ДХЛ Македонија Дерење до коска

Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.171
За таа сума ако не се лажам ќе мора шпедитер да поведе царинска постапка. Сигурно ќе иде 18% ддв и 20% царина.
Останатите трошоци јави се во DHL би требало да ти кажат горе доле.
Јас сум од оние што не препорачувам ДХЛ...Последно патики нарачани од АСОС, сума 88еур+шипинг 19еур, за давачки и ДХЛ платив 4800ден..
Безобразни и дрски, на никого не ги препорачувам.
Ми вратија маил и ми се јавија на телефон, искрено ми делуваат доста услужливи. Ми ги образложија сите давачки (3 пати прашав да не има нешто плус). 3 пати ми кажаа каква е процедурата и дека се тие крајни давачки, нема други.

15% Царина
18% ДДВ
Тоа се царински давачки од 285,60 ЕУР.

Складишнина и увозна декларација од нив со вклучена цена на достава на пратката до кај мене на адреса (според мене, прифатлива цена 3478 ден.)

Добро ми образложија и објаснија, ваљда нема да ме лажат...?
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Ми вратија маил и ми се јавија на телефон, искрено ми делуваат доста услужливи. Ми ги образложија сите давачки (3 пати прашав да не има нешто плус). 3 пати ми кажаа каква е процедурата и дека се тие крајни давачки, нема други.

15% Царина
18% ДДВ
Тоа се царински давачки од 285,60 ЕУР.

Складишнина и увозна декларација од нив со вклучена цена на достава на пратката до кај мене на адреса (според мене, прифатлива цена 3478 ден.)

Добро ми образложија и објаснија, ваљда нема да ме лажат...?
Па вајда... Уште ако може да ти изготват некој документ на основ на плаќањето што ќе го извршиш за да после нема додатоци екстра. Шипингот исто ти се царини да си знаеш.
Иде вака: цена производ + шипинг + 18%ддв, на таа цела сума царина
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.171
Па вајда... Уште ако може да ти изготват некој документ на основ на плаќањето што ќе го извршиш за да после нема додатоци екстра. Шипингот исто ти се царини да си знаеш.
Иде вака: цена производ + шипинг + 18%ддв, на таа цела сума царина
Дада, јасно. Прв пат ќе правам ваква нарачка, со поголема сума преку фирма.

Цената на производот е само 40% од сите можни давачки. Ужас човече...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.278
Јас сум од оние што не препорачувам ДХЛ...Последно патики нарачани од АСОС, сума 88еур+шипинг 19еур, за давачки и ДХЛ платив 4800ден..
Безобразни и дрски, на никого не ги препорачувам.
Ја имав слични неколку случаи со нив, на работа и ги батливме. (втор пост на темава)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Легендата вели дека ќе сфатите еднаш дека ако ве царинат во обична пошта, разлика помеѓу двата транспорта е некои 700 денари.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Легендата вели дека ќе сфатите еднаш дека ако ве царинат во обична пошта, разлика помеѓу двата транспорта е некои 700 денари.
Ова се исплати само ако: ти треба итно да стигне тука, скап предмет и ако знаеш дека гарант ќе бидеш царинет.
Спротивно, ќе ти испадне поскап продуктот од надвор, отколку да си го купиш од продавница тука.
Додатно шансата да НЕ те царинат кога е преку пошта ако е мала грамажата и цената под 70тина евра е голема, а преку DHL ќе си платиш царина гарант.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Ова се исплати само ако: ти треба итно да стигне тука, скап предмет и ако знаеш дека гарант ќе бидеш царинет.
Спротивно, ќе ти испадне поскап продуктот од надвор, отколку да си го купиш од продавница тука.
Додатно шансата да НЕ те царинат кога е преку пошта ако е мала грамажата и цената под 70тина евра е голема, а преку DHL ќе си платиш царина гарант.
Точно, затоа реков ако те царинат нели ...
 
Член од
2 февруари 2021
Мислења
13
Поени од реакции
6
Naracav patiki 150 evra od stranstvo, treba da mi stignat preku dhl, dali kje treba da platam carina ili nekoi drugi davacki?
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.527
Поени од реакции
7.116
И други давачки не ти бегаат јас за 98 евра продукт 100 евра платив давачки и царина.
Автоматски споено мислење:

И други давачки не ти бегаат јас за 98 евра продукт 100 евра платив давачки и царина.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Naracav patiki 150 evra od stranstvo, treba da mi stignat preku dhl, dali kje treba da platam carina ili nekoi drugi davacki?
На таа сума додади го транспортот и израчунај на се тоа 18% ддв плус околу 1600 за дхл
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.606
Поени од реакции
10.846
Лошо искуство, како и секоја странска фирма влезена овде, ќе добиеш курац.
Уште полошо што грижа за корисници нема, односно има ама формално постои.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.859
Поени од реакции
34.895
Пред 2 години пратив пакет за САД од Македонија, не тежеше повеќе од 2 кг. Платив 6400, стигна за 10 дена.

Од Германија праќав сараунд систем за Шпанија, тежеше 17 кг. Платив околу 30 евра, стигна за 4 дена.

Воглавно срање се ДХЛ скоро секаде, само во појаките земји не им е дозволено до толку малверзации.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.807
Поени од реакции
10.917
Ups international shipping, овие дали дерат како дхл или каква е ситуација? Се работи за производ од 100 евра. Дали би јадел царини и ддв?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom