Даваш стан, добиваш пензија

Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
неможам да го ископирам текстот, затоа и линкот го постирав...

но накратко:

Нова методологија на банкте. ти даваат некоја сума на пари, на месечно ниво, (веројатно висината зависи од вредноста на имотот), за возврат потпишуваш документ со кој после твојата смрт, банката е единствен наследник на имотот твој. нешто слично како кај нас со договорите за доживотно издржување.

повеќе на линкот:

http://vecer.mk/ekonomija/i-davash-stan-na-bankata-i-dobivash-penzija
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
неможам да го ископирам текстот, затоа и линкот го постирав...

но накратко:

Нова методологија на банкте. ти даваат некоја сума на пари, на месечно ниво, (веројатно висината зависи од вредноста на имотот), за возврат потпишуваш документ со кој после твојата смрт, банката е единствен наследник на имотот твој. нешто слично како кај нас со договорите за доживотно издржување.

повеќе на линкот:

http://vecer.mk/ekonomija/i-davash-stan-na-bankata-i-dobivash-penzija
Според мене е ова е доказ за состојбите во капитализмот.
Капитализмот на овој начин не создава нови вредности, туку само се менува сопственикот.
Сега ќе позајмувале на стари и сиромашните за да после нивната смрт го стекнат нивниот имот. На тој начин ништо ново не се создава, не се гради, не се работи, нема нови вработувања, нема нова потрошувачка на материјали - само се менува името на сопственикот на истиот имот.
Смешно е тврдењето изнесено во написот дека а овој начин „ ќе помогнеле “ на сиромашните и старите.
Сосема е друга ситуација кога старите ќе подпишат договор за доживотна издржување со тоа да по смрта на издржуваниот имот премине во сопственост на издржавателот.
Во овој случај издржавателот мора да работи и да создава нови вредности
 
F

FARANG

Гостин
Според мене е ова е доказ за состојбите во капитализмот.
Капитализмот на овој начин не создава нови вредности, туку само се менува сопственикот.
Сега ќе позајмувале на стари и сиромашните за да после нивната смрт го стекнат нивниот имот. На тој начин ништо ново не се создава, не се гради, не се работи, нема нови вработувања, нема нова потрошувачка на материјали - само се менува името на сопственикот на истиот имот.
Смешно е тврдењето изнесено во написот дека а овој начин „ ќе помогнеле “ на сиромашните и старите.
Сосема е друга ситуација кога старите ќе подпишат договор за доживотна издржување со тоа да по смрта на издржуваниот имот премине во сопственост на издржавателот.
Во овој случај издржавателот мора да работи и да создава нови вредности

Капитализмот го нуди и едното и другото ова е само една опција понудена од банките. Има цел куп такви огласи за догледување на старо лице за наследство насекаде.

Она што не ми се допаѓа е ако банката го презеде цел имот. Вакви кредити има на запад обично идат под името reverse mortgage или нешто такво меѓутоа се дава лимит 60% од вредноста на станот и нема рати, тоест се капитализира каматата. Од како ќе се потрошат парите се иде со продажба на имотот. Вака е по чисто, иначе постои можноста после некоја година банката да ќари стан или прензионерот да живее длабока пензија па да го зезаат и да му ја напалуваат пензијата кога ќе му треба. Банките не губат, имајте тоа на ум, ќе најдат начин како да те заебат, а и најверојатно тоа е во контрактот уште сега.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Нова методологија на банкте. ти даваат некоја сума на пари, на месечно ниво, (веројатно висината зависи од вредноста на имотот),
има да ги оголат до коска, доколку проценката за вредноста на имотот ја прави /одредува банката:pos:
 
Член од
10 јули 2014
Мислења
86
Поени од реакции
36
има да ги оголат до коска, доколку проценката за вредноста на имотот ја прави /одредува банката:pos:
Nemoze da go napravat toa penzionerite znaat koja e pazarna cena i ako ne im se isplati moze sami da go prodadat stavat kesot kako depozit i teraat. No ovde ima i dopolnitelna usluga a toa e eden vid fond t.e. osiguruvanje zosto rizikot od dolgo ziveenje se distribuira a togas ima tendencija da prosekot e mnogu poblisok do prosekot na prezivuvanje na celata populacija.
So ova i penzionerite dobivaat nova usluga koja nemoze da ja dobijat so obicen dogovor za dozivotna izdrska i bankite a i ekonomijata raste zosto ima pogolem obrt na sredstva.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Попаметните пензионери, ќе си одат да живеат во некоја убава и топла земја, каде животните трошоци се мали и ќе го издаваат имотот, знаејќи колку повеќе ќирија ќе добијат. После смртта целиот имот, ако немаат наследници да го дадат на некоја хуманитарна организација или организација за стипендирање на студенти.
 
Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.464
Поени од реакции
1.892
Според мене е ова е доказ за состојбите во капитализмот.
Капитализмот на овој начин не создава нови вредности, туку само се менува сопственикот.
Сега ќе позајмувале на стари и сиромашните за да после нивната смрт го стекнат нивниот имот. На тој начин ништо ново не се создава, не се гради, не се работи, нема нови вработувања, нема нова потрошувачка на материјали - само се менува името на сопственикот на истиот имот.
Смешно е тврдењето изнесено во написот дека а овој начин „ ќе помогнеле “ на сиромашните и старите.
Сосема е друга ситуација кога старите ќе подпишат договор за доживотна издржување со тоа да по смрта на издржуваниот имот премине во сопственост на издржавателот.
Во овој случај издржавателот мора да работи и да создава нови вредности
Не гледам разлика у тоа некој Петко да го добие имотото, или некоја банка.
Ако човек го добие, супер, ќе создава нови вредности Петко.
Ако банката го добие, пошто баш и не е мераклија да има имот од секаков тип, веројатно пак ќе го продаде на некој друг Петко. Банката повеќе ќе му дојде како медиум меѓу Петко 1 и Петко 2.
 
Член од
10 јули 2014
Мислења
86
Поени од реакции
36
Попаметните пензионери, ќе си одат да живеат во некоја убава и топла земја, каде животните трошоци се мали и ќе го издаваат имотот, знаејќи колку повеќе ќирија ќе добијат. После смртта целиот имот, ако немаат наследници да го дадат на некоја хуманитарна организација или организација за стипендирање на студенти.
Tesko so makedonskite ceni na imotot. Ova me nosi na totalno glupavi stavovi i mentalitet na lugjeto koi se raduvaat na pad na cenite na nedviznosta. Nikad nema da gi razberam lugjevo...cuvaj bose e nardov.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Tesko so makedonskite ceni na imotot. Ova me nosi na totalno glupavi stavovi i mentalitet na lugjeto koi se raduvaat na pad na cenite na nedviznosta. Nikad nema da gi razberam lugjevo...cuvaj bose e nardov.
Цената на недвижнините кај нас е напумпана до небо, ако не и над него. Колку за пример, земи разгледај како се движат цените во западните земји и ќе видиш дека ќиријата на станот го отплатува станот во рок од 15-20 години, за разлика од кај нас каде тоа се движи од 30-40 години, плус да не правиме разлика во квалитет на изградба тоа е посебен муабет.
Муабетот беше за странските пензионери, а не на нашите
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Tesko so makedonskite ceni na imotot. Ova me nosi na totalno glupavi stavovi i mentalitet na lugjeto koi se raduvaat na pad na cenite na nedviznosta. Nikad nema da gi razberam lugjevo...cuvaj bose e nardov.
Ako e vo makedonija prosecna plata 350 evra tolku treba da e prodazna cena na prosecen m2 stan, na zapad e priblizno taa matematika. Da kazeme 400-500e za skopje i 300 evra za ostanatiot del od makedonija. Vo SK se cenite vestacki napumpani za najmalku 100%.
 
Последно уредено:
Член од
10 јули 2014
Мислења
86
Поени од реакции
36
Ako e vo makedonija prosecna plata 350 evra tolku treba da e prodazna cena na prosecen m2 stan, na zapad e priblizno taa matematika. Da kazeme 400-500e za skopje i 300 evra za ostanatiot del od makedonija. Vo SK se cenite vestacki napumpani za najmalku 100%.
E dobro togas zosto ne gi prodavaat stanovite i ne odat pod kirija. Mislam nemam zborovi kolku e ludo ova sto go kazuvas. Ustvari sto da kazam edno zborat drugo pravat... znaeme kolku mu sece na prosecniot trpe.
Aj druga e temata.
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
Попаметните пензионери, ќе си одат да живеат во некоја убава и топла земја, каде животните трошоци се мали и ќе го издаваат имотот, знаејќи колку повеќе ќирија ќе добијат. После смртта целиот имот, ако немаат наследници да го дадат на некоја хуманитарна организација или организација за стипендирање на студенти.

зарем стварно мислиш дека со пензијата што ја добиваат и од рентата на станот-куќата, можат пензионериве НАШИ да идат и да живеат во некоја топла земја, т.е. надвор од мк? сериозен си со ова?

вака, со оваа солуција што ја нуди банката, на повеке начини се задоволува правдата... син1 и син2 едвај крпат крај со крај и немаат доволно финансии да го дочуваат својот татко... банката вика, јас имам финансии, бујрум пари. е сега, од оваа гледна точка, пензија+пари од банката+пари од кирија, веке може да си дозволи некој пензионер да се одлепи од тука и да иде да живее во некоја потопла земја, мирно да си ги доживее годинките што му останале... а знаеш кога ке го направи тоа некој што е роден тука, цел живот ринтал и на крај дочекал пензија? може да иде да прошета, ама да се пресели, е баш никогаш (секако, увек има исклучоци)..

и да... банката не е никогаш во зијан. колкава ке биде пресметката незнам, но не верувам дека ке се иде на поголема месечна сума од 20% од вредноста на пазарната цена од квадрат на тој понуден стан-куќа. да речеме дека има мало станче, од 50-тина квадрати... тоа се 200 месечни пензии. и не верувам дека ке има поголем лимит од вкупната вредност на станот, поголем од 60-70%...

значи прво и основно прави девалвација на вреднста на објектот, после ти калкулира 5-тина сума од пазарна вредност, девалвирана за планираната заработка. некаков лимит обавезно има.

и уште нешто.. не заборавајте дека тука се збори за пензионери. таму некаде кај што е исклалкулирано пензионерите стануваат со навршени 62 години. кај нас тоа мислам дека сега по нај ново (од пред некој месец) го напраија да биде од 67 за мажи и 65 за жени... па мајко му, 5 години не се малку.. 5 години се 60 такви месечни пензии...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.269
Попаметните пензионери, ќе си одат да живеат во некоја убава и топла земја, каде животните трошоци се мали и ќе го издаваат имотот, знаејќи колку повеќе ќирија ќе добијат. После смртта целиот имот, ако немаат наследници да го дадат на некоја хуманитарна организација или организација за стипендирање на студенти.
со македонска пензија можат да бираат (од топли живописни земји) Сомалија, Либерија, Конго, Сиера Леоне...
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
1.074
Поени од реакции
581
E dobro togas zosto ne gi prodavaat stanovite i ne odat pod kirija. Mislam nemam zborovi kolku e ludo ova sto go kazuvas. Ustvari sto da kazam edno zborat drugo pravat... znaeme kolku mu sece na prosecniot trpe.
Aj druga e temata.
Затоа што и кириите се напумпани исто како и цената на м2.
 
Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.464
Поени од реакции
1.892
A poshto site odma go ishejtaa celiot koncept, ima li nekoj sho ve tera da si go dadete stanot koga kje ste penzioneri? Ili da si najdete nekoj da ve dogleda pa da mu dadete se? Ili pak sinot da ve dogleda? Ili da si ja dadete kukjata na starechkiot dom i tamu da si gi dozhiveete godinite? Ili pak da plakjate zhivotno osiguranje?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom