Дали Џокер е брат на Бетмен?

Дали мислите дека Џокер е брат на Бетмен?


  • Вкупно гласачи
    39
Член од
26 февруари 2016
Мислења
1.960
Поени од реакции
3.441
Една од најдобрите работи кај филмот е што голем број прашања останаа нецелосно одговорени па останува на публиката да поврзе два со два или да си изгради своја теорија. Така и за ова дали Артур е брат на Брус може да се размислува и да се прават теории пошто имаше докази и „за“ и „против“.

Јас конкретно гласав за „Не“. Најмногу поради тоа што баш таа надеж на Артур дека Томас Вејн му е татко, а после дознавањето на вистината е една од главните работи што го турна „преку работ“ и еден од клучните моменти кога тој уствари се трансформираше во Џокер. Така да одговорот „Не, не му е брат“ мене повеќе ми се вклопува во целата слика.

Друга па работа е што plot twist како овој дека Џокер и Бетмен се браќа е крајно клише и мислам дека не му е местото во еден ваков сериозен и мрачен филм. Пак ќе речам, како момент кој ја движи приказната напред и како твист кој се покажува како неточен има многу поголем ефект. Односот Бетмен - Џокер и онака е доста комплициран и интересен и нема потреба да се расипува со некакви роднински врски или такви конекции. Доволно има такви работи кај други стрип ликови, како Спајдермен на пример, каде секој негов негативец е во некаква роднинска или пријателска врска со него.
 

HellRaiser

Реметам кајганџии
Член од
1 јануари 2014
Мислења
777
Поени од реакции
845
Зарем немате попамента работа во животот?
Кога се во прашање бетмен и џокер секоја друга работа е споредна работа.Незнам од која генерација си,али само тие што израснале со овие стрипови и филмови ја разбираат еуфоријата и адреналинот што ги даваат овие филмови, бетмен ти е ко дрога без се друго можеш без неа неможеш,доволно е еднаш да ја конзумираш за да се навлечеш.Нема човек на кој што бетмен не му е омилен лик и кој што бар еднаш во животот не посакал да биде бетмен,може затоа што тој лик е најблиску до остварување,за разлика од другите супер херои кои имаат супер моќи,причина зошто другите херои се на второ,трето,четврто место итн..Доказ за ова се милијардите што креаторите на филмовите за бетмен и џокер ги прават со секој свој нов филм.
 

interlove

Die with memories not dreams
Член од
14 ноември 2014
Мислења
1.598
Поени од реакции
1.367
Кога се во прашање бетмен и џокер секоја друга работа е споредна работа.Незнам од која генерација си,али само тие што израснале со овие стрипови и филмови ја разбираат еуфоријата и адреналинот што ги даваат овие филмови, бетмен ти е ко дрога без се друго можеш без неа неможеш,доволно е еднаш да ја конзумираш за да се навлечеш.Нема човек на кој што бетмен не му е омилен лик и кој што бар еднаш во животот не посакал да биде бетмен,може затоа што тој лик е најблиску до остварување,за разлика од другите супер херои кои имаат супер моќи,причина зошто другите херои се на второ,трето,четврто место итн..Доказ за ова се милијардите што креаторите на филмовите за бетмен и џокер ги прават со секој свој нов филм.
Ако си сериозен и не тролаш, свака ти част, или имаш многу пари, или многу време да се замараш со глупости.

Е ајде кажи освен школо, работа, дружење, играње игрици и гледање филм што има попаметно.
Ако фатам да ти набројам работи кои се попаметни од дискусијава што се води тука(дали џокер е брат на Бетмен), ќе снема интернет во светот, од што ќе биде оптеретен, а не па форумов да издржи.
 

HellRaiser

Реметам кајганџии
Член од
1 јануари 2014
Мислења
777
Поени од реакции
845
Ако си сериозен и не тролаш, свака ти част, или имаш многу пари, или многу време да се замараш со глупости.
Имам пари ми фали уште оделото од бетмен за да сум комплет.
 

HellRaiser

Реметам кајганџии
Член од
1 јануари 2014
Мислења
777
Поени од реакции
845
А оделото на брат му Џокер, или чекаш да дознаеш дали воопшто му е брат?
Јас мн добро кажав и објаснав што мислам по тоа прашање,а тебе за вакво тролање треба да ти забранат пристап на темава.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.252
Поени од реакции
2.517
а што ако џокерот и бетмен се иста личност? o_O
 
На врв Bottom