Дали Џокер е брат на Бетмен?

Дали мислите дека Џокер е брат на Бетмен?


  • Вкупно гласачи
    39
Член од
29 јуни 2014
Мислења
10.470
Поени од реакции
10.440
Да ве потсетам само во Северна.Кореја појма немат кој е Џокер и Бетмен , па сеа видете колку ви е испран мозокот од .....
и што ако немаат појма кој е џокер а кој бетмен? Не ми е јасно каква врска има тоа со темава и со перење мозоци
 

HellRaiser

Реметам кајганџии
Член од
1 јануари 2014
Мислења
777
Поени од реакции
845
Ако подобро се размисли за тие шо го гледале филмот за тие шо не го гледале не читајте има спојлери.Според досието на мајката од Џокер испаѓа дека Џокер не е брат на бетмен,оти во досието пишува дека жената губи контакт со реалноста,тоа би значело дека таа воопшто не била во врска со Томас Вејн ниту Томас и рекол да ги фалисфукува документите,таа според мене всушност цело време си има замислувано дека има човек до неа,дека си праи муабет со некого дека има однос со некого,исто како што Артур ќе си замислува во филмот дека оди со комшивката под него на спрат,дека има однос со неа,дека се шетаат фатени за рака во парк итн.. а сето тоа е последица на трамуа на мозокот од мал нели мајка му го малтретирала го врзувала за радијатор и неземање на препишаната терапија од докторот, нели ќе му ја прекинат терапијата оти Градот ќе одлучи да не ги плаќа повеќе специјалните лица односно доктори шо се занимаваат со пациенти ко Џокер кои патат од психоза и истите ќе мора да ги затворат канцелариите.Така да филмот не кажува дали е или не е син на Томас Вејн но дава обележја според кои самиот гледач може да заклучи дали Џокер е или не е брат на бетмен.
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
700
Поени од реакции
330
и што ако немаат појма кој е џокер а кој бетмен? Не ми е јасно каква врска има тоа со темава и со перење мозоци
Nisto namesto da se fokusirat na popruduktivna rabota .ne se zamaarat dali na izmislen karakter ova mu e ona ili ne mue .eve gledas deka covekot go maci edna apsurdna prikazna duri tema otvori dali e toj betmen ili koj se krie zad maskata .toe nosnse so vikat ☺ a da ne go gedase nemase da mu se projavi ova trilema.
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
700
Поени од реакции
330
Da ne analiziram mnogu ama.filmot ima premnogu skrieni poraki koi vlijaat negativno i mu ja menuvvat psihata na tie sto go gledat na podolg rok.ova e eden dokaz deka so toa sto ima vakva tema ova e mala .no mozat da se projavat i devijantni pojavi pogolemi steti
Da ne filozofirame toa e eden negativen kult na fikcionalen karakter koj go kopirat vo realen zivot itn.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
10.470
Поени од реакции
10.440
Da ne analiziram mnogu ama.filmot ima premnogu skrieni poraki koi vlijaat negativno i mu ja menuvvat psihata na tie sto go gledat na podolg rok.ova e eden dokaz deka so toa sto ima vakva tema ova e mala .no mozat da se projavat i devijantni pojavi pogolemi steti
Da ne filozofirame toa e eden negativen kult na fikcionalen karakter koj go kopirat vo realen zivot itn.
тебе како те смени филмот?
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.252
Поени од реакции
2.517
Ко теткици и бабици што секое утро разговарат за ликовите од турската серија што ја гледале минатата вечер. Некој неупатен од страна да ги слуша ќе помисли за вистински луѓе прават муабет.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.252
Поени од реакции
2.517
а овие џокерот и бетменот од мали се такви со маски или?
 
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.060
Поени од реакции
454
Da ne analiziram mnogu ama.filmot ima premnogu skrieni poraki koi vlijaat negativno i mu ja menuvvat psihata na tie sto go gledat na podolg rok.ova e eden dokaz deka so toa sto ima vakva tema ova e mala .no mozat da se projavat i devijantni pojavi pogolemi steti
Da ne filozofirame toa e eden negativen kult na fikcionalen karakter koj go kopirat vo realen zivot itn.
Ова исто му доаѓа и за игрите што кажуваа дека децата насилници станувале.

До сега у КПУ Шутка ќе бев друже.
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
700
Поени од реакции
330
Ова исто му доаѓа и за игрите што кажуваа дека децата насилници станувале.

До сега у КПУ Шутка ќе бев друже.
Pa mozi da se reci I ne mora da znaci primer vo Columbine High School massacre 99 toj edniot praese leveli za doom I quake mu bea omileni igri.
 

YuZe

Amor Vincit Omnia
Член од
22 септември 2005
Мислења
642
Поени од реакции
94
Da ne analiziram mnogu ama.filmot ima premnogu skrieni poraki koi vlijaat negativno i mu ja menuvvat psihata na tie sto go gledat na podolg rok.ova e eden dokaz deka so toa sto ima vakva tema ova e mala .no mozat da se projavat i devijantni pojavi pogolemi steti
Da ne filozofirame toa e eden negativen kult na fikcionalen karakter koj go kopirat vo realen zivot itn.
Каде ги најде тие скриени пораки?

Филмот е приказна за човек што опаѓа во опшеството, доаѓа од лош дом, од мајка која има психолошки проблеми, има истрпено насилство од дечковци на мајка му итн. Цела приказна е како тоа сите го газат и го омаловажуваат а се тој што сака да направи е да биде нормален како сите останати. Тоа кога вежбаше како да се смее во комеди клубот беше брилијантна слика на неговата психа.

Pa mozi da se reci I ne mora da znaci primer vo Columbine High School massacre 99 toj edniot praese leveli za doom I quake mu bea omileni igri.
Проблемите со насилсто не идат како идеи од филмови или од видео игри, доаѓаат од многу подлабоки проблеми. Опаѓање на семејството, корозија на опшеството, тоа најмногу допринесува за девијантни појави.

А во врска со темата, не според мене Брус и Артур не се полу браќа. Дури и мајка му испадна дека не му е мајка, макеа му е.
 
На врв Bottom