Давање кола на друг

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.091
Поени од реакции
2.702
Па старите викаат "кола и жена не се даваат на друг", па сега ти види си :D
Е сега така ако гледаш ни точак ни мобилен телефон не се дава на друг за да се јави некаде...

Ќе дадеш кола на друг ама доколку знаеш дека е совесен возач. Значи да не вози брзо, да не ја шлајфова, да ги избегнува дупките и да вози бавно секаде каде што има лежечки полицајци...
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.399
Поени од реакции
2.034
А зошто би дал некому своја кола. Ако има возачка тогаш сигурно има и своја кола. Ако стасал до тоа дереџе да бара кола тогаш сигурно не е за кола.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
998
Поени од реакции
1.094
за почеток е чесно да си кажам и дека никогаш до сега не сум побарал возило од друг (исклучок биле службени возила кои сме ги возеле повеќемина), од една проста причина што повеќето од луѓево имаме постари коли па и со самото тоа можноста да дојде до дефек не по моја вина туку пораади дотрајаност на дел е многу голема, за евентуална сообраќајна незгода не сакам ни да замислам иако како причината може да е трето лице (сервисирањето не е проблем исправна сум ја зел исправна и ќе ја вратам, туку што ќе правиме со срамот како ќе му се јавам и ќе му речам "човек возилово застана и се расипа или го чукнаа го качувам на шлеп и го носам на сервис" - попрво би пропаднал во земја).

друго после враќање што и да стане повеќето од луѓето ќе имаат сомнеж дека од тоа што ја дале колата сега и доаѓаат до овие дефеци кои претходно никаде ги немаше,

баш заради овие работи кола не позајмувам ни од други ни на други, како што пишаа погоре ако можам ги носам не наплаќам никакви трошоци едно благодарам е сосема доволно :) ,

и за крај ние не сме доволно свесни и совесни луѓе да позајмуваме или да ни позајмуваат (сетете се само кога сте позајмиле алат кога ви го вратиле во каква сојтојба бил), секоја чест на исклучоци ама ги има во минорен број.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.091
Поени од реакции
2.702
А зошто би дал некому своја кола. Ако има возачка тогаш сигурно има и своја кола. Ако стасал до тоа дереџе да бара кола тогаш сигурно не е за кола.
Некој имал причина да ја продаде колата. Непредвидливи трошоци. Пример за операција од тешки болести во АЏИБАДЕМ СИСТИНА...
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.399
Поени од реакции
2.034
Некој имал причина да ја продаде колата. Непредвидливи трошоци. Пример за операција од тешки болести во АЏИБАДЕМ СИСТИНА...
Ако имал пари за Аџибадем има и за кола.
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.523
Поени од реакции
2.091
Секогаш ја давам колата, дури и сам ја нудам ако видам дека на некој му треба а му е незгодно да побара. И секогаш моабетот ми е да не се секираат воопшто ако нешто се оштети, само да се вратат живи и здрави.

Е сега колата моја вреди цирка 3000 евра, па скоро и небитно ми е дали ќе ја оштетат.

На крај гестот е битен, и јас сум бил без кола и сум бил услужен, и ке услужам секој на кој ке му затреба.

Sent from my LM-V450 using Tapatalk
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.091
Поени од реакции
2.702
Ако имал пари за Аџибадем има и за кола.
Не е баш така тоа е неопходно.

Ама некој што секој ден тера кафански живот со 1 - 1,5 промили алкохол во крвта како на таков човек да му дадеш кола???
 
Член од
14 април 2012
Мислења
30.561
Поени од реакции
58.964
Давам и кога треба, и кога не треба. По игра на случајност, моментално имам 2 возила, па повеќето знаат дека секогаш имам слободна кола. Иако, еднаш ми се случи да ми ја вратат колата во таква состојба по која требаше да правам хемиско. Стапалки на задните седиште од деца кои со патики на кои имало кал, стоеле на седиштата. И не би било болно да не беа седиштата текстилни, а не кожа. Најболниот факт е што јас на моите деца не им давам да влезат обуени внатре во колата, па и кога мора да ги пренесам на кратка релација, им собувам патики.

Јебига, секогаш ми текне на оваа сцена. - It's not about the French fly, it's about lack of respect for other people's property!

 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
2.206
Поени од реакции
3.452
Секогаш ја давам колата, дури и сам ја нудам ако видам дека на некој му треба а му е незгодно да побара. И секогаш моабетот ми е да не се секираат воопшто ако нешто се оштети, само да се вратат живи и здрави.

Е сега колата моја вреди цирка 3000 евра, па скоро и небитно ми е дали ќе ја оштетат.

На крај гестот е битен, и јас сум бил без кола и сум бил услужен, и ке услужам секој на кој ке му затреба.

Sent from my LM-V450 using Tapatalk
Tebe kako ti beshe imeto?
Majka Tereza ?

Kola ni pod razno ne davam ! Neka bidat srejcni sto mozhebi bi imale prilika da sedat na sovozacko sediste!
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
16.710
Поени од реакции
18.831
А зошто би дал некому своја кола. Ако има возачка тогаш сигурно има и своја кола. Ако стасал до тоа дереџе да бара кола тогаш сигурно не е за кола.
Mozi mu padna plivackiot zamaec , bog da cuva. Imal vozacka i po avtomatizam mora voziloto da mu e vo vozna sostojba. Sigurno ke kupi uste edno, za sekoj slucaj za da slucajno ne ostani bez vozilo a ima vozacka. Mislam stvarno kako smee da si dozvoli covek da ima vozacka a da nema kola.
#prasanjakoimemacat
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.523
Поени од реакции
2.091
Tebe kako ti beshe imeto?
Majka Tereza ?

Kola ni pod razno ne davam ! Neka bidat srejcni sto mozhebi bi imale prilika da sedat na sovozacko sediste!
Како што кажав, сум бил во ситуација да немам кола а да ми била потребна и сум бил услужен без прашање. Нема причина да не го практикувам истото. Кој знае колку луѓе и како ја возеле пред да ја купам јас, нема ништо да ми смени.

Sent from my LM-V450 using Tapatalk
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
2.206
Поени од реакции
3.452
Како што кажав, сум бил во ситуација да немам кола а да ми била потребна и сум бил услужен без прашање. Нема причина да не го практикувам истото. Кој знае колку луѓе и како ја возеле пред да ја купам јас, нема ништо да ми смени.

Sent from my LM-V450 using Tapatalk
Sekoj so svoeto ama od mene kola nikoj ne dobiva. Usluga da go prefrlam vo granicite na normalata da.
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.399
Поени од реакции
2.034
Sekoj so svoeto ama od mene kola nikoj ne dobiva. Usluga da go prefrlam vo granicite na normalata da.
Ниту сум барал кола ниту пак некој ми побарал кола. Да го однесам до таму каде што треба нема проблем, ама да му ја дадам колата на користење нема шанси. Верувам дека најголем дел го имаат истото мислење особено затоа што имаат само една кола.
 
Член од
4 јуни 2016
Мислења
423
Поени од реакции
322
Давам кола на блиски што се знам ако имаат реална потреба за неа, а не да се возат низ чаршија и да вртат кругови. Не ретко и ги возам кога имаат потреба, полесно ми е така.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.628
Поени од реакции
1.483
Ovde u princip nikoj ne mi pobaral kola bidejki site imaat kola. Neam obicaj da davam da gi vozat moite(imam dve) bidejki osiguruvanjeto me pokriva samo mene, a i ne sakam da vozam tugji koli, iako ednas ne mozev da odbijam kolega koa kupi audi s5 pa sakal da oseti kako zabrzuva i brci bez on da vozi.
Prvpat ja dadov starata kola da ja vozi prijatel pred 7 meseci koa se selev vo drug grad.
Doma sum vozel koli od rodnini koa bev 18, ali sega tugji koli ne sakam da vozam. Duri ni na majka mi kolata ne ja vozam koga sum doma iako jas ja kupiv.

Ako mu treba prevoz na nekoj ne mi e problem da gi odnesam ili zemam, ali kolata valjda ne bi ja dal, mada mozda sea starata bi ja dal bidejki i onaka ne vredi mnogu pari lol.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom