ДЕЦА - Kajgana Showdown #10

Член од
17 октомври 2011
Мислења
9.870
Поени од реакции
22.763
По една недела пауза (намерно ја направив, за да не се поклопуваат во иста недела новиот филм во клубот со новиот showdown, зашто очи ќе ми испаднат пред компјутер за да средам се) еве ме повторно со десеттиот showdown. Минатата недела (5-9 октомври) беше неделата на детето. Затоа се одлучив овој showdown да го посветам на филмови во кои главните улоги се деца. Исто како минатиот пат, поедноставно не може да биде, ги бираме најобрите филмови со

ДЕТЕ ВО ГЛАВНА УЛОГА
i-declare-war-2.jpg

Правилата:

-еднаш на две недели ќе поставиме тема зададена од мене (секако, предлози во inbox ќе бидат добредојдени), во нова тема во подфорумов;
-секој член на Кајгана форумот може да постира наслов/и на минимум 1, а максимум 10 филма кои смета дека се најдобри, а одговараат на зададената тема;
-доколку некој пише наслов кој и вие сакате да го пишете, пишете го пак - колку повеќе пати е спомнат филмот тука, толку се поголеми шансите да се најде на финалната листа;
-по истекот на времето за предлози, јас ќе ги соберам сите ваши листи и ќе направам една, конечна листа која ќе биде објавена и во почетното мислење на темата, и во крајното, и дополнително, ќе биде направена и листа на Letterboxd за поголема прегледност;
-целта е да направиме листи на филмови на одредени теми, жанрови, со одредени актери, режисери или било какви други нешта кои ги поврзуваат, за кога некој ќе побара некаков предлог, да може лесно да најде;
-бројот на филмови кои ќе се најдат на крајната листа ќе биде 30;
-од почеток сите спомнати 10 филма во секоја од вашите листи ќе бидат еднакви (еден mention = еден бод). Доколку на крај повеќе филмови имаат ист број бодови, во листата ќе влезат оние кои имаат повисока оценка на Letterboxd (зашто нели ова е инспирирано од таму).
Или попросто:

Одберете минимум 1, а максимум 10 филмови (може и повеќе, зашто ако нема доволно предложени, ќе бидат земени предвид и останатите после десеттиот) филмови со дете/деца во главна улога, кои според вас се најдобри и запишете ги насловите во коментар подолу, еден под друг (без бројки пред филмовите, цртички, точки или било што друго).

Ако некој пред вас го пишал филмот кој и вие го сакате, напишете го пак, така има поголеми шанси да се најде на крајната листа.

Дозволени се секакви филмови, сеедно е дали се играни, документарни, анимирани, кратки, телевизиски... Се е дозволено, само да се СО ДЕТЕ ВО ГЛАВНА УЛОГА. (Тинејџери се дозволени, само доколку актерот кој ја толкува главната улога не бил постар од 18 години кога бил сниман филмот).
 
Член од
27 април 2009
Мислења
2.311
Поени од реакции
2.755
The Sixth Sense
The Omen
City of God
Stand by Me
Empire of the Sun

Leon: The Professional
I Am Sam
Room

Еdit - Ако се мисли стриктно на единечна главна улога тогаш само болдираните.
 
Последно уредено:

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
1.551
Поени од реакции
7.486
Последно уредено:

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
1.551
Поени од реакции
7.486
The Wizard of Oz
Bicycle Thieves ?
Peter Pan
Alisa vo zemjata na cudata
Onoj tazniot star film so kuceto i deteto kaj sto placev
Ivica i Marica kako i da se, eden kup filmovi so niv
Keri na King, ako e dete Keri, valjda e.
Omen
Totoro i site na Mijazaki. I Tazniot so vojnata.
Navistina ne mozam da se setam na iminjata tocni ni da gi baram, se razbirame definitivno.
Utre, da se naspijam.
 
Последно уредено:

Джонтра Вохохолта

I`m with the fucking FBI
Член од
20 јули 2020
Мислења
4.109
Поени од реакции
27.415
И ебавте матер на темава. :facepalm:

Се е океј ама овде Нортон имат 25-6 год :D
Да, малце ми беше под знак прашалник ама одлучив да го пишам пошто сепак нели беше дете.
Нека не го зимаат у предвид ако искача од правилата, секако иам 11 филмови пишано. :D
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
3.744
Поени од реакции
8.218
Pan's Labyrinth (2006)
The Sixth Sense (1999)
Jojo Rabbit (2019)
Home Alone (1990)
My Girl (1991)
Hugo (2011)
Super 8 (2011)
Matilda (1996)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (2001)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004)
 

Tyrael

Transhumanist
Член од
21 јуни 2021
Мислења
248
Поени од реакции
568
Home Alone (1990)
The Sixth Sense (1999)
Harry Potter and the Sorcerer's/Philosopher's stone (2001)
Spy Kids (2001)
Harry Potter and Chamber of Secrets (2002)
Spy Kids: Island of Lost Dreams (2002)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004)
Naruto the Movie: Ninja Clash in the Land of Snow (2004)
Naruto the Movie: Legend of the Stone of Gelel (2005)
ParaNorman (2012)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom