Дали Исус Христос ќе дојде по втор пат?

Член од
3 мај 2019
Мислења
12.117
Поени од реакции
5.822
Знам дека не знаеш....се поставува прашањето дали би разбрала за други ако сама не знаеш и дали вреди потрагата по одговорите за другите.
Neznam i ne razbiram...potrudi se taa manifestacija podobro da ja objasnis, nekako mislam deka ne si vo pravo.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
317
Поени од реакции
880
Neznam i ne razbiram...potrudi se taa manifestacija podobro da ja objasnis, nekako mislam deka ne si vo pravo.
Мора прво сама за себе да дознаеш па после за други.....твоето мислење е ирелевантно, затоа што не можеш да видиш позади хоризонтот.
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
572
Поени од реакции
2.253
Мора прво сама за себе да дознаеш па после за други.....твоето мислење е ирелевантно, затоа што не можеш да видиш позади хоризонтот.
...твоиве коментари некако ми сличат на оние од Хепта,да не сте рода нешто?
...ајде сега просветли не и објасни ни што има позади хоризонтот да добиеме и ние инспирација за едно такво патување ;)
 
Член од
6 април 2017
Мислења
299
Поени од реакции
430
И кога го рече тоа, се вознесе пред нивните очи, и еден облак Го зеде од пред нивните погледи. И кога гледаа кон небото, додека Тој се вознесуваше, ете двајца мажи во бела облека застанаа покрај нив и им рекоа: „Мажи, Галилејци, зошто стоите и гледате во небото? Овој Исус, Кој од вас се вознесе во небото, ќе дојде така, како што Го видовте да оди во небо.”
Дела Ап. 1:9‭-‬11 MKB
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.553
Поени од реакции
12.906
И кога го рече тоа, се вознесе пред нивните очи, и еден облак Го зеде од пред нивните погледи. И кога гледаа кон небото, додека Тој се вознесуваше, ете двајца мажи во бела облека застанаа покрај нив и им рекоа: „Мажи, Галилејци, зошто стоите и гледате во небото? Овој Исус, Кој од вас се вознесе во небото, ќе дојде така, како што Го видовте да оди во небо.”
Дела Ап. 1:9‭-‬11 MKB
Само што тоа требало да се случи додека таа генерација била сеуште жива, додека тие што го гледале сеуште биле живи.....арно ама не се.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
317
Поени од реакции
880
...твоиве коментари некако ми сличат на оние од Хепта,да не сте рода нешто?
...ајде сега просветли не и објасни ни што има позади хоризонтот да добиеме и ние инспирација за едно такво патување ;)
Објаснето е пред 2000 год. уствари објасниле многу и пред тоа време и после тоа време.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
12.117
Поени од реакции
5.822
И кога го рече тоа, се вознесе пред нивните очи, и еден облак Го зеде од пред нивните погледи. И кога гледаа кон небото, додека Тој се вознесуваше, ете двајца мажи во бела облека застанаа покрај нив и им рекоа: „Мажи, Галилејци, зошто стоите и гледате во небото? Овој Исус, Кој од вас се вознесе во небото, ќе дојде така, како што Го видовте да оди во небо.”
Дела Ап. 1:9‭-‬11 MKB
Мора да се оствари второто Исусово доаѓање на земјата, оти во спротивно, бадијала ќе биде првото доаѓање и жртвувањето на својот живот кој го дал како откуп за гревовите на човекот.....сега треба да го земе тоа за кое што платил...:toe:....а и да има смисла животот, да се надеваме дека има нешто друго после смртта, подобар живот :):rolleyes::toe:
 

Lenor*

Laik
Член од
4 август 2018
Мислења
266
Поени од реакции
570
Мора да се оствари второто Исусово доаѓање на земјата, оти во спротивно, бадијала ќе биде првото доаѓање и жртвувањето на својот живот кој го дал како откуп за гревовите на човекот.....сега треба да го земе тоа за кое што платил...:toe:....а и да има смисла животот, да се надеваме дека има нешто друго после смртта, подобар живот :):rolleyes::toe:
Ќе ти го приближам одговорот со цитат на дилемата која ти се врти во главата од некој на кој му верувам кој ја докажал својата вера/верба со својот живот...на српски е,наместо жељени читај посакуваниот/Исус Христос...

"Жељени је долазио међу људе баш каквога људи могу пожелети, и још бољи, и још јачи, и још лепши, па су људи, ах, и тада говорили: ко ће нам доказати да је то Бог?
Жељени ће опет доћи, душо моја, као огњени змај долетеће и, ако Га не познаш, одлетеће, и више Га заиста видети нећеш. Устани, душо моја, и не спавај но бди. И утврди у себи слику Жељенога, какав јесте, да би Га познала, када дође.
Нека слике свих светова изиђу из тебе, и нека те Његова слика испуни сву, од истока до запада, и од севера до југа.
Да би Га познала, када дође.
Јер ће као огњени змај доћи и отићи, а ти ћеш куњати и говорити: ко ће ми доказати?
Ако ти сама себи не докажеш, нико ти неће доказати.
Ако ти Га не докаже твој вечити живот, доказаће ти Га твоја вечита смрт."
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
572
Поени од реакции
2.253
...axa
Објаснето е пред 2000 год. уствари објасниле многу и пред тоа време и после тоа време.
...угледот и сликата што си ја направија црквените веро(не)достојници со нивните тумачења,по мерка на она што нив им одговара,го донесе својот плод
...плодот не личи во ниту еден смисол и насока на она што Божјиот Син ни го остави како наследство
...имаме само црквена буржуазија со убави куќи и автомобили,која со словото Исусово прави убав бизнис :)
...се прашувам само,од каде им доаѓа смелоста да проповедаат дупли стандарди и да го носат крстот на кој Исус доживеа најголема неправда од својот народ?!
...можеме да дебатираме со денови,но зборовите никогаш нема да бидат помоќни од вистината и фактите
 

Tyrael

Transhumanist
Член од
21 јуни 2021
Мислења
248
Поени од реакции
568
...а и да има смисла животот, да се надеваме дека има нешто друго после смртта, подобар живот :):rolleyes::toe:
А овој живот не е добар па што се надеваш на подобар живот после смртта?
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
12.117
Поени од реакции
5.822
А овој живот не е добар па што се надеваш на подобар живот после смртта?
Одговорот на твоето прашање дали овој живот е добар, ке ти го дадам кога ке ми одговориш што подразбираш под ДОБАР ЖИВОТ, ШТО Е ЗА ТЕБЕ ДОБРО ЖИВЕЕЊЕ!?
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
317
Поени од реакции
880
...axa

...угледот и сликата што си ја направија црквените веро(не)достојници со нивните тумачења,по мерка на она што нив им одговара,го донесе својот плод
...плодот не личи во ниту еден смисол и насока на она што Божјиот Син ни го остави како наследство
...имаме само црквена буржуазија со убави куќи и автомобили,која со словото Исусово прави убав бизнис :)
...се прашувам само,од каде им доаѓа смелоста да проповедаат дупли стандарди и да го носат крстот на кој Исус доживеа најголема неправда од својот народ?!
...можеме да дебатираме со денови,но зборовите никогаш нема да бидат помоќни од вистината и фактите
Среќа за Исус што црквата е буржоазија со убави куќи и автомобили, затоа што се што е за џабе никој не го сака. Замисли луѓе у партали да му ги проповедаа учењата...ќе беа смешки. Вака со злато на глава, и со фенси црковна облека поубаво ја продаваат приказната.
Само што проблем е што приказната не е за купување и не е за продавање. Целта на Исус е постигната, и он функционира од друго место, колективна потсвест. Друга е приказната кој ќе биде маѓепсан од тој Christ archetype.
Зборовите се јалови, затоа кога го прашал Понтиј околу вистината он молчел.....ќе речеш египќаните биле недоквакани што користеле хиероглифи, уствари они во присуство на писмо и вербален јазик сфатиле дека светите книги не вредат 5 банки.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom