ДНК тест за татковство

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
bravo odamna ne sum bil tatko ,znaci so eden kursum poveke zajaci super
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.330
Поени од реакции
4.895
Од мајка и татко со кафеави очи, излага дете со плави очи.
Просечен маж кога ќе си се врати жена му од породилно ја крши од ќотек викајќи дека детето не е негово. Свекрвата ја плука и ја бркаат кај мајка си.
Македонија - Вечна!
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Од мајка и татко со кафеави очи, излага дете со плави очи.
Просечен маж кога ќе си се врати жена му од породилно ја крши од ќотек викајќи дека детето не е негово. Свекрвата ја плука и ја бркаат кај мајка си.
Македонија - Вечна!
Сериозно ова? Мада не ме чуди уствари... :facepalm:
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Ако детето не личи на таткото готово кај него се појавуваат сомнежи. :icon_lol:

Гените можат да бидат многу заплеткани.
Секој во себе носи над 30.000 гени, никој не може да знае однапред кои ќе ги има детето, дали две или три деца ќе си личат или ќе бидат различни како небо и земја. Некои гени се влечат и до правнуци.

За боја на очи повеќето деца се раѓаат со сини очи, а после им се менуваат во сиви и до кафеави и ако ова е причина за сомнеж кај некој со кафеави очи. :pos:
 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.064
Во таков случај само доколку најмалку по еден предок (односно баба или дедо) од двете страни има сини очи и детето може да ги има, генот одговорен за сините очи е рецесивен ген.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Во таков случај само доколку најмалку по еден предок (односно баба или дедо) од двете страни има сини очи и детето може да ги има, генот одговорен за сините очи е рецесивен ген.
Сакаш да кажеш доволно е еден grandparent или мора два?
 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.064
Сакаш да кажеш доволно е еден grandparent или мора два?
Мислам дека е доволен по еден, но од секоја страна. :) Братучед ми е така плав, со изразито плави очи од баеги темни родители, но со еден дедо и една баба со плави очи и од мајчина и од таткова старна.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Мислам дека е доволен по еден, но од секоја страна. :) Братучед ми е така плав, со изразито плави очи од баеги темни родители, но со еден дедо и една баба со плави очи и од мајчина и од таткова старна.
Грешка си, затоа те цитирав, доволен е еден од едната страна.

Само таткото на мајка ми има, од 3 деца (од нив 5 внуци вкупно) само јас имам плави очи. Баба ми и дедо ми од татко ми страната беа со потемен тен и црни очи.
 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.064
Грешка си, затоа те цитирав, доволен е еден од едната страна.

Само таткото на мајка ми има, од 3 деца (од нив 5 внуци вкупно) само јас имам плави очи. Баба ми и дедо ми од татко ми страната беа со потемен тен и црни очи.
По сè изледа дека си во право, оптимален случај би било да има по еден таков од секоја страна. Јас кажав од мое искуство.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Доволно е еден иако се наследува и од двете страни.

Секој родител ќе пренесе по еден ген е сега каков ќе пренесе од тоа зависи и што ќе се наследи. Ако генот што е наследен е доминантен, тогаш детето ќе има иста боја со еден родителите кој е со доминатен ген.
Ако е наследен рецесивен ген, тогаш може и да е со друга боја која ја немаат двајцата родители и е сосема нов ген или од баба, дедо, вујко, тетка, чичко...

Секакви комбинации испаѓаат, а најчудно и многу редок пример ми е циганче, не е мешан брак, а бел тен мислиш прозирно и вени му се познаваат, смеѓа коса и со сини очи.
Да се посомнева човек дека е сменето во болница. И комшија да има замешано прсти пак не верувам да е такво. :D
 
Член од
4 јануари 2015
Мислења
1.151
Поени од реакции
512
Што е толку лошо да се направи днк?? Ако треба ќе се направи,што се толку против тоа
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
za ova da diskutiras treba da si roditel da ti mocale na koleno prvo 90% koga decata se ragaat imaat plava kosa i sini oci inaku po 3 meseci se bistrat isto i kosata go menja tenot a gen se vlece od pra pra dedovci
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
...зборот ми беше дека „доживеавме за кратко време“ со софистицирани методи да бремена жена во 10 недела на својата бременост со давање на венска крв да и’се направи скрининг на ДНК со што може да се докаже покрај другите информации околу плодот и „татковството“... порано требало детето да се роди, па да се зема примерок за споредување на ДНК на детето со ДНК на потенцијалниот татко, за да се докаже родителска поврзаност меѓу тројцата со посебна документација за истото да се спроведе во Истражувачки центар за генетско инженерство и биотехнологија-МАНУ.

... инаку денес можат да се извршат тестови за биолошко сродство и тоа ДНК тестови за татковство, ДНК тестови за мајчинство, ДНК тестови за блискородствени врски и ДНК тестови за семејно потекло, во повеќето софистицирани лаборатории (Авицена,Биотек) и приватни болници (Жан Митрев, Систина...)!
 
Последно уредено:

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
eden sejtan objavi deka besplatno ke vrsel geografska karta na poteklo i dokazuvanje na nacijata ,javno go objavi vo lokalen medium ,jas se prijaviv zemashe dnk od plunka plikas vo epruveta da vidis kolku plunka treba mi dade i dokument so svedok i potpisi ke se analiziralo vo rusija mojata dnk ja ukrade i na 10 ne dobivme nisto dali sme anticki makedonci ,ima i lazni sejtani za d.n.k koi navodno besplatno geografska mapa za poteklo na predci od pred 1000 g ne zaeba
i sega se umam sto napravi so nasite plunki ,gi prodade skapo ,ne e von temski se raboti za sto se moze da se upotrebi vasata d.n.k preku plunka
 

Kajgana Shop

На врв Bottom