Гуми (пневматици)

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.093
Поени од реакции
5.737
Дечки ваше мислење подобро ми е да си купам нови бандаши што ќе ми бидат со зимски гуми па да ги менувам, или да менувам само гуми?

Од зимски гуми ко што гледам овие 2 ми се најсолидни во однос цена-перформанси:
SAVA 205/55R16 ESKIMO S3 3.100 МКД
SAVA 205/55R16 ESKIMO HP2 3.300 МКД
 
Член од
28 април 2011
Мислења
270
Поени од реакции
95
Ja imam staveno H ali prepracani se Y. Ali vidi sea H e do 270km/h i Y e do 300km/h sto realno nikad ne bi vozel bidejki kolata ne ni odi tolku :D . Inace moite se letni, ne se zimski. Vo tvojot slucaj zavisi kolku brzo ke vozis, se dodeka si pod limit ne bi trebalo da ima problem.
Автоматски споено мислење:


Грешка си H е до 210/км/ч
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.361
Поени од реакции
38.335
Дечки ваше мислење подобро ми е да си купам нови бандаши што ќе ми бидат со зимски гуми па да ги менувам, или да менувам само гуми?

Од зимски гуми ко што гледам овие 2 ми се најсолидни во однос цена-перформанси:
SAVA 205/55R16 ESKIMO S3 3.100 МКД
SAVA 205/55R16 ESKIMO HP2 3.300 МКД
Што ќе ти е ова вози си со летни, ќе ти тропотат само по пат, ако си во град поготово нема никаква потреба од зимски.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.836
Дечки ваше мислење подобро ми е да си купам нови бандаши што ќе ми бидат со зимски гуми па да ги менувам, или да менувам само гуми?

Од зимски гуми ко што гледам овие 2 ми се најсолидни во однос цена-перформанси:
SAVA 205/55R16 ESKIMO S3 3.100 МКД
SAVA 205/55R16 ESKIMO HP2 3.300 МКД
На снег и мраз ако возиш s3+ кога е потопло и суво или мокро hp се подобри каде каде
Автоматски споено мислење:

И далеку подобро ти е сосе бандаши да ги мењаш,комплет
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Што ќе ти е ова вози си со летни, ќе ти тропотат само по пат, ако си во град поготово нема никаква потреба од зимски.
Не тропоти ти ... ќе се излизга ќе искрши браник крило и ете ти ги гумите
Сообраќајка ако направи со летни крив е
Првпат во живот завчера во град ми побараа зимска опрема и еве реков гуми имам ги разгледа и ме пушти
Автоматски споено мислење:

Дечки ваше мислење подобро ми е да си купам нови бандаши што ќе ми бидат со зимски гуми па да ги менувам, или да менувам само гуми?

Од зимски гуми ко што гледам овие 2 ми се најсолидни во однос цена-перформанси:
SAVA 205/55R16 ESKIMO S3 3.100 МКД
SAVA 205/55R16 ESKIMO HP2 3.300 МКД
Подобро купи си други бандажи па и челични стандардни
Сава ес3+ јас ја возам истата на бмв со задна влеча и нема лизгање мека е и лепи мн добро ... само ѕидовите странични се многу тенки внимавај на тротоар качување или на дупки издишана партал се прават џумки ипука еве вака во кривина среќа беше на мала брзина
Ова е на друго возило 14ка исто сава ес3+

20191115_143854.jpg

Кај овој ти се со монтажа иста цена

FB_IMG_1576101490174.jpg
Screenshot_20191211-225626_Facebook.jpg
 
Последно уредено:

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.836
Не тропоти ти ... ќе се излизга ќе искрши браник крило и ете ти ги гумите
Сообраќајка ако направи со летни крив е
Првпат во живот завчера во град ми побараа зимска опрема и еве реков гуми имам ги разгледа и ме пушти
Автоматски споено мислење:


Подобро купи си други бандажи па и челични стандардни
Сава ес3+ јас ја возам истата на бмв со задна влеча и нема лизгање мека е и лепи мн добро ... само ѕидовите странични се многу тенки внимавај на тротоар качување или на дупки издишана партал се прават џумки ипука еве вака во кривина среќа беше на мала брзина
Ова е на друго возило 14ка исто сава ес3+

Прегледај го приврзокот 224992

Кај овој ти се со монтажа иста цена

Прегледај го приврзокот 224993
Прегледај го приврзокот 224994
Овој е единствен професионалец за продажба на гуми во државава.Само он крева секогаш,си стои позади гумите што ги продава,и да ги нема ке проба да ги најде и точно денот и саатот кога ке ти каже дека ке ти бидат монтирани така и ке биде.Од Ресен е дечкото и секоја чест за него за разлика од останатите преваранти
Автоматски споено мислење:

Што ќе ти е ова вози си со летни, ќе ти тропотат само по пат, ако си во град поготово нема никаква потреба од зимски.
Ја не знам кој ве учи такви небулози,у град не морало,немало снег одма ги чистеле улиците.Абе зимски гуми не се само за по снег,туку и за ниски температури.Ти разбираш дека летните камен тврди се прават на ладново?Ни кочат ни у кривини држат имало или немало снег.
Автоматски споено мислење:

Останативе "трговци" со гуми од 20 брендови на понудени гуми,едвај 3 ако имаат и тоа со други цени.185/70/14 што е навистина ретка димензија,ескимо ми ги даде по 2900 со монтажа,а скоро нигде ги немаше а на тие 2 места каде ги имаше чинеа по 3500
 
Последно уредено:
A

Avenger99

Гостин
Не само што е мека Савата странично, него целата гума во глобала е многу мека. За 1 недела поминав 3500 километри со Савата,и кога излегов од Белград, ми се појави сензорот за проверка на гумите. Застанав да ги проверам, кога ќе видам задната 0.8 бари притисок.. Си викам ај ќе истерам до Македонија, на секои 100 км ја пумпав. Другиот ден одам на вулканизер, штраф во гумата. Малку се каам за Савата што ги земав, некако премека е за мене..
сава.jpg
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.836
Не само што е мека Савата странично, него целата гума во глобала е многу мека. За 1 недела поминав 3500 километри со Савата,и кога излегов од Белград, ми се појави сензорот за проверка на гумите. Застанав да ги проверам, кога ќе видам задната 0.8 бари притисок.. Си викам ај ќе истерам до Македонија, на секои 100 км ја пумпав. Другиот ден одам на вулканизер, штраф во гумата. Малку се каам за Савата што ги земав, некако премека е за мене..
Прегледај го приврзокот 225000
Ти како што возиш многу и тоа често по автопат,за тебе contiwintercontact ts 860 е најдобра опција.А гледам по 600 ден е разлика со ескимото а на тестовите се најдобри conti-то.Да не грешам можеби ама савкиве мислам од кога се појавија мејд ин поланд почнаа проблемите.Еве ако има некој со мејд ин словенија да имал проблем нека пријави
 
A

Avenger99

Гостин
Ти како што возиш многу и тоа често по автопат,за тебе contiwintercontact ts 860 е најдобра опција.А гледам по 600 ден е разлика со ескимото а на тестовите се најдобри conti-то.Да не грешам можеби ама савкиве мислам од кога се појавија мејд ин поланд почнаа проблемите.Еве ако има некој со мејд ин словенија да имал проблем нека пријави
Моите се словенски. Иначе скапи се, реално, кога би земал, би зел Аlpin 5, али 100 евра гума јеботе, многу е. Континенталот се 5к гума на екупи, плус не сум од Скопје, по 250 денари за балансирање, ѓавол и пол испаѓаат.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Ти како што возиш многу и тоа често по автопат,за тебе contiwintercontact ts 860 е најдобра опција.А гледам по 600 ден е разлика со ескимото а на тестовите се најдобри conti-то.Да не грешам можеби ама савкиве мислам од кога се појавија мејд ин поланд почнаа проблемите.Еве ако има некој со мејд ин словенија да имал проблем нека пријави
Словенски беа кај мене, задната и јас ја дупнав на штраф, а меки беа премногу, ако почни да стоплува времето под итно мораш да ги смениш оти се трошат и се нагмечуваат многу на топол асфалт.
За на снег беа супер, на стража имав излезено на покриен пат со снег без проблем без да ставам ланци, на Плетвар неколку пати имав возено додека врнеше снег и никогаш немав мака со пролизгување, на дожд беа добри, само во никој случај на топло.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Нема толку врска државата на производство за савата, кај мене беа Made in Poland, па никаков проблем, 3 години, 30 000 км и во лето и во зима па купив летни. Сите тогаш викаа, ѓубре се, само словенските чинат.

Еве сега пак ги ставив за зимава супер се, ВЕДНАШ, значи веднаш разлика во однос на летните. Со летните на ладно и на мокар асфалт, лизгаше како санка колата, а нови се во однос на савата.

Не можам да замислам со летни да возам на снег или мраз, ај јас што ризикувам да се учукам некаде ама тоа е и во најмала рака крајно неодговорно спрема другите учесници во сообраќајот.

Па така зимски и те како се потребни, да не дојди да затребаат во критична ситуација а да си со летни.
 
Последно уредено:

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.836
Нема толку врска државата на производство за савата, кај мене беа Made in Poland, па никаков проблем, 3 години, 30 000 км и во лето и во зима па купив летни. Сите тогаш викаа, ѓубре се, само словенските чинат.

Еве сега пак ги ставив за зимава супер се, ВЕДНАШ, значи веднаш разлика во однос на летните. Со летните на ладно и на мокар асфалт, лизгаше како санка колата, а нови се во однос на савата.

Не можам да замислам со летни да возам на снег или мраз, ај јас што ризикувам да се учукам некаде ама тоа е и во најмала рака крајно неодговорно спрема другите учесници во сообраќајот.

Па така зимски и те како се потребни, да не дојди да затребаат во критична ситуација а да си со летни.
А можеш да замислиш летно време со зимски да возиш :)
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Не само што е мека Савата странично, него целата гума во глобала е многу мека. За 1 недела поминав 3500 километри со Савата,и кога излегов од Белград, ми се појави сензорот за проверка на гумите. Застанав да ги проверам, кога ќе видам задната 0.8 бари притисок.. Си викам ај ќе истерам до Македонија, на секои 100 км ја пумпав. Другиот ден одам на вулканизер, штраф во гумата. Малку се каам за Савата што ги земав, некако премека е за мене..
Прегледај го приврзокот 225000
Ова може да се случи на било која гума
 

Kajgana Shop

На врв Bottom