Гуми (пневматици)

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.642
Поени од реакции
27.908
Sega bash gi gledam i sharite mi stojat isti.. tocno li e ova nekoj drug da potvrde za smeneto ime ?
Сеуште се произведуваат и тигар,а рикен се истите гуми само што се произведуваат во новиот погон.Од кога ги купи мишелин фабриката се вика по ново tigar tyres и ги произведува Tigar, Riken, Kormoran,Orium,Strial,Taurus,Idilis,Sebring.Сите овие 8 ѓубре од брендови ги прават истите гуми со истата шара,во зависност за кој пазар се имаат различно име.Ако ти е за утеха тигар се прават на старите машини во старата фабрика,а Рикен во новиот погон на новите машини.Во Бугарија на пример се продаваат како Ориум
Автоматски споено мислење:

Значи тигар ли,рикен ли ориум ли истото ѓубре
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
794
Поени од реакции
272
Мислење за Рикен 205 55 16? Вр молам мислење само од искуство, не да нагаѓате.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.538
Поени од реакции
747
Мислење за Рикен 205 55 16? Вр молам мислење само од искуство, не да нагаѓате.
За цената се сосем ок. Немам на своја кола ставено, ама со две други коли искуството е одлично.
 
Член од
28 април 2011
Мислења
270
Поени од реакции
95
Треба да купувам зимски гуми во димензии 225/45/17, е сега дилемата ми е во овие три гуми Sava HP2(4200 den),Nexen(4700 den) i Viking(4200 den),што би ми препорачувале која од овие е поквалитетна,и какво мислење имате за Viking.
 
Член од
5 ноември 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Што да се прави со гуми многу малку возени (FULDA EcoControl), со длабока шара и без видлива деградација, НО произведени во 2012-та?
Гумите се летни и се мислам што да правам за другата сезона, бидејќи оваа сезона ги возев и низ град и на подолги дестинации и не покажаа слабост.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Што да се прави со гуми многу малку возени (FULDA EcoControl), со длабока шара и без видлива деградација, НО произведени во 2012-та?
Гумите се летни и се мислам што да правам за другата сезона, бидејќи оваа сезона ги возев и низ град и на подолги дестинации и не покажаа слабост.
Ако имаат добар контакт со подлогата вози ги
Провери дали има пукнатини оштетувања ако не вози
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.626
Поени од реакции
14.401
Мислење за Рикен 205 55 16? Вр молам мислење само од искуство, не да нагаѓате.
Јас имам летни Рикен Road Performance 195/55/15, купени пред некој месец. За цената што ја држат (во таа димензија) се одлични сега за сега.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Мислење за Рикен 205 55 16? Вр молам мислење само од искуство, не да нагаѓате.
Зимски или летни ?
Која цена се и кој модел
Незз дали знаеш рикен е новото име на тигар
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
2550 по гума за таа димензија се.
Како сакаш ... тигарот секогаш биле потврди и попластични
Савата се топ за цената ги имам јас на бмв и сите колеги како и на службените
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.964
Поени од реакции
14.714
На помалата кола имав Сава зимски....сега од пред 2-3 години имам Тигар, и искрено немам осетено разлика . Првата година Тигарот дури ме извади на Стража на многу голем снег....бев еден од ретките кој успеа да стигни од гостиварска страна до горе на Стража

А Тигарот ги купив на укажување на мој другар кој купи 4 нови зимски на потполно нова кола и беше презадоволен. нешто ми кажуваше за тоа дека ги купил Мишелин....нова технологија , бренд со добри карактеристики , но пониска цена(од рангот на Фулда, Семперит....фирми што се купени од големата четворка)
 
A

Avenger99

Гостин
Пред некој ден ставив Сава С3+ со димензија 205/55/16. Со оглед на тоа дека зимно време послабо возам од летно а поминувам 20к+ километри годишно, сметам дека ќе бидат ок за цената бар 3 години. Претходно возев Тојо Сноупрокс и беа многу добри гуми возени 4 сезони. Од искуство со другите брендови, Тигар на службената беа ок 3 сезони после тоа и се истрошија доста а и се стврднија. 4 сезона воедно и последна ќе ми биде на Мишелин Алпин 5 на слижбената, воедно и најдобрата зимска гума што сум ја возел некогаш. Кој вози долги дистанци, многу километри особено на влажно коловози при зимски услови, нема да згреши во инвестирање во оваа гума. Препорачувам!
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.642
Поени од реакции
27.908
Пробал ли некој лично да стави зимски гуми со понизок индекс,наместо со h ознака да стави со t?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom