ДРВОДЕЛСТВО како хоби

Член од
16 јануари 2020
Мислења
19
Поени од реакции
17
Ги разгледав сите теми и не најдов ништо за дрводелството како хоби.
Од секогаш сум имал желба за тоа, па сега почнав да купувам алат и да спремам просторија за работа.
Ако има такви на форумов што веќе го работат тоа, молам да споделите искуства, корисни линкови,
продавници за набавка на материјал (дрво, кои типови дрво за што...)
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
10.560
Поени од реакции
15.709
Ја ијам само желба, друго неам ништо. :)

Инаку по темата
со ова е ок да се почне после нова година :)
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
3.838
Поени од реакции
3.572
Ги разгледав сите теми и не најдов ништо за дрводелството како хоби.
Од секогаш сум имал желба за тоа, па сега почнав да купувам алат и да спремам просторија за работа.
Ако има такви на форумов што веќе го работат тоа, молам да споделите искуства, корисни линкови,
продавници за набавка на материјал (дрво, кои типови дрво за што...)
Ja sum. Више 2 години.
20221024_191229.jpg
20211029_130524.jpg
1638731011554.png 20210221_150224.jpg
Забавно, ама си одбрал лошо време да почнеш.....
Ти препорачувам
-шмиршајбна со потенциометар(и лепезесите дискови и чичак)
-бормашина со кабел и евентуално држач со стега за маса, сет бургии за дрво(бред поинт и форстнери)
-убаа јапонска пила(волфкрафт или бахко)
-пристоен сет длета(не екстол-кој треба да го избегаваш по секоја цена).
-сет турпии
-бајги шмиргла
Дополнително... ќе треба да си набавиш статичен циркулар и ручно и електрично ренде...
 
Последно уредено:
Член од
30 јануари 2009
Мислења
440
Поени од реакции
343
Супер што се повеќе има интерес за столарство, еве и јас да се пријавам како хоби столар(почнав за време на пандемијата), како хоби е супер креативно но воопшто не е евтино хоби, па прво ќе ти препорачам што да избегаваш од машинерија.
Не купувај гер не ти треба :D, евтина стабилна пила исто така, најкорисен алат досега ми е потопна пила, моментално кај нас најдобра опција ти е бош зошто имаат добар попуст во електрометал.
Не би препорачал брендови како Maxpuls, Raider (иако имаат добар попуст моментално пр. можеш да земаш бансек и столбна бормашина за 10 000), Extol и слични.
Стеги секогаш купувај во пар, избегавај ги најевтините зошто брзо стануваат неупотребливи.
Ingco(алат и стеги) се ок за парите, a за алат исто можам да кажам и за Еинхел(на почеток изгледа пластично но добро си ја врши работата).
За сендер од кај нас само Бош или од али топла препорака за HYVST жолтиот, се друго има катастрофална ергономија и превише тресење, а неможеш ни да споредиш колку е побрзо отстранувањето на материјал со хѕвстот ;D
Во Србија има многу повеќе избор на алат така да барај што ти треба и на ,,купујемпродајем'', само пример нова шина за потопна макита кај нас е 100евра а таму 50евра.
За онлајн шопинг би го препорачал bangood и брендови како Veiko,Hongdui,Drillpro,Fonson.
Топ омилени youtube канали мене ми се:
Hooked on Wood,
10min workshop,
ScottBrownCarpentry,
laurakampf.

Се надевам дека помогнав на некој, со среќа и пофалете се со вашите изработки ;)
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
3.838
Поени од реакции
3.572
Супер што се повеќе има интерес за столарство, еве и јас да се пријавам како хоби столар(почнав за време на пандемијата), како хоби е супер креативно но воопшто не е евтино хоби, па прво ќе ти препорачам што да избегаваш од машинерија.
Не купувај гер не ти треба :D, евтина стабилна пила исто така, најкорисен алат досега ми е потопна пила, моментално кај нас најдобра опција ти е бош зошто имаат добар попуст во електрометал.
Не би препорачал брендови како Maxpuls, Raider (иако имаат добар попуст моментално пр. можеш да земаш бансек и столбна бормашина за 10 000), Extol и слични.
Стеги секогаш купувај во пар, избегавај ги најевтините зошто брзо стануваат неупотребливи.
Ingco(алат и стеги) се ок за парите, a за алат исто можам да кажам и за Еинхел(на почеток изгледа пластично но добро си ја врши работата).
За сендер од кај нас само Бош или од али топла препорака за HYVST жолтиот, се друго има катастрофална ергономија и превише тресење, а неможеш ни да споредиш колку е побрзо отстранувањето на материјал со хѕвстот ;D
Во Србија има многу повеќе избор на алат така да барај што ти треба и на ,,купујемпродајем'', само пример нова шина за потопна макита кај нас е 100евра а таму 50евра.
За онлајн шопинг би го препорачал bangood и брендови како Veiko,Hongdui,Drillpro,Fonson.
Топ омилени youtube канали мене ми се:
Hooked on Wood,
10min workshop,
ScottBrownCarpentry,
laurakampf.

Се надевам дека помогнав на некој, со среќа и пофалете се со вашите изработки ;)
Не ќе може да сече даски надолжно со потопна.
 
Член од
30 јануари 2009
Мислења
440
Поени од реакции
343
Не ќе може да сече даски надолжно со потопна.
Точно ама делумно, ако направиш добар DIY MFT, можностите ти се неограничени, а потопната е и далеку побезбедна.
Но да сепак се сложувам дека надожно сечење на даски ти е далеку побрзо на стабилен циркулар.
Но искрено не препорачал евтин стабилен циркулар(Einhel,Parkside,Ingco,Мио стандард) на почетници, едноставно се пренебезбедни, со прелоша ограда, ќе се чудиш зошто се ти бега 2/3 цм на крај. И додека го преработиш ќе сфатиш дека се залудно потрошени пари и дека ти треба нешто подобро :D
Веројатно најдобар избор во однос цена/квалитет за стабилен кај нас би бил Метабо.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
3.838
Поени од реакции
3.572
Точно ама делумно, ако направиш добар DIY MFT, можностите ти се неограничени, а потопната е и далеку побезбедна.
Но да сепак се сложувам дека надожно сечење на даски ти е далеку побрзо на стабилен циркулар.
Но искрено не препорачал евтин стабилен циркулар(Einhel,Parkside,Ingco,Мио стандард) на почетници, едноставно се пренебезбедни, со прелоша ограда, ќе се чудиш зошто се ти бега 2/3 цм на крај. И додека го преработиш ќе сфатиш дека се залудно потрошени пари и дека ти треба нешто подобро :D
Веројатно најдобар избор во однос цена/квалитет за стабилен кај нас би бил Метабо.
Ја имам комбинирка од бош. Врши колку толку работа. Рестото си имам батериски...
Ако би одбрал нешто поразлично, би земал бош или макита со подеслив агол.
И клизача гер. Што веројатно би било дупло или више поскупо , ама ќе бидат посаглам..
 
Член од
30 јануари 2009
Мислења
440
Поени од реакции
343
Аспиратор за аматерски потреби некој да има, на што да пазам, што да барам и каде, ми треба за дихт(повеќе за дихтот) и стабилна пила. Онлајн најдов само
Holzstar, Метабо и Адамик.

Барам и филтри за прашинашто е можно поголеми за направам филтрација на ситната прашина.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
3.838
Поени од реакции
3.572
Аспиратор за аматерски потреби некој да има, на што да пазам, што да барам и каде, ми треба за дихт(повеќе за дихтот) и стабилна пила. Онлајн најдов само
Holzstar, Метабо и Адамик.

Барам и филтри за прашинашто е можно поголеми за направам филтрација на ситната прашина.
Повеќе луѓе монтираат тоа правосмукалките кон опремата со сет адаптери.
Аспиратор ти е многу хај тек
 
Член од
30 јануари 2009
Мислења
440
Поени од реакции
343
Имам правосмукалка и кофа со циклон, врши работа за сендерот и потопната пила ама за дихтов си треба и аспиратор, еднаш неделно ја чистам работилницата и многу ме нервира ситната прашина па затоа сакам да направам филтер за воздух/прашина.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom