Гуми (пневматици)

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
Во Мотоцентар даваат за 500 и нешто денари, осигурување на нови гуми за 18месеци
Ова за сите брендови?
Што вклучува осигурувањето?
 
Последно уредено:
Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
Jas si se podnoviv vcera so novi gumi!
Vidi slika


Sent from my SM-A750FN using Tapatalk
Создравје да ги возиш. Битно нови се.
Автоматски споено мислење:

Па освен скапите брендови на гуми Данлоп, Континентал, Мишелин не знам други брендови за кои добиваш 1 година писмена гаранција.
Плус гаранција на гуми е мачка во вреќа, ела докажи се дека физички не си ја лупнал на дупка, банкина туку сама се искривила/испукала.
На савата зимските ми дадоа гаранција од една година од гумигуми (досега не се случило да имаат проблем со кривење).
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Создравје да ги возиш. Битно нови се.
Автоматски споено мислење:


На савата зимските ми дадоа гаранција од една година од гумигуми (досега не се случило да имаат проблем со кривење).
И мене 1 година гаранција ми дадоа на Сава. 4-та година ги возам, топ се.
 

SpiderWeb

ја заменува титулата под името во вашите мислења.
Член од
12 мај 2008
Мислења
632
Поени од реакции
622
Па освен скапите брендови на гуми Данлоп, Континентал, Мишелин не знам други брендови за кои добиваш 1 година писмена гаранција.
Плус гаранција на гуми е мачка во вреќа, ела докажи се дека физички не си ја лупнал на дупка, банкина туку сама се искривила/испукала.
Stop&Go даваат една година гаранција TyrePlus на Hankook, било какво оштетување (дупка, банкина) кое не може да се санира со лепење, ќе ти ја заменат без пари. Затоа и јас се решив за Hankook.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Сооднос квалитет-цена најдобар избор.
Имам Goodrich и летни и змиски од 2013, супер се покажаа.
Шарата им е како сега да се купени, само што се стари мора да ги сменам.
Без да се мислам повторно Goodrich ќе земам.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.890
Еден совет до сите што ставате зимски гуми сосе бандажи комплет,дизалица сите имате,дигни ручна тркало по тркало заменете ги сами.Ем искуство рутина стекнувате утре недај боже ке треба по патиштата сами да смените,ем да им дојде памет на гадовиве што продаваат гуми и вулканизерите.Се договориле по 400 денари земаат а 15 мин работа е.Нека цркнат,неможе оние у Ченто да земаат по 150 за монтажа со балансирање,а мотоцентар,олимпико,пнеуматик и другиве ѓубриња да земаат по 100 ден без монтажа и балансирање,зборам за сосе бандаж промена
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Еден совет до сите што ставате зимски гуми сосе бандажи комплет,дизалица сите имате,дигни ручна тркало по тркало заменете ги сами.Ем искуство рутина стекнувате утре недај боже ке треба по патиштата сами да смените,ем да им дојде памет на гадовиве што продаваат гуми и вулканизерите.Се договориле по 400 денари земаат а 15 мин работа е.Нека цркнат,неможе оние у Ченто да земаат по 150 за монтажа со балансирање,а мотоцентар,олимпико,пнеуматик и другиве ѓубриња да земаат по 100 ден без монтажа и балансирање,зборам за сосе бандаж промена
А балансирање?
Од удари по дупки се криват гуми се губи балансот
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.890
А балансирање?
Од удари по дупки се криват гуми се губи балансот
У просек гумите ми траат по 4 сезони,до сега не ми се десило да има потреба од балансирање се до наредни нови гуми.Имам држач на зид за гуми чување и прописно ги чувам.
 
Последно уредено:
Член од
15 јануари 2015
Мислења
452
Поени од реакции
423
Јас на почетокот на годинава се подновив со алу бандажи 15ки баш поради забеганоста на вулканизерите со цените. Ги платив 7500 со се гуми континентлки слик со 60000 км на нив . Старите ми се челични со зимски и веќе вторпат ова година сам ги мењам бандажите на паркинг, точно еден час работа. Околу балансирањето мислам дека одкога еднаш ќе се избалансира гума и остане на истиот бандаж нема потреба од повторно нивно балансирање,барем не на секоја промена на бандажите по сезона.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.890
Знае ли некој да каже дали држи вода гума дупната од страна да се поправа,да се залепи?
Contiwintercontact ts 860 нова ганц се дупна од страна.Среќа сеуште не се ставени на кола да се возат,сабајлево гледам мека,ја ставив на маса и кога ке стиснеш со палец пушта од едно толку минијатурно дупче,едвај со вода установив каде е
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
(y) и ние подома ги менуваме, за мојата зедов уште еден комплет челични пред години (лични лоши искуства со алуминиумски). До сега сум немал потреба од ребалансирање.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.890
Ми кажаа за оние Пнеуматик кај Католичка,веќе не лепеле со чеп туку со лепенка и тоа од поодамна,и сегде по западот се исфрлаат чеповите од употреба,као наводно.Многу посигурна метода била со лепенка?
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
Знае ли некој да каже дали држи вода гума дупната од страна да се поправа,да се залепи?
Contiwintercontact ts 860 нова ганц се дупна од страна.Среќа сеуште не се ставени на кола да се возат,сабајлево гледам мека,ја ставив на маса и кога ке стиснеш со палец пушта од едно толку минијатурно дупче,едвај со вода установив каде е
Имам видено лепени странично ама за на приколка или на коли што се возат низ град, со таква гума е ризик да се вози со поголема брзина.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.890
Имам видено лепени странично ама за на приколка или на коли што се возат низ град, со таква гума е ризик да се вози со поголема брзина.
Па на приколка би требало да е уште поопасно,ако се издиши и да ти зашантра,господ не ја враќа у трака приколката,треба на контри да ја враќаш ако успееш
Автоматски споено мислење:

Ако е точно тоа за пнеуматик би требало чарето да и го најдат со лепенка.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom