријави се доброволец кога веќе толку сакаш да служиш војска и си толку голем експерт. и знаеш која е разликата измеѓу питомец и кадет.
 
Член од
1 мај 2015
Мислења
477
Поени од реакции
657
Па и тие 4 , СУ-25 што ги имаа така ги оставија да се распаднат. Нема пари за одржавање, летал- не летал мора да се смени уље, мора да се сервисира, а сервисот е скап. А и пилоти полека полека снемува. Во случај ако нешто се деси не дај боже ќе се купат у 5 до 12 некои нови летечки шпорети слични на СУ 25. И ќе се најмат платеници исто ко во 2001 кога Украинци ги летаа СУ-25.
Негде начув, слушнав дека Србија добива помош од Русија , борбени мигови. И дека све што било вишок кај нив им било понудено на Македонија. Али во ист момент и одбиено од страна на Македонија.
Знам убаво што е Су-25 :) туку, чисто ме интересира да те прашам
:pos: Oд кого тоа ние ќе го чуваме нашиот водзушен простор? Македонија со Србија , Бугарија и НАТО (Combined Air Operations Centre – CAOC) базата која се наоѓа во Поџо Ренатико,Италија има потпишано договор за заштита на македонскиот воздушен простор од цивилни и борбени авиони кои ќе го нарушат воздушниот простор на Р.Македонија така да и да се случи нешто на пример ако пилотите не се јават на контролорите на Македонија, или ако авионот не лета според неговиоит план за летање а веќе е влезен во нашиот воздушен простор, тогаш пресретнувачи ќе бидат испратени од Бугарија или Србија.
Иначе целокупниот воздушен простор на континентално ниво значи цела Европа е заштитен од страна на НАТО, немаме потреба од трошење пари на нови авиони. Недај боже ако дојде до некое срање, како што реков погоре, ќе се купат пак 2-3 крнтии од Украина, Русија, Србија, Бугарија, ако треба да се користат ќе се искористат додека трае дејствието, после тоа, правец во отпад... ко што се случи со СУ-25. До душа они беа после војната 2001 уште некоја година, чувани одржавани, ама видеа дека многу е скапо одржувањето е кренаа раце од нив.
1 час летање на Су-25 чинеше тогаш во тоа доба од 3700 до 5000 евра. Сега цените се малтене исти.
Еден МИГ чини 800 до 1м евра. А одржувањето на МИГ-овите е ненормално скапо верувал или не 10 пати поскапо од одржувањето на СУ25. Е сега за армија која има буџет помал од 90 милиони евра. Тоа е невозможно да се дозволи, барем не сега. Се збори дека АРМ до 2020 ќе има буџет од околу 300м евра. Е тоа е веќе нешто друго. Биди добар, извини што те замарам да читаш. Чисто сакав да ти кажам како стојат моментално работите во ВВ на АРМ.

Ne letaa platenici, tuku bea sobrani site piloti od jna sto letale pred se Mig-21 pa potoa jastreb, galeb i orel i od niv se izbrani piloti i se prateni na obuka.
Druga rabota ne bea kanti, avionite bile vo top sostojaba, no so zastarena oprema koja trebase da se nadgradi po primerot na Bugarskite SU 25 i Romanskite Mig 21.
Vo Arm imase eksperti koj ja vodea rabotata i za taa cel e kupen i dvosed/trenazen Suhoj, posto koja budala ke kupi trenazen avion za kratka upotreba vaka ti kako sto kazuvas se potrebni samo 2 aviona. Arm imase dobar kadar koja ja napusti po vojnata vo koja se sozdadoa osnovite za napredok na v.v i prekinaa da vazat vo istiot moment, kako sto se menuvaa ministrite se unazaduvase Arm. Isto e i za pilotite na Mi 8MT na koi im trebase mala obuka posto Arm imase isti letala. I Mi24 se letani od nasi piloti, no fakt e deka imalo ukrainci kako instruktori.
Poveketo Helikopteri kako i doniranite od Grcija i Ukrajna bea vo dobra sostojba i se koristea i po vojnata, no nemanjeto dovolno patrioti se dojde do ovaa sostojba.
Letovite se malku poskapi na Suhojot, a osobeno poskapi na Migot iako nemas kazano koj Mig, samo za taksiranje 29 trosi 800 evra. Iako ne sakam da pisuvam za trosoci no tie moze da cinat i preku 100.000 zavisno od voruzuvanjeto koe ke go koristi letaloto. Isto taka zavisat mnogu faktori za da se definira sumata.

Dokolku ne gi dadat Mi 171 od MVR na ARM ne veruvam deka do 2020 ke postoi Voenoto Vozduhoplovstvo koe najverojatno ke ima 3 helikopteri, a i ne sum tolkav optimist deka ke dobie golem budzet vo idnina, posto drzavava e vo golema kriza.
 
J

joe.b

Гостин
Ne letaa platenici, tuku bea sobrani site piloti od jna sto letale pred se Mig-21 pa potoa jastreb, galeb i orel i od niv se izbrani piloti i se prateni na obuka.
Druga rabota ne bea kanti, avionite bile vo top sostojaba, no so zastarena oprema koja trebase da se nadgradi po primerot na Bugarskite SU 25 i Romanskite Mig 21.
Vo Arm imase eksperti koj ja vodea rabotata i za taa cel e kupen i dvosed/trenazen Suhoj, posto koja budala ke kupi trenazen avion za kratka upotreba vaka ti kako sto kazuvas se potrebni samo 2 aviona. Arm imase dobar kadar koja ja napusti po vojnata vo koja se sozdadoa osnovite za napredok na v.v i prekinaa da vazat vo istiot moment, kako sto se menuvaa ministrite se unazaduvase Arm. Isto e i za pilotite na Mi 8MT na koi im trebase mala obuka posto Arm imase isti letala. I Mi24 se letani od nasi piloti, no fakt e deka imalo ukrainci kako instruktori.
Poveketo Helikopteri kako i doniranite od Grcija i Ukrajna bea vo dobra sostojba i se koristea i po vojnata, no nemanjeto dovolno patrioti se dojde do ovaa sostojba.
Letovite se malku poskapi na Suhojot, a osobeno poskapi na Migot iako nemas kazano koj Mig, samo za taksiranje 29 trosi 800 evra. Iako ne sakam da pisuvam za trosoci no tie moze da cinat i preku 100.000 zavisno od voruzuvanjeto koe ke go koristi letaloto. Isto taka zavisat mnogu faktori za da se definira sumata.

Dokolku ne gi dadat Mi 171 od MVR na ARM ne veruvam deka do 2020 ke postoi Voenoto Vozduhoplovstvo koe najverojatno ke ima 3 helikopteri, a i ne sum tolkav optimist deka ke dobie golem budzet vo idnina, posto drzavava e vo golema kriza.
Платеници летаа, верувај ми милијарда посто сум сигурен,никој неможе да ме убеди дека не е така пилоти на ПСЗСУ така мислам беше називот на украинските воздухопловни сили. Инструктори башка имаше од Украина исто. За канти, можеби јас претерав малку признавам, не беа баш канти, ама не беа ни во добра состојба, ни мое ни твое (полу-канти) :pos:
Во друга работа што сум сигурен и што си ти во право е тоа дека АРМ има од пензија вратено официри на ВВ дури од екс ЈНА.
Што значи веќе чичковци во години. 47-50+
Знам за јуришните хеликоптери и за транспортните дека се летани од наши пилоти, дури и во многу жестоки акции, капа доле... Јас бидејќи сум со работа на аеродром, до ден денеска ги гледам, и до ден денеска изгледаат прилично добро (од надвор). Е сега во какво стање се, не сум прашувал, нити ме интересирало. А за трошоците веќе кажа и ти, и јас нешто спомнав... затоа и реков моментално нема пари АРМ за одржавање камо ли за купување нови летала , али да се надеваме дека во иднина ќе биде подобро.
 
Член од
24 јануари 2016
Мислења
44
Поени од реакции
0
podobro ke bide od rusite da kupime s-300 a ne avioni[DOUBLEPOST=1463841777][/DOUBLEPOST]
Dobri se ama ima i podobri od niv !
F-15 / F 22[DOUBLEPOST=1463753462][/DOUBLEPOST]
Dobri se ama ima i podobri od niv !
F-15 / F 22
da mnogu se dobri zatoa site drzavi kupuvat ruski avioni i onie koi se vo nato
 
Последно уредено:

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.021
Поени од реакции
1.019
Pa ne s eproizveduvaaat poveke vo ALMAZ -ANTEJ treba na staro d agi kupime.
 
Член од
1 мај 2015
Мислења
477
Поени од реакции
657
Платеници летаа, верувај ми милијарда посто сум сигурен,никој неможе да ме убеди дека не е така пилоти на ПСЗСУ така мислам беше називот на украинските воздухопловни сили. Инструктори башка имаше од Украина исто. За канти, можеби јас претерав малку признавам, не беа баш канти, ама не беа ни во добра состојба, ни мое ни твое (полу-канти) :pos:
Во друга работа што сум сигурен и што си ти во право е тоа дека АРМ има од пензија вратено официри на ВВ дури од екс ЈНА.
Што значи веќе чичковци во години. 47-50+
Знам за јуришните хеликоптери и за транспортните дека се летани од наши пилоти, дури и во многу жестоки акции, капа доле... Јас бидејќи сум со работа на аеродром, до ден денеска ги гледам, и до ден денеска изгледаат прилично добро (од надвор). Е сега во какво стање се, не сум прашувал, нити ме интересирало. А за трошоците веќе кажа и ти, и јас нешто спомнав... затоа и реков моментално нема пари АРМ за одржавање камо ли за купување нови летала , али да се надеваме дека во иднина ќе биде подобро.
Ako mislis deka forumot e za ubeduvanje, togas si vo zbluda.
Ke se obidam da bidam pojasen, zapocnaa prikaznite za ukrainski piloti odkako ja doteraa prvata isporaka na helikopteri od bosna, posto Ukrajna imase misija vo Bosna i od togas se sirat prikazni, deka letale ukrainci, letale no nikogas nemaat ucestvuvano vo misija. Isto kako sto se zborese deka imalo ruski i ukrainski platenici, se toa se prikazni od rezervisti.
Prva rabota e pred sekoj let se pravi plan za letanje eden vid dosie kade sto se potpisuvaat poveke lica megu koi i pilotite, a do sega se smenija ministri nacalnici i se sto mozese da se smeni ke izlezea informacii, ovie raboti ne se prekrivaat, dokolku falat planovite na let za bilo koe letalo, toa ke moze slobodno da se frli vo otpad.
Drugo sto dokolku se sluci nesreka ke mora da se kaze koj od pilotite nastradal, a tuka nema krienje i toa bi bilo golem skandal vo Evropska zemja da letaat platenici, moze e slucaj vo Afrika no ne i kaj nas.
Treta rabota dokolku letale, toa ke bide javno objaveno i tie piloti ke dobijat ordeni od drzavata, zatoa sto sekogas koga ucestvuva stranska vojska i dava podrska na druga zemja se delat ordeni. Kako nasite volci sto dobija medalji za hrabrost od amerikanskata armija vo Irak.
Naj poznata kratenka e POHE (protiv oklopna hekikopterska edinica), za ПСЗСУ prv pat slusam.

Nekoi piloti seuste letaat vo Arm nekoi se prefrleni vo Mvr. Ima i maldi piloti koi se na obuka, ne e taka crno.

Ne znam koi helikopteri gi gledas posto bitnite se vo hangari, najverojatno Mi17 koi cekaat remont ili pak za parkiranite kaj grobnicata, mozes da pobaras po internet kaj poranesnite sovetski republiki letaat so letala koi izgledaat katastrofalno, no toa e poentata tie se vo letna sostojba za razlika od nasite koi ne se i kolku poveke ne letaat tolku se pomali sansite za vo idnina da proletaat, ima procedura koja se narekuva konzerviranje na letaloto pa potoa se stava vo rezerva, taka da od tie sto gi gledas poveketo ke bidat povleceni.
 
J

joe.b

Гостин
mi17 e ruski ili ukrainski
Руски
Ako mislis deka forumot e za ubeduvanje, togas si vo zbluda.
Ke se obidam da bidam pojasen, zapocnaa prikaznite za ukrainski piloti odkako ja doteraa prvata isporaka na helikopteri od bosna, posto Ukrajna imase misija vo Bosna i od togas se sirat prikazni, deka letale ukrainci, letale no nikogas nemaat ucestvuvano vo misija. Isto kako sto se zborese deka imalo ruski i ukrainski platenici, se toa se prikazni od rezervisti.
Prva rabota e pred sekoj let se pravi plan za letanje eden vid dosie kade sto se potpisuvaat poveke lica megu koi i pilotite, a do sega se smenija ministri nacalnici i se sto mozese da se smeni ke izlezea informacii, ovie raboti ne se prekrivaat, dokolku falat planovite na let za bilo koe letalo, toa ke moze slobodno da se frli vo otpad.
Drugo sto dokolku se sluci nesreka ke mora da se kaze koj od pilotite nastradal, a tuka nema krienje i toa bi bilo golem skandal vo Evropska zemja da letaat platenici, moze e slucaj vo Afrika no ne i kaj nas.
Treta rabota dokolku letale, toa ke bide javno objaveno i tie piloti ke dobijat ordeni od drzavata, zatoa sto sekogas koga ucestvuva stranska vojska i dava podrska na druga zemja se delat ordeni. Kako nasite volci sto dobija medalji za hrabrost od amerikanskata armija vo Irak.
Naj poznata kratenka e POHE (protiv oklopna hekikopterska edinica), za ПСЗСУ prv pat slusam.

Nekoi piloti seuste letaat vo Arm nekoi se prefrleni vo Mvr. Ima i maldi piloti koi se na obuka, ne e taka crno.

Ne znam koi helikopteri gi gledas posto bitnite se vo hangari, najverojatno Mi17 koi cekaat remont ili pak za parkiranite kaj grobnicata, mozes da pobaras po internet kaj poranesnite sovetski republiki letaat so letala koi izgledaat katastrofalno, no toa e poentata tie se vo letna sostojba za razlika od nasite koi ne se i kolku poveke ne letaat tolku se pomali sansite za vo idnina da proletaat, ima procedura koja se narekuva konzerviranje na letaloto pa potoa se stava vo rezerva, taka da od tie sto gi gledas poveketo ke bidat povleceni.
Од една страна морам да те цитирам и да те исправам, од друга страна морам да ти преќутам бидејќи не е убаво ко што кажа ти да се натегаме тука до сабајле.
Но ајде еве ќе пробам уште еднаш да ти кажам свое мислење и искуство.
Две работи ми се јасни за тебе, претпоставувам до душа. Ама така ми делуваш во 99% од твоиве мислења.
1. Си слушнал, се интересираш, се распрашуваш, те интересира све околу ВВ на АРМ? ДА! не викам не, ме радува тоа.
2. Си бил таму, и знаеш све? НЕ, туку само рекла-казала собираш мислења од еден од друг. Бидејќи да си бил таму немаше овие небулози да ги кажеш, ама ајде ок, млад си вероватно, се интересираш сите сме радознали сакаме да знаеме и кога толку многу имаме желба да дознаеме нешто кога толку многу не интересира нешто, понекогаш и добиваме погрешни информации, мада све ти е опростено бидејќи не сум сретнал во животов човек кој толку се интересира за ВВ на Македонија.
Претпоставувам дека си млад дечко, и дека си бил млад кога беше конфликтот во Македонија.
Од друга страна ме радува тоа што постојат луѓе како тебе во Македонија кои се интересираат за ВВ, бидејќи таа желба полека згаснува низ младинава во Македонија, 90% од залижаниве ``мангупи`` сакаат да бидат правници,економисти,менаџери, sales management, acount advisor, или како и да им се викаат називите веќе пун курац ги има западњачки називи, па дури и чистачите станаа hygiene technicians...
Работам веќе 7 години во САА - Агенција за Цивилно воздухопловство на Република Македонија.
Во војска, 99та бев ВВ и ПВО, 2001 бев воен резервист, не бев толку упатен во целата приказна бидејќи бев детиште, млад - но сепак бев таму лично. Ни сега не сум упатен во армискиот дел , но секој ден поминувам од таму, сум влегол милион пати во хангарите па дури и во кокпитот на СУ25 и МИ24 (чисто од заебанција и од радозналост).
Офицери од ВВ на АРМ ми се добри пријатели, оние истите што беа учесници во целата таа манџа во 2001 година. Пази, ОНИ имаат различни мислења. Па кога ќе паднеме во муабет на таа тема, едниот кажува едно, другиот друго.
Исто ко сега јас и ти, а пази ти зборам за високи официрски чинови на АРМ.
Небитно.
Поентата ми е една! Да ти кажам да знаеш а ако не веруваш прашај некој ама гледај да е некој кој работи во ВВ на АРМ, и кој бил 2001 година на лице-место. ќе ти каже.
СУ25 НИКОГАШ, повторувам НИКОГАШ!
не учествувал во борбено дејствије или како што викаш ти МИСИЈА, СУ25 откога стигнаа во Македонија немаа ниедна мисија ниедно воено дејствување. само обсервација правеа 3-4 пати летаа онака на ``заебанција`` и тест летови, натаму-наваму му брмчеа на народов над глава.место да лета кај што треба он лета над Пржино и Кисела Вода. Беа купени за УКРАС во буквална смисла на зборот, добро до душа имаше ГОЛЕМИ планови со нив, планови со кој можевме да ја добиеме војната во рок од 3-4 дена. во буквална смисла на зборот. планови да се спроведат дејствија да се гаѓаат цели на земја, објекти, стратешки цели, со ОЗБИЛНО наоружување, ама на крај за жал испадна македонската работа и изговори, ``нема пари(пошто веќе некој ги испрал и стрпал во џеб) и истите тие што ги стрпаа парите во џеб искочија со изговори: скапи се летовите, одржавањето, наоружувањето, па дали сте свесни колку коштаат ракетите,тинтири-минтири, бомбите, муницијата за митролезот, (иначе едниот СУ25 дојде со фул опрема вклучувајќи и Гриазев-Шипунов 30мм Air-to-ground митролез и плус 15000 парчиња муниција)``, на крај испадна дека ги купија авионите само колку да се каже ете имаме авиони, шиптариве наебаа сега, готови се, готови се жими стојко. И што испадна на крај? испадна џабе пари фрлени за нив.
Украинците што дојдоа беа платеници ДА (off the books) , ама беа дојдени ОФИЦИЈАЛНО како инструктори, пратени од ПСЗУ (за твоја информација бидејќи не си слушнал никогаш,ПСЗУ е скратеница за Povitrjani Zborni Sili Ukraina) .или што би значело во превод, ``Украинска авиjација или украинско воено воздухопловство``, така нешто, побарај на Гугл, ме мрзи да барам ќе видиш за што станува збор, можеби точно не спелував. Украинци ги летаа и над Радуша и уште 2-3 пати (не ги набројувам тренинзите и тест летовите каде што имаше пилоти македонци), еднаш знам прелетуваа низ Арачиново вечерта 21 или 22 Јуни 2001 година, бидејќи немаше во БУКВАЛНА смисла на зборот НЕМАШЕ не постоеше македонец тогаш кој беше обучен на таков тип на авион тогаш зборам за конфликтот 2001 година.
Имаше воени пилоти македонци, бивши пилоти на ЈНА кои беа вратени од ПЕНЗИЈА - читај ПЕНЗИЈА. Toчно е тоа што го кажа беа обучени на галеби, орлови, соколи, и останати ``олдтајмери`` на ЈНА. Но не на СУ25.
И јас сум за Македонија да купи и СУ35 и Мигови би бил многу среќен.
Не е се така црно, одамна ја надмина ВВ на АРМ границата со ЦРНО сега е веќе КАТРАН и нема назад.
Се збори, за реформи, за нов и поголем буџет на армијата во оваа полициска држава, сега за сега само се јадат бубрези ко што ги јадеме ја и ти овде, нагаѓаме, погаѓаме, сонуваме, мислиме, претпоставуваме.
Верувај ми дека многу месеци поминав како член на ВВ и ПВО на АРМ. И како војник и како резервист, многу убави спомени ми останаа од тие денови, јас заради тоа искуство од АРМ и продолжив со студии во Битола на техничкиот факултет одсек ``цивилна авијација`` затоа и тоа го работам ова што го работам сега. Ко што ќе речеше еден мој колега од факс ``ти си единствен скопјанец што дошол Битола да студира``
Јас би бил најсреќен кога стварите во ВВ на АРМ биле како треба и кога би искочиле ние како држава со своја флота на ловци, бомбардери, не ни требаат кујзнае колку доволно ни се 4-5.
Немој ништо лично да го сватиш ова,те молам, само сакам да ти кажам тоа што јас го имам слушнато и доживеано од угледни офицери на АРМ и како војник и резервист на ВВ и ПВО. Исто како што ти го кажуваш она што ти го знаеш и што си го слушнал.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Полицијата и армијата немаат чизми и униформа вие ми зборите за авиони.
Убо што оружјето не се троши инаку ке останеа и без тие старите комунистички оружја што се купени од времето на тито.
 

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.021
Поени од реакции
1.019
Полицијата и армијата немаат чизми и униформа вие ми зборите за авиони.
Убо што оружјето не се троши инаку ке останеа и без тие старите комунистички оружја што се купени од времето на тито.
ОД Тито во РМ релнонема многу си го плативме скапо во 2001 - секој пат кога не с екупува навреме по малку ке не чека истото дерење.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom