Гурмански Јутјуб канали

Дискусија во форумот 'Гурманско катче' започната од MARCELLO, 11 јули 2018.

 1. MARCELLO

  MARCELLO Модератор

  Член од:
  15 јули 2007
  Мислења:
  9.028
  Допаѓања:
  3.846
  Сабајлево некаде кај 9 часот случајно загледав Утринска на Телма и гостин беше еден од членовите на бендот Новиот Почеток но темата не беше за музика туку за тоа дека он снима видеа на Јутјуб како емисија за готвење каде он готви.
  https://www.youtube.com/channel/UCTaZUYDU_bsL51B2fCeqDRA

  Сличен е како оној Филип Готвиме со Фичо.

  Конечно може да кажеме дека и Македонија има таленти за вакви работи и конечно нешто приближно на она што го гледаме на 24 kitchen, Food network и други познати тв канали а не да биде тоа како онаа клише досадна Храна и Вино емисија кај што ти го прикажуваат рецептот и ништо друго повеќе од тоа ни зборче.

  Oд странски Јутјуб канали Tasty има супер видеа онака набрзина главното прикажано во неколку минутки

  https://www.youtube.com/channel/UCJFp8uSYCjXOMnkUyb3CQ3Q


  Кајганџии пишете некој канал кој следите на Јутјуб со готвење.
   
  На shumecha.tableta, Stefan-kobe и whatto им се допаѓа ова.
 2. teneke

  teneke

  Член од:
  13 јули 2006
  Мислења:
  5.291
  Допаѓања:
  2.118
  Продукцијата на youtube -риве станува рамна на телевизијава и најчесто е далеку подобра од таа на нашиве македонски тв канали.

  Дома кај нас на ТВ нон стоп youtube се гледа.   
 3. Македонец

  Македонец мразам патетика во натпис

  Член од:
  12 февруари 2007
  Мислења:
  3.884
  Допаѓања:
  3.723
  Профи камера кај тој нашиот, многу добра фотографија, само со тоа праменот шо праиме, никако понатаму со тој прамен.
   
 4. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  7.701
  Допаѓања:
  8.177
  Almazan Kitchen, PitmasterX, BBQ Pitboys, Eater се едни од многуте канали за готвење што ги пратам
   
 5. MARCELLO

  MARCELLO Модератор

  Член од:
  15 јули 2007
  Мислења:
  9.028
  Допаѓања:
  3.846
  Еве ви го и Фичо - Готвиме со Фичо
  https://www.youtube.com/user/popovskiphoto

  Ми се допаѓа кај македонциве овој Фичо и оној првиов што го пишав дека тоа што го зборат не е напишан текст и стрикно литературно од А до Ш туку цело време си го мислат тоа што сакаат да го кажат дур се снима.

  Kaко што кажа @teneke продукцијата на Јутјуб е рамно исто како во телевизијата. Денес е многу подостапна од било кога технологијата, камери, светла, прибор за работа во кујна со пониски цени, брз и стабилен интернет и затоа може да си дозволи секој кој има желба да направи своја кулинарска емисија на Јутјуб.
   
  Последно уредено: 11 јули 2018
  На Tonchie му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Tonchie

  Tonchie BATTERY +

  Член од:
  15 јуни 2005
  Мислења:
  12.043
  Допаѓања:
  4.154
  Kaj го спомна Фичо, раката да ти се позлати :)
  Го немам видено со години, заедно идевме на курс по фотографија кај Марко Георгиев (New York Times, Getty...)

  Kaj Youtube највеќе ми се свиѓа тоа што авторите имаат многу поголема слобода во работата споредено со телевизија, што дава посебен шмек на видеата.
   
  На MARCELLO му/ѝ се допаѓа ова.
 7. kicodarker

  kicodarker

  Член од:
  29 јуни 2006
  Мислења:
  586
  Допаѓања:
  750
  Ја мислев само џибери има на јутубот македонски. Топ.
   
  На Ron Burgundy и Tonchie им се допаѓа ова.
 8. Kasabian

  Kasabian

  Член од:
  20 јануари 2013
  Мислења:
  1.339
  Допаѓања:
  2.387
  Guy Fieri легенда од човек. Има неколку емисии на Food Chanel од кој најпозната му е Diners Drive Ins and Dives.   
 9. Almeida

  Almeida мрачна сила

  Член од:
  15 февруари 2015
  Мислења:
  5.401
  Допаѓања:
  10.966
  Цацко сакам да го прокоментирам.
  Ја гледав епизодата со бургерите. Не им се многу впечатливи интро/аутро деловите, ама верувам дека ќе ги поправат. Продукциски, се гледа дека е аматерски, ама со усул е. Па и кадарот, суптилната музика, soft jazz - не е воопшто лошо, дури и симпатично. У тој поглед, ако продолжат, сигурно ќе еволуираат и ќе се попраат. Така да, генерално ми е позитивен впечаток. Може да стекне некоја публика, па да конкурира на 24. Штом може онаа Јолисима бугаркана...зошто да не и некој наш.
  Тоа шо не ми се свиѓа (као Сергеј да се одразам сега) - стајлингот и тоа фарбаното (не знам као се вика) и посебно брадата, шо на прво глеање ти асоцира на влакно у сред плескаицата. Знам дека модава е викинг-фазон, нешо сите со тоа брадите (а не знаат да сменат дупната гума на кола, ниту дрва да исцепат), може и ја тера пошо визуелно го праи као послаб - ама хигиена е на прво место - остава нехигиенски впечаток за мене, што знам...
  Фичо исто со тоа брадата...шо знам.
  У голем процент од времето на тв ми е 24kitchen on, а па и некој Tasty кога ќе ми шерува на фејсбук...мислам...јадев скоро во Hardees (ваљда тоа беше) некој бургер со авокадо, благ кромид, трипер комбинација звучи вака на прва, ама стварно добар беше...и си викам „сеа дома, истово ќе си го напраам“ - каде беее, кој ќе трча по маркети да бара егзотични намирници, па да губи време за кување - ми се отвара апетит одма и првото ѓубре од фрижидер го јадам, безвезен сендвич ќе напраам....ама интересни се за гледање. Нормално, оние сериознине кулинарски емисии, со патувања исл., дека бараат скапа продукција, голема екипа, ама добро...да имаме и ние нешто, а да не се као сељачкине на онаа певаљкана што прегази чоек...
   
  На shumecha.tableta, krkac и Stefan-kobe им се допаѓа ова.
 10. MARCELLO

  MARCELLO Модератор

  Член од:
  15 јули 2007
  Мислења:
  9.028
  Допаѓања:
  3.846
  Не знам некој дали ги гледал браќава срби Šta da jedem ? Toa e јутјуб канал од двајца браќа кој прават тест на храна и пијалоци а и разно разни видео клипови за храна и пијалоци
  [​IMG]
  https://www.youtube.com/channel/UCL4ahmFcXfMUzE-AhnhdbyQ

  Интересно е што некогаш снимаат видеа во некој ресторани, фас фуд ресторани, сендвичарници каде пробуваат разно разни сендвичи и друг вид храна.
   
 11. streetbond2005

  streetbond2005

  Член од:
  22 април 2005
  Мислења:
  1.267
  Допаѓања:
  480
  Mene mnogu mi se svigja food wishes kanalot na youtube.
   
  На Ron Burgundy му/ѝ се допаѓа ова.
 12. AlternativeF

  AlternativeF госпожата од втори

  Член од:
  1 мај 2006
  Мислења:
  4.353
  Допаѓања:
  5.895
  Binging with Babish - рекреира рецепти од филмови и цртани филмови (Krabby Patty од Spongebob, рататујот од Рататуј...), а има и видеа за спремање нормална храна во делот Basics with Babish.


  Bon Appétit - веројатно имате налетано на некое од видеата Kids Try ама тоа е само еден дел од каналот, имаат многу различни типови видеа.
  Едни од поинтересните ми се It's Alive with Brad. Дечкото малце изиграва приглуп ама прави добри видеа, на пример за правење комбуха, пиво, путер...


  Cocktail Chemistry - сличен канал на Binging with Babish само што рекреираат коктели и исто имаат и видеа со техники за спремање коктели.


  @streetbond2005 не ти е иритантен гласот на Џон? Јас гледав неколку видеа, интересни се рецептите што ги прави ама не можам да му ја поднесам интонацијата. Звучи како да турира пеглица :D
   
 13. LordDragonII

  LordDragonII Dr.Strangelove

  Член од:
  15 август 2008
  Мислења:
  10.140
  Допаѓања:
  4.866
 14. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  7.701
  Допаѓања:
  8.177
  Нај интересен ми е да го гледам Мати Матерсон
   
 15. streetbond2005

  streetbond2005

  Член од:
  22 април 2005
  Мислења:
  1.267
  Допаѓања:
  480
  Pa ne znam Mozda mu e malku monoton glasot ama mi se svigja Negovata smisla za humor a deka receptite mu se restoranski kvalitet a lesni tuka nema zbor.
   

Сподели преку: