ДНК тест за татковство

nilla-vanilla

#kingliam
Член од
17 јуни 2010
Мислења
2.041
Поени од реакции
1.747
здраво на сите,намерно барав форум на ваква тема за да прашам нешто.Не се многу многу разбирам во врска со темата ама еве ме интересира јас имам 22 години,мајка ми има 56 години а татко ми умре на 86 години односно кога јас имав 16 години (2006 година) тој е роден 1920та а имам дедо помлад од него и сеуште е жив,арно ама многу многу не се замарав со тоа дали ми е тој биолошки татко или не,секако тогаш и не ми беше многу битно,едноставно немав време да мислам на такви работи,само се секавам дека секогаш кога ке шетав со татко ми сите што го познаваа го прашуваа,внуката ли е ова?,тоа често се случуваше пошто учев настрана и ретко доагав во мојот роден крај,арно ама со текот на времето има моменти кога дечко ми ми вели нема шанса тој да ти е татко ова она,не може човек на 69 години да оплоди жена тоа медицината го кажува и слично,и сеа ме насочи да сумњам во тоа,вие што мислете дали е тоа можно,човек на 69 години да остави жена трудна и ако не е,тогаш кажете ми дали днк-то може да потврди кој ми е татко тој ако евентуално не е,пошто едноставно не знам,сум гледала многу пати во филмови како днк-то демек кажува дека да речеме дека тој не е татко и кој му е всушност татко на детето плс хелп:unsure:
Не верувам дека тестот може да каже кој ти е татко. Може да каже кој не ти е. На пример ако двете личности направат проверка. Сигурно тестот нема да каже, еј овој не ти е татко ама Петре Петревски ти е. А тоа дали човек на 69 години може да остави жена трудна. И тоа како може. Јас на пример знам многу примери каде постар човек станал татко и како што кажуваш ти, повеќе наликувал како дедо на детето отколку како татко. Но, можно е. А тие твои сомнежи, сега најверојатно може да ги разреши само твојата мајка.
 
Член од
30 јули 2012
Мислења
22
Поени од реакции
4
здраво на сите,намерно барав форум на ваква тема за да прашам нешто.Не се многу многу разбирам во врска со темата ама еве ме интересира јас имам 22 години,мајка ми има 56 години а татко ми умре на 86 години односно кога јас имав 16 години (2006 година) тој е роден 1920та а имам дедо помлад од него и сеуште е жив,арно ама многу многу не се замарав со тоа дали ми е тој биолошки татко или не,секако тогаш и не ми беше многу битно,едноставно немав време да мислам на такви работи,само се секавам дека секогаш кога ке шетав со татко ми сите што го познаваа го прашуваа,внуката ли е ова?,тоа често се случуваше пошто учев настрана и ретко доагав во мојот роден крај,арно ама со текот на времето има моменти кога дечко ми ми вели нема шанса тој да ти е татко ова она,не може човек на 69 години да оплоди жена тоа медицината го кажува и слично,и сеа ме насочи да сумњам во тоа,вие што мислете дали е тоа можно,човек на 69 години да остави жена трудна и ако не е,тогаш кажете ми дали днк-то може да потврди кој ми е татко тој ако евентуално не е,пошто едноставно не знам,сум гледала многу пати во филмови како днк-то демек кажува дека да речеме дека тој не е татко и кој му е всушност татко на детето плс хелп:unsure:
Nedelce - јас мислам дека за правење тест за татковство е потребно да се има биолошки примерок од "таткото" и од детето . Кога јас иницирав ДНК тест мораше да испратиме брис со моја плунка и плунка од детето. . Но како и да е , ако не може да се обезбеди биолошки примерок , ако е починат човекот, во случај да има други потомци лесно може со ДНК тест да се докаже дали ти се браќа или сестри а со тоа дали имате заеднички родител. Што се однесува до годините, НИКАД НИЈЕ КАСНО ....
 
Член од
10 април 2012
Мислења
2
Поени од реакции
0
Zdravo na site.
Vaka , da rascistime nekoi raboti so odgovori vtemeleni vrz baza na genetikata. Dali tatkoto ti e vistinski tatko i dali treba da se somnevas naj lesno ke ti bide preku krvnite grupi. Ako majkata e a i tatkoto a , deteto mora da bide a ,nikako o, ab ili b i isto ako e tatkoto rh- togas i deteto mora da e rh- i obratno. Potoa ako tatkoto e a a majkata b deteto ke bide so krvna grupa ab , a ili b (ako e masko go nosi y hromozomot od tatkoto i ja prezema krvnata grupa od nego se gledaat dominantnite geni , i obratno ako e devojce (dominantni geni se do treto koleno) ), potoa ako tatkoto e a a majkata o , deteto moze da bide a ili o, nikako b ili ab , potoa ako tatkoto e b a majkata a, deteto moze da bide b, ab i a , nikako o, ako tatkoto e b a majkata b deteto e b , nikako druga krvna grupa, ako tatkoto e b a majkata o, deteto e ili b ili o, i nikako poinaku, potoa ako tatkoto e ab , majkata ab deteto sekogas ke e ab , ako tatkoto e ab i majkata a, deteto ke e ili ab ili a nikako b ili o, ako tatkoto e ab majkata b togas deteto ke e ab ili b nikako samo a ili o, potoa ako tatkoto e o a majkata a deteto ke e a ili o i nikako poinaku, ako tatkoto e o a majkata ab deteto ke e ilio ili ab bez drugi varijacii, potoa ako tatkoto e o a majkata b deteto moze da bide samo o ili b, poinaku ne, ako dvajcata se o togas mora deteto da bide o i nisto drugo. Sekako mozni se varijacii na genomite na hromozomalnite niski na dominantnite geni od predcite no toa se samo 2-3 posto i ne zaboravajte sekogas deka vrodenite belezi od tatkoto vrz maskoto dete sekogas se prenesuvaat na prvo koleno t.e od tatko na sin na primer klempavi usi, dupce ili rascep na bradata ili sini oci , ako tatkoto e so sini oci i deteto e sin mora i tij da ima sini ochi . Sto se odnesuva do dnk test postojat nekolku vida dnka za utvrduvanje na tatkovstvo kade sto se sporeduvaat primerok od tatkoto i deteto i se gleda slicnosti i razliki na hromozomalnite niski na hromozomite vrz baza na slicnosti i razliki se utvrduva dali se vo direktna krvna vrska roditel dete , srodstvo zaednicki predok so krvna vrska cicko ili dedo i dali nemaat direktna krvna vrska a imat zaednicki predok(napomenuvam deka site mask se od zednicki predok kako i site zeni naucno e dokazano) . Vtor nacin na ispituvanje e potekloto na genomot donatorot na dnk materijalot od kade doaga od koj narod od koj del na svetot vodi poteklo ( se gleda i za deteto i za majkata i za tatkoto i dokolku gi ima site dva gena vo deteto se potvrduva deka e so 95 procenti krvna povrzanost ili dokolku go ima genomot na majkata a ne na tatkoto so 03 posto deka se so isto poteklo spored zaednicki maski predok adam a 97 posto deka ne mu e bioloski roditel) . Mislam deka vi pojasniv kolku tolku za da ne sblamirate pred zenite dali se vasi decata proverete po belezite na teloto liceto ocite i krvnite grupi, ako tuka ne se sovpaga nesto togas posomnevajte se vo vasite partneri i barajte test za utvrduvanje na tatkovstvo , vo sprotivno dokolku gi imaat vasite belezi ,krvnata grupa i bojata na ochite , mesto na test potrosete gi parite na vasite zeni kupete im nesto zatoa sto vi bile verni i ne se somnevajte poveke vo niv.
 

606

Член од
24 септември 2005
Мислења
511
Поени од реакции
51
Ako majkata e a i tatkoto a , deteto mora da bide a ,nikako o, ab ili
Ova ne e tocno proveri si uste ednas. Ako e i tatkoto i majkata heterozigot A so O, (AO), dvajcata ke imaat A krvna grupa no sepak deteto ima sansi da bide i O dokolku dvata recesivni geni za O se vkrstat.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Sekako mozni se varijacii na genomite na hromozomalnite niski na dominantnite geni od predcite no toa se samo 2-3 posto i ne zaboravajte sekogas deka vrodenite belezi od tatkoto vrz maskoto dete sekogas se prenesuvaat na prvo koleno t.e od tatko na sin na primer klempavi usi, dupce ili rascep na bradata ili sini oci , ako tatkoto e so sini oci i deteto e sin mora i tij da ima sini ochi .
Ни ова не е точно, особено со примеров, сините очи се рецесивен ген и доколку мајката има темни очи, многу поверојатно е детето да има темна боја на очите. Исто така не е правило ако таткото има клемпави уши, расцеп на брадата или дупчиња на образите дека и детето мора да има. Општо целава теза ти е климава, ниедно од тоа што го наведе не е цврст доказ кој би можел да служи како показател дали е детето биолошки син/ќерка на таткото.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
ако и мајката и таткото имаат А, тогаш детето може да биде А или О. со сигурност го знам. го убив од зезање :pos: еден другар кој што и он и жената имаа А, а детето О.
 

Pinkie Pie

and Deedee
Член од
25 ноември 2009
Мислења
2.011
Поени од реакции
3.246
Можи некој да ми кажи колку пари е тој проклет тест , за колку време ги вада резултатите , колку е точен и дали познавате некој шо имал напраено таков тест?
Мое лично мислење е ако некој ми побара доказ за таткоство појма неам што би направила , би му рекла дека детето не е негово и покрај тоа што е негово и ке му дозволам да го напрај тој тест и то че му биди последен пат шо че го види то дете....
 
Член од
20 јануари 2018
Мислења
91
Поени од реакции
76
DNK Testot cini 200 EUR jas sorabotuvam so klinika vo Anglija kako freelancer i mozam da vi posreduvam da napravite. Vidi link od oglasot: http://reklama5.mk/AdDetails?ad=2910970
i ovde ima DNK testiranj e no se pravi samo so sudski nalog a u Beograd ima privatno i cini 350 EUR , ama i za tamo i majkata treba da e soglasna i potpisana. Samo na ovoj nacin sto jas go nudam majkata ne mora ni da znae ednostavno zemate plunka na tri stapcinja slicni na cepkalki za usi i na isto tolku od vas/tatkoto gi stavate vo specijalnite koverti i gi prakame za anglija.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.590
Поени од реакции
34.777
...уште од 1990 год. се знае дека околу 13% ДНК слободно се движи низ крвотокот на бремена жена, а се работи за ДНК на нејзиното бебе кое го носи, или го носела, половина од генетскиот материјал го прават мајчините, а половина гените на таткото со што може дијагностички ДЕНЕС да се утврди - татковство!

...од тие 13% ДНК и пол на детето во ран стадиум на бременоста може да се дознае и дали детето боледува од генетски пореметувања, или некои сериозни наследни болести така да во светот ова тестирање станува задолжително и е дел од сите оние скрининзи кои мора да се направат во текот на бременоста, најпрепорачлив е за бремената жена која е на напредна мајчинска возраст (35 години или повеќе за единечна или 32 години или повеќе за близначка бременост).

...пренаталниот тест е едноставен тест кој ги прикажува најчестите хромозомски абнормалности кои може да влијаат на здравјето на бебето т.е. тоа е неинванзивна пренатална дијагностика за одредување на одредени генетски состојби кај фетусот почнувајќи од 10-тата недела од бременоста, а детектира зголемен или намален број на хромозомите- копиите на хромозоми кои недостасуваат или се дополнително присутни се нарекуват „анеуплоидии“ и честопати се поврзуваат со психички или физички недостатоци, меѓу најчестите анеуплоидии се вклучени: трисомија 21 (Даунов синдром), трисомија 18 (Едвардсов синдром) и трисомија 13 (Патау синдром),

...постои како опција, пред да се зачне дете, идните родители, доколку знаат дека носат некој неактивен ген, со генетска проверка да се дознае каква е нивната компатибилност, има случаеви каде двајцата родители се носители на некои гени и постои 50% шанса баш тие гени да бидат активни кај плодот и кај него да се манифестира болест и со инвитро оплодувањето може да се избегнат тие предиспозиции...

(цена 33 000 - 37 000 ден)
правни совети читај спојлер:
цитат :

При утврдување на татковството Законот за семејство тргнува од концепцијата дека за татко на детето ќе се смета брачниот другар на мајката, доколку детето е родено за време на траењето на бракот или пак во рок од 300 дена по престанокот на бракот. Ако се случи детето да не е родено во брак познато како вонбрачно татковство тогаш за татко на детето родено надвор од брак се смета лицето кое детето ќе го признае за свое. Татковство може да се признае пред матичар, Центарот за социјална работа и суд.

Органот пред кого е дадено ова признание должен е, без одлагање, записникот за признавање на татковството, да го достави до матичарот надлежен за упис на детето во матичната книга на родените. Исто така признавање на татковството може да биде направено и со тестамент.

Други начини на изјавување за признавање на татковството може да се даде и преку полномошно така што полномошното мора да биде заверено и да содржи изрично овластување на полномошникот да даде изјава за признавање на татковство на одредено дете кое го родила одредена мајка.

Законот изрично појаснува кое лице може да изврши признавање на дете родено надвор од брак, а тоа е секое полнолетно деловно способно лице, како и малолетно лице ако е постаро од 16 години, како и лице со ограничена деловна способност, доколку е способно да ја сфати содржината и значењето на изјавата за признавање на татковство.

Признавањето на татковството произведува правно дејство и се запишува во матичната книга на родените само ако со тоа се согласи мајката на детето, која за тоа матичарот ја известува. Изјавата за согласност за признавање на татковство мајката ја дава во рок од 30 дена по приемот на известувањето. Кога мајката не е жива или е исчезната или со ограничена или одземена деловна способност, изјавата ја дава старателот на детето со одобрение на Центарот за социјална работа.

Ако се случи детето врз кое се извршува признавање на татковство потребна е и негова согласност за признавање на татковството. Изјавата за согласност се дава во рок од 30 дена од денот на приемот на известувањето. Доколку детето е помало од 16 години, и е под старателство, бидејќи мајката е умрена или е со непознато живеалиште или престојувалиште или му е одземена деловната способност, изјава за согласност за признавање на татковството дава старателот на детето со одобрение на Центарот за социјална работа.

Значи за да се оствари целата постапка за признавање на татковство потребна и е релевантна волјата на таткото, детето и мајката. Ако мајката на детето и детето кое е постаро од 16 години или старателот на детето кога е потребна неговата согласност, не се согласат со признавањето на татковството или не се изјаснат за тоа во рок од 30 дена по приемот на известувањето, лицето кое го признало детето за свое може да поднесе тужба заради утврдување дека е тој татко на детето.

Изјавата за признавање на татковство, како и изјавата на мајката и детето за согласност со признаеното татковство, не може да се отповикуваат единствено ако таа е предизвикана со принуда или е дадена поради измама или во заблуда.

При утврдување на мајчинство законот упатува на примена на одредбите кои го регулираат признавањето на татковството.
Брачниот другар може да оспорува татковство на дете кое го родила неговата брачна другарка за време на траењето на бракот или пред истекот на 300 дена од престанокот на бракот, ако смета дека не му е татко на детето е условот кој го поставува Законот за семејство со што отвора простор за соборување на законската претпоставка за татковството, односно оспорување на татковството заосновано врз изјава. Тужбата за оспорување на татковство се поднесува во рок од три месеци од денот на дознавањето за раѓањето.

Доколку брачниот другар на мајката е лишен од деловна способност или ако ја изгубил деловната способност пред истекот на рокот за оспорување на татковство, татковството може да го оспорува неговиот старател со одобрение на Центарот за социјална работа и тоа во рок од три месеци од кога дознал за раѓањето на детето. Ако се случи ситуација каде се откријат факти односно докази кои укажуваат на фактот дека брачниот другар на мајката не е татко на детето откако измине законскиот рок од три месеци, тогаш Врховниот суд на Република Македонија со решение може да определи нов рок за поднесување тужба за оспорување на татковство при што на Врховниот суд ќе му се достават сите веродостојни докази дека новите факти и докази не му биле познати за време на законскиот рок за поднесување тужба за оспорување на татковството.

Исто така и мајката може да оспорува татковство на лице кое според овој закон се смета за татко на нејзиното дете во рок од три месеци од раѓањето на детето, поднесувајќи тужба за оспорување на татковствоо на тоа лице.

Покрај мајката и таткото Законот му дава право и на детето да учествува како субјект во оваа постапка и да има право да поднесе тужба за оспорување на татковство. Детето може да оспорува дека му е татко лицето кое според овој закон се смета за негов татко.Тужбата за оспорување на татковство детето може да ја поднесе најдоцна до навршување на 21 година од животот. Исто така детето може да го оспорува мајчинството на жената која во матичната книга на родените е запишана како негова мајка.Тужбата заради оспорување на мајчинство детето може да ја поднесе до навршување на 21 година од животот.

До полнолетството на детето, како и во случаите кога детето е лишено од деловна способност, тужба за оспорување на татковство и мајчинство, во негово име, може да поднесе старателот, со одобрение на Центарот за социјална работа.

– Оспорување на татковство не е дозволено кога мајката, со писмена согласност на нејзиниот брачен другар, е оплодена со вештачка инсеминација.

– Не е дозволено утврдување или оспорување на мајчинство и татковство во случај кога родителскиот однос настанал со посвојување

 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
mislam deka e 6000 den eden drugar pravese ,ako imas dve ,tri si licat ko jajce na jajce ,a ima fenomen kade deteto lici na vujkoto ili cickoto ajde objasnete go toa d.n.k
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
@Almeida ne fenomen tuku golema realnos jas poznavam bar 4 slucaevi ovde kaj mene odran vo lik stav golemina ,boja na oci ,kosa na vujkomu,i cickomu ten na koza ,izgleda se raboti za gen ,najbliska roda a brakata nelicat kako da ne se braka nitu od majcina strana duri i so dnk ima slucaj na proverka i e okej vlece gen od pra dedomu na majkamu ripli or nat
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.590
Поени од реакции
34.777
... мајката секогаш знае дека бебето е нејзино, оти таа го раѓа детето излегува од нејзино сопственото тело...(но не секогаш таа знае, поради свесно или несвесно заменување на бебињата во болница)... но, таткото никогаш не може да знае со сигурност дека бебето е негово, па затоа би имало смисла човечката еволуција да им одговара на децата што личат на нивните татковци, како начин за потврдување на татковството на детето.
... но што со тоа дете што не личи на својот татко, а напротив личи на друг во поблиското семејство, па и многууууу подалечен член од семејството, да речеме пред 4,5 генрации..пра, пра баба дедо ??
... генетиката е одговорот, ДНК, кои ги содржат генетските информации во форма на гените, се преклопени заедно за да формираат хромозоми (повеќето луѓе имаат 23 пара хромозоми - вкупно 46, индивидуалните сперматозоиди и јајце клетки имаат по 23 непарирани хромозоми, значи, бебето ќе го сочинуваат половина од генетските информации на нејговата мајка (од јајце) и половина од неговиотт татко (од спермата).
... овие генетски информации потоа ги одредуваат човечките карактеристики, како што се висината, бојата на очите, некои карактеристики доаѓаат од еден ген, бидејќи секој човек има околу 21 000 различни гени, има многу можни комбинации, на пример, повеќе од десетина гени се мешаат заедно за да се утврди бојата на очите - така што кога станува збор за нешто комплицирано како интелигенција или личност, невозможно да биде одговорен само еден ген туку дефиниран збир на гени.
...така да се случува често да родители со очи со темна боја, па и нивни родители (баба и дедо на бебето) а бебето да се роди и да има сини очи или бебето да личи на братот на неговиот татко, па да се дојде до несакани ситуации кој е вистинскиот татко на бебето, но најнезгоден случај е кога во семејство на родители со бел тен на кожа со нивни предци баба, прабаба исто со бел тен на двата родители се роди бебе со црна кожа, како одговор на преносен ген од многу генерации назад што токму сега процентуално доби можност во комбинација да создаде бебе со црн тен! (Sandra Laing)

... затоа таа доза на цинизам не е потребна, барем не во вакви теми....а богами секому нема да му е свеедно да сопственото дете не личи воопшто на него-таткото, а да личи на неговиот брат (деверот)!
 
Последно уредено:

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
realnosta pred se zatoa i se cesti DN.K -testovite znam primer skaran so cela roda od zenska strana deteto na vujkomu odran go odnese na test ,e sega neka mi prostat ama nemozam drug recnik da najdam ima slucaevi namestaljki,vtisnuvanje poradi bogatstvo od majkata i ne sekoja majka znae od kogo e deteto toa znaeme za koj se odnesuva zatoa zadolzitelen d.n.k kako imunizacija ne ke e loso da se vovede
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.590
Поени од реакции
34.777
... па веќе се има предлог за задолжителен скринин тест за трудници покрај другите задолжителни анализи, ама не заради „наследството“ поради сопственост, туку поради детектирање на генетски пореметувања и наследни болести за да истите се избегнат или ублажат!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom