Гуми (пневматици)

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
20190322_184551.jpg
FB_IMG_1553276676213.jpg

Истиве ги имам презадоволен
Не пролизгува на задна влеча
Кој бараше 205 16ки пред некој пост
 
Последно уредено:
A

Avenger99

Гостин
Истите гуми ги возам и јас на мојата, и имам поминато повеќе од 20к км со нив и на дождливо време пролизгуваат.
Иначе гледам и цената не им е баш ниска, за оваа цена би провери во Еуроимпекс Тојо гуми летни.
 
Член од
4 септември 2018
Мислења
30
Поени од реакции
8
Препорака за добра летна гума за димензии 235/40 R18 и за буџет од околу 6.000 до 8.000 ден по гума.
Разгледувам нешто клебер, униројал , фулда, алтимакс за тие пари ама ете незнам што е најдобар избор .
 
Член од
4 септември 2018
Мислења
30
Поени од реакции
8
Летни 235 / 45 / R18

GeneralTyre Gt AltimaxSport = 400€

Nokian Tires zLine = 600 €

Кој се подокажани/потрајни и кој вредат за парите ги разгледувам на Купигуми.мк
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Летни 235 / 45 / R18

GeneralTyre Gt AltimaxSport = 400€

Nokian Tires zLine = 600 €

Кој се подокажани/потрајни и кој вредат за парите ги разгледувам на Купигуми.мк
Според мене нокиан, ама јави се и во мотоцентар, стоп & гоу, пнеуматик и слично за друг бренд и прогуглај ги да видиш еу оценки и спореди ги

Screenshot_20190324-210525_Chrome.jpg Screenshot_20190324-210403_Chrome.jpg
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.891
Истите гуми ги возам и јас на мојата, и имам поминато повеќе од 20к км со нив и на дождливо време пролизгуваат.
Иначе гледам и цената не им е баш ниска, за оваа цена би провери во Еуроимпекс Тојо гуми летни.
За по дожд постојат гуми наменети за дожд,меѓутоа не се баш најдобри за на суво и бучат башка.Не очекувајте едни те исти гуми да бидат добри и на мокро и на суво,па макар биле и премиум бренд.И кога врне константно,не е страшно(освен ако налеташ на вир)проклизувањето е минимално.Опасно е кога улиците се премногу наталожени со прашина,и кога ке заврне малку и ке престане.Тогаш е журката[DOUBLEPOST=1553458917][/DOUBLEPOST]
Прегледај го приврзокот 206328
Прегледај го приврзокот 206329

Истиве ги имам презадоволен
Не пролизгува на задна влеча
Кој бараше 205 16ки пред некој пост
Вентус прајм 2ката беа уште подобри,ама ги нема повеќе.Инаку оваа цена е редовна за вентус прајм.3 пати по ред ги купувам уназад 5-6 години
 
Последно уредено:
A

Avenger99

Гостин
За по дожд постојат гуми наменети за дожд,меѓутоа не се баш најдобри за на суво и бучат башка.Не очекувајте едни те исти гуми да бидат добри и на мокро и на суво,па макар биле и премиум бренд.И кога врне константно,не е страшно(освен ако налеташ на вир)проклизувањето е минимално.Опасно е кога улиците се премногу наталожени со прашина,и кога ке заврне малку и ке престане.Тогаш е журката[DOUBLEPOST=1553458917][/DOUBLEPOST]
Вентус прајм 2ката беа уште подобри,ама ги нема повеќе.Инаку оваа цена е редовна за вентус прајм.3 пати по ред ги купувам уназад 5-6 години
Абе другар, по 30 илјади годишно поминувам, по снег, мраз, дожд, со прашина со листови со голомразици со све и свашта.
Ханкоок според европските оценки имаат А за на дожд така да се очекува на влажен коловоз да застануваат најбрзо. Сум возел и Гуд Јеар и истиот проблем сум го имал, и тие лизгаат доста на дожд.
Ама со Мишелин Енерџи Сејвер е друга приказна, намерно ги имам тестирано на дожд и не пролизгуваат нити малце.
Една работа, ако возите многу, посебно летно време се купува премиум гума и ништо друго.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.891
Абе другар, по 30 илјади годишно поминувам, по снег, мраз, дожд, со прашина со листови со голомразици со све и свашта.
Ханкоок според европските оценки имаат А за на дожд така да се очекува на влажен коловоз да застануваат најбрзо. Сум возел и Гуд Јеар и истиот проблем сум го имал, и тие лизгаат доста на дожд.
Ама со Мишелин Енерџи Сејвер е друга приказна, намерно ги имам тестирано на дожд и не пролизгуваат нити малце.
Една работа, ако возите многу, посебно летно време се купува премиум гума и ништо друго.
Може ли ако не е тајна да пишеш на кое возило си ги тестирал овие енерџи сејвер и во која димензија?
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Сега баш гледам на Мишелинот баш влажниот коловоз му е слаба страна.
И energi saver+ се сега понов модел.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.891
Лично јас имам негативно искуство со премиум брендови на гуми.Овие гореспоменативе енерџи сејвер пиштеа на 40км у кривини во лето кога е многу топло,континенталот премиумконтакт 2 држеа ептен суво а не беа лоши и на мокро ама мислев амортизерите дека ми се пропаднари од што беа камен тврди,се раскрцка цела кола.Тојо прокцес цф 1 ужас пропратен со таква бучава неподнослива да не ти се влага у кола.На мишелин пилот прв удар на дупка бајлак одма се појави,инаку беа солидни,прилично меки,не ствараа бучава ама не вредат за парите у никој случај.По мене,не постојат гуми кои се добри во секакви услови,а високите цени на премиум брендовите се неоправдани,а се должат на скапи реклами и тестови кои ги плаќаат производителите на истите.
 
A

Avenger99

Гостин
Може ли ако не е тајна да пишеш на кое возило си ги тестирал овие енерџи сејвер и во која димензија?
Шкода Октавија 2010 година 195/65/15[DOUBLEPOST=1553500200][/DOUBLEPOST] jogo-pneus-michelin-energy-saver-19565r15-ci-MLB20867038762_082016-F.jpg

Абе многу лоши им се оцените на влажно. Највисока А имаат.
Како што реков по мое лично искуство, од тоа што сум пробал, ако се возат доста километри годишно, премиум гума и ништо друго.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.891
Шкода Октавија 2010 година 195/65/15[DOUBLEPOST=1553500200][/DOUBLEPOST]Прегледај го приврзокот 206425

Абе многу лоши им се оцените на влажно. Највисока А имаат.
Како што реков по мое лично искуство, од тоа што сум пробал, ако се возат доста километри годишно, премиум гума и ништо друго.
Убаво си пишал,во твојот случај да.Инаку за останатите 90% кои возат по 10к годишно и гумите нема да ги истрошат,поубаво да купат средна класа гуми и после 3 години да сменат уште еден пар нови гуми бидејки нели со тек на време гумата го губи својството и плус пари да им останат :D
 
A

Avenger99

Гостин
Убаво си пишал,во твојот случај да.Инаку за останатите 90% кои возат по 10к годишно и гумите нема да ги истрошат,поубаво да купат средна класа гуми и после 3 години да сменат уште еден пар нови гуми бидејки нели со тек на време гумата го губи својството и плус пари да им останат :D
Така си е со нашиот стандард не е можно редовно купување на премиум гума, еве ова ќе ми биде трета и последна година како ги возам Ханкокот на Пежо 308 па да видиме, колку изгубиле од своето возно својство и од година се префрлам на Michelin/Continental/Bridgestone/Dunlop.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom