Гуми (пневматици)

Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Ми треба нов сет на летни и се мислам помеѓу Goodyear и Continental.
205/55 R16 се.

Со летни почесто возам на подолги релации.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Ми треба нов сет на летни и се мислам помеѓу Goodyear и Continental.
205/55 R16 се.

Со летни почесто возам на подолги релации.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
Godyear nemam vozeno, ama continental vozam momentalno i sum mnogu zadovolen, meka guma,ubavo lepi i nema zvuk.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Ми треба нов сет на летни и се мислам помеѓу Goodyear и Continental.
205/55 R16 се.

Со летни почесто возам на подолги релации.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
Niedna. Zemi dunlop blueresponse ili dunlop sport maxx
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Ja vozev kontinental sport contact(ne se sekjavam na brojkata) ali bea katastrofa u dozd, malku voda na pat i odma aquaplanning, ke me maanea u megjata za malku u germanija pred 2 godini. Sea vozav dunlop blueresponse ali za mesec dena ke gi menjam so dunlop sport max rt2( vaka mislam se vikaa) cisto za da gi probam poso demek poarni bile za nijansa od blueresponse
 
Член од
27 мај 2016
Мислења
349
Поени од реакции
133
Во план сум да ставам летни гуми со големина 205/55/16, ваше мислење и искуства со овие марки кои се подобри/вредат за цената-карактеристики.

*Goodyear Efficient Grip Performance
*DUNLOP BLURESPONSE
*Bridgestone Turanza T005

*Pirelli Cinturato P7
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Во план сум да ставам летни гуми со големина 205/55/16, ваше мислење и искуства со овие марки кои се подобри/вредат за цената-карактеристики.

*Goodyear Efficient Grip Performance
*DUNLOP BLURESPONSE
*Bridgestone Turanza T005

*Pirelli Cinturato P7
Ja vozam blueresponse i ne se losi, iako ne mozam da gi sporedam so drugive modeli. Tivki se,bar kaj mene u kola. Mislam deka imaat slicni karakteristiki(suv,vlazen kolovoz i potrosuvacka) so goodyear efficing grip.
Ja koga kupuvam gumi stalno gledam karakteristiki bidejki kaj mene skoro sekoj den vrne pa baram nesto sto e rangirano A za dozd/vlazen kolovoz, za potrosuvacka ne mi e tolku bitno.
Mislam deka imam izvozeno okolu 25.000km so niv i imam uste 3mm sara , mada ja vozam agresivno i stalno se brzam negde pa zatoa epten brzo gi trosam prednite gumi.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Ja vozam blueresponse i ne se losi, iako ne mozam da gi sporedam so drugive modeli. Tivki se,bar kaj mene u kola. Mislam deka imaat slicni karakteristiki(suv,vlazen kolovoz i potrosuvacka) so goodyear efficing grip.
Ja koga kupuvam gumi stalno gledam karakteristiki bidejki kaj mene skoro sekoj den vrne pa baram nesto sto e rangirano A za dozd/vlazen kolovoz, za potrosuvacka ne mi e tolku bitno.
Mislam deka imam izvozeno okolu 25.000km so niv i imam uste 3mm sara , mada ja vozam agresivno i stalno se brzam negde pa zatoa epten brzo gi trosam prednite gumi.
Брееј на 25к до 3мм си ги дотерал! Јас Мишелинот на 48000 го сменив со 4мм шара ;) Што возење тие тоа?
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Брееј на 25к до 3мм си ги дотерал! Јас Мишелинот на 48000 го сменив со 4мм шара ;) Што возење тие тоа?
Vozenje ko manijak, naglo trgnuvanje pogotovo na kruzni tokovi, naglo fakjanje krivini....inace ke mi trebat 3 dena za doma da stignam :D . Prethodnite mislam mi traea povekje ali za u dozd bea katastrofa. Inace zadnite mi traat dolgo, iam nad 50k km i uste imaat 5mm, ke treba radi starost da gi menjam za nekoa godina :D
Koi mishelin gi vozis?
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Vozenje ko manijak, naglo trgnuvanje pogotovo na kruzni tokovi, naglo fakjanje krivini....inace ke mi trebat 3 dena za doma da stignam :D . Prethodnite mislam mi traea povekje ali za u dozd bea katastrofa. Inace zadnite mi traat dolgo, iam nad 50k km i uste imaat 5mm, ke treba radi starost da gi menjam za nekoa godina :D
Koi mishelin gi vozis?
Energy saver+ или без+(не сум сигурен) беа тие, со Пежото идеа, сега зимни Тојо си купив, стар сум јас пополека ја тркалам! Плус правецот накај работа и дома ми е прилично празен, со саглам пат, така да не сум за нешто поскапо. 60к уште плочки не сум сменил ;)
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.887
Поени од реакции
10.511
што мислење имате за all season гуми?
јас почнав да размислувам зашто преку такво ми е од менување два пати годишно па уште чекање ред, складирање гуми
разгледував кај нас што се нуди и некако мишелинот и вредстеинот ми стојат ко нај


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
што мислење имате за all season гуми?
јас почнав да размислувам зашто преку такво ми е од менување два пати годишно па уште чекање ред, складирање гуми
разгледував кај нас што се нуди и некако мишелинот и вредстеинот ми стојат ко нај


Sent from my iPhone using Tapatalk
Аллсизон гуми ти се, ни машко ни женско! Ако возиш по град само и еднаш до Охрид или Солун, Ок се! Ама ако сакаш потполна сигурност во возење, си треба сезонска гума. Е сега тоа што нашата зима испадна ваква летна, жали боже за парите за зимски гуми, чисто ради закон инаку чист промашај е годинава. Јас реално планирам сега во Март да земам сосе бандаши, пошто релативно ново ми е возилото(2017) и да не се е*авам со мењање од бандаш на бандаш! Имам место кај да ги чувам, не ми е проблем.Тек после 4 години здравје ќе му мислам.
Јас како што пишав возев Мишелин, штознам чудно чувство имав со нив, као сигурни све ок, не се бучни, единствено ако си прв на семафор и на малку пореска гас, правеа шлајф на бојата од пешачките :D
Инаку оваа цена за Мишелин е добра, само види што година на производство се!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom