Гуми (пневматици)

Член од
2 ноември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
52
Не се проблем ладните денови туку жешките кај овие гуми.
Јас зедов all season од тие кинеските, исто на жешково на кружен тек и во големи кривини кога сум побрз знаат да сквичат, на летна гума тоа не се случува, а вака пак ги оштетуваме.

Инаку зависи колку возиш, ако си од Скопје скоро и да нема снег тука, ако немаш потреба да одиш подалеку и со летни може да гураш цела зима по булеварите.
На жешко време минимално се трошат, ама сепак се трошат побрзо. Ама имаат неверојатен grip.
Работата е за тие што не сакаат да купуваат и летни и зимски, да извлечат корист и максимум перформанси со едни гуми и на лето и во зима.
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
Па за неколку претходни зими овие гуми се идеални ако си само на градска вожња, савата оверкилл беа за претходни 2 сезони. Но на отворено не ризикувам без добра зимска гума, поинакви се својствата на ниска температура на летната гума. Се зависи и од барањата на корисникот.
Униројалот е створена за мои потреби, 90% возам на отворено има одлично држење (грип) не возам брзо но сакам некогаш да ги ловам свиоците, а во остатокот сакам да имам удобна вожња не да ја осеќам секоја дупка во рбетот. Поради мекоста се троши за степен побрзо но за 6-7 години и самата гума ќе има старост и ќе ја смениш баш кога е предвидено. Кај нас уште постои менталитетот дека има длабока шара не е проблем да се вози и 10 години стара гума.
 
Член од
16 октомври 2008
Мислења
11
Поени од реакции
1
Момци ми треба ваше мислење, сакам да купам летни гуми 195 65 R15 и се мислам помеѓу


Matador mp47 hectorra 3
Riken Road perfomance
Dayton touring 2

Фала однапред
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.653
Поени од реакции
4.142
Момци ми треба ваше мислење, сакам да купам летни гуми 195 65 R15 и се мислам помеѓу


Matador mp47 hectorra 3
Riken Road Perfomance
Dayton touring 2

Фала однапред
Јас имам Taurus Road Performance истата шара, со оглед на цената ја сум задоволен. Двете фирми се budget подгрупа на Michelin
 

fcwiz@RD

Supreme Сasual Dating Real Women
Член од
30 јануари 2009
Мислења
460
Поени од реакции
376
Момци ми треба ваше мислење, сакам да купам летни гуми 195 65 R15 и се мислам помеѓу


Matador mp47 hectorra 3
Riken Road perfomance
Dayton touring 2

Фала однапред
Според гумиве што ги гледаш знам дека не ти влегуваат во буџет ама ако можеш да зголемиш малце погледни ги и Fireston Roadhawk и Hankook Ventus prime 3 а можеби и Sava или GoodYear .
Он топик од изборот погоре јас би избрал Матадор поради перформанс на тестови и позитивни искуства на познаници со нив.
 

Hooligan

..The President...
Член од
9 февруари 2008
Мислења
2.358
Поени од реакции
701
Дечки препорака за продавница во Скопје за гуми (универзални лето-зима) за на Киа Соренто - 255/70 R16

Сега се NextGen не се покажале лоши, но би пробал подобри па предложете и некој бренд ;)
 

fcwiz@RD

Supreme Сasual Dating Real Women
Член од
30 јануари 2009
Мислења
460
Поени од реакции
376
Дечки препорака за продавница во Скопје за гуми (универзални лето-зима) за на Киа Соренто - 255/70 R16

Сега се NextGen не се покажале лоши, но би пробал подобри па предложете и некој бренд ;)
Kia Sorento ама пиши со кој мотор и од која година е , зошто со димензииве што ги напиша јас ништо не можам да најдам.
 

Hooligan

..The President...
Член од
9 февруари 2008
Мислења
2.358
Поени од реакции
701
2003, 2,5

Димензиите се 255/75 R16

Претходно имав грешка напишано 70 место 75 ;)
 

fcwiz@RD

Supreme Сasual Dating Real Women
Член од
30 јануари 2009
Мислења
460
Поени од реакции
376
2003, 2,5

Димензиите се 255/75 R16

Претходно имав грешка напишано 70 место 75 ;)
според wheel size фабрички димензии ти се
245/70R16
или
225/75R16

ама многу чудна и скапа димезија е изгледа, па многу мал избор имаш поготово за сите сезони

единствено со најдов е ова
,
и

и искрено за тие пари јас би земал зимски и летни буџет гуми.
 

Hooligan

..The President...
Член од
9 февруари 2008
Мислења
2.358
Поени од реакции
701
според wheel size фабрички димензии ти се
245/70R16
или
225/75R16

ама многу чудна и скапа димезија е изгледа, па многу мал избор имаш поготово за сите сезони

единствено со најдов е ова
,
и

и искрено за тие пари јас би земал зимски и летни буџет гуми.
Благодарам.

Да, тешко се наоѓа, и скапи се прилично :) па затоа реков да не има некој дуќан што не го знам ..да си прашам екипа на Кајгана.

Веројатно од истиов бренд ќе земам пак ако не најдам подобра понуда. Не ми е фул тајм експлоатирано возилото, па не ми се игра со два пара да ги мењам и затоа сакам универзал.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Колата е на жена ми и ја вози најмногу 2000км годишно, па сакам да скратам од менување гуми секоја сезона, а и да не зафаќаат место.
Сега сите се all season, ама треба да земам нови. Дали напред зимски, а позади all seasin или сите да се исти?
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.538
Поени од реакции
747
Колата е на жена ми и ја вози најмногу 2000км годишно, па сакам да скратам од менување гуми секоја сезона, а и да не зафаќаат место.
Сега сите се all season, ама треба да земам нови. Дали напред зимски, а позади all seasin или сите да се исти?
Зимски во лето е ептен лоша комбинација. ога веќе не сакаш да менуваш вите нека ти бидат all season иако за нашево подрачје најдобро е да си менуваш.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.906
Поени од реакции
14.598
Лауфенот доста добро ми се покажаа.....втора зима ги користам(втората е критична ако не ја бива гумата)....колата не мрда, а во Кичево улиците не се баш за фалење
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.930
Поени од реакции
6.094
Колата е на жена ми и ја вози најмногу 2000км годишно, па сакам да скратам од менување гуми секоја сезона, а и да не зафаќаат место.
Сега сите се all season, ама треба да земам нови. Дали напред зимски, а позади all seasin или сите да се исти?
Zavisi kade zivees toest vo kooj grad i dali zivees na ramno. Dokolku zives vo grad kade 80% od teritorijata e ramna kako SK, Gevgelija i slicni gradovi togas kupi si letni gumi zosto vo MK snegot e 1 nedela nisto poveke od toa. No dokolku zivees nekade na visoko togas all season si stavi i mirna ti glava ( M & S se all season ili toa ti e striktno zimska guma?).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom