Гуми (пневматици)

A

Avenger99

Гостин
каков е рангот на гума ханкок во однос на другите ?!
Зависи во споредба со кои гуми.. Не се споредува со премиум гумите на Мишелин и Континентал, за Савата и останатите low budget гуми е ок, 2 години возам Ventus Prime 3. На дожд не се ништо посебно, чак можам да кажам дека се и лоши.
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
каков е рангот на гума ханкок во однос на другите ?!
Jас возев ханкок на A4 и бев многу задоволен. Пред тоа имав Сава и полоша гума мислам дека немам возено.
 

Sikimco

Подобро ужасен крај, одколку ужаш без крај
Член од
25 јули 2011
Мислења
460
Поени од реакции
100
Здраво на сите,
Сакам да купам нови бандажи со гуми комплет 205/45/17. Возам гранде пунто 1.3 90hp моментално имам 185/65/15 но летните гуми ми се за менување. Од колега имам убава понуда за 17ки бандажи за 13 000 ден со гуми купени лани во јуни. Од поискусните дали по нашите патишта се вози со ниско-профилни гуми, дали поради поголем дијаметар на тркалото ќе треба да се подесува брзинометар ЕЅР и како влијае на вожњата и потрошуваќката
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Здраво на сите,
Сакам да купам нови бандажи со гуми комплет 205/45/17. Возам гранде пунто 1.3 90hp моментално имам 185/65/15 но летните гуми ми се за менување. Од колега имам убава понуда за 17ки бандажи за 13 000 ден со гуми купени лани во јуни. Од поискусните дали по нашите патишта се вози со ниско-профилни гуми, дали поради поголем дијаметар на тркалото ќе треба да се подесува брзинометар ЕЅР и како влијае на вожњата и потрошуваќката
Гумите се со практично ист дијаметар (околу 5мм е разликата), така да подесување на брзинометар и такви работи не е потребно. За трошење, ќе ти троши повеќе, ама колку повеќе не би знаел. За другото, каква е вожњата, некој што возел ниско-профилни нека каже - мада тоа е индивидуална работа според мене, зависи од човек до човек, па и од кола до кола.
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
Гумите се со практично ист дијаметар (околу 5мм е разликата), така да подесување на брзинометар и такви работи не е потребно. За трошење, ќе ти троши повеќе, ама колку повеќе не би знаел. За другото, каква е вожњата, некој што возел ниско-профилни нека каже - мада тоа е индивидуална работа според мене, зависи од човек до човек, па и од кола до кола.
Jас возев ниско-профилни и колата е по крута. Се осеќаат дупки на патиштата ама па затоа е постабилна во кривини и држи убаво на асфалт.
 

Sikimco

Подобро ужасен крај, одколку ужаш без крај
Член од
25 јули 2011
Мислења
460
Поени од реакции
100
Го побарав на тест 2-3 дена. Впречатокот од вожњата е супер(кочење, кривини, стабилност), но нашите патишта не се за ниско профилни гуми. Незнам за повисоката класа на автомобили, но на мојава имам чуство како у секој момент да го оштетиш предниот дел. Ќе де држам до сегашниве димензии додека не ги средат патиштата
 
Член од
12 мај 2015
Мислења
88
Поени од реакции
99
Момци задната гума лева ми шантра лево-десно но во возење не се осеќа ништо.
Нови се.
???
 
Член од
13 септември 2018
Мислења
7
Поени од реакции
1
Здраво, некој да ми даде препорака за зимски гуми за Renault Clio 1.9d 2000 година.
Димензии??
П.С. Сакам да му ставам малку по високи гуми
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Дечки се мислам какви гуми да земам (зимски) за Hyundai Tucson 2005г, во проспектон ми пишит дека можам 235/60/16 и 215/65/16... Е сега немам многу голем избор на гуми со овие димензии, според вас која димензија е попаметно да ја земам? И дали можам пример да му ставам 235/65 R16?

Исто ако мојте да ми кажите WINDFORCE во шо класа на гуми спаѓат?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.644
Поени од реакции
38.835
Дечки се мислам какви гуми да земам (зимски) за Hyundai Tucson 2005г, во проспектон ми пишит дека можам 235/60/16 и 215/65/16... Е сега немам многу голем избор на гуми со овие димензии, според вас која димензија е попаметно да ја земам? И дали можам пример да му ставам 235/65 R16?

Исто ако мојте да ми кажите WINDFORCE во шо класа на гуми спаѓат?
стави ханкок, у поглед цена квалитет мислам дека се најдобри
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Дечки се мислам какви гуми да земам (зимски) за Hyundai Tucson 2005г, во проспектон ми пишит дека можам 235/60/16 и 215/65/16... Е сега немам многу голем избор на гуми со овие димензии, според вас која димензија е попаметно да ја земам? И дали можам пример да му ставам 235/65 R16?

Исто ако мојте да ми кажите WINDFORCE во шо класа на гуми спаѓат?
Најниска класа се виндфорс ... зимски сава сум презадоволен, ескимо ес3+ ... за џипови мислам дека беа сув спорт ознака, друго нексен види или ханкок
тие се веќе гуми што се тестирани на еу оценки и што се рангираат може да прогуглаш моделот со димензија да видиш еу оценки
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
стави ханкок, у поглед цена квалитет мислам дека се најдобри
Најниска класа се виндфорс ... зимски сава сум презадоволен, ескимо ес3+ ... за џипови мислам дека беа сув спорт ознака, друго нексен види или ханкок
тие се веќе гуми што се тестирани на еу оценки и што се рангираат може да прогуглаш моделот со димензија да видиш еу оценки
A шо мислење имате за овие двосезонски? Како ќе се покажет зимава а како летово?

http://egumi.mk/mk/index.php/prodavnica/prodavnica/235-60-r16-matador-mp-82-all-season-4x4-detail
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
A шо мислење имате за овие двосезонски? Како ќе се покажет зимава а како летово?

http://egumi.mk/mk/index.php/prodavnica/prodavnica/235-60-r16-matador-mp-82-all-season-4x4-detail

За џип горе доле тие се оценките за ваква класа на гуми, разгледај нексен ако имаат мејд ин кореа
најдобро е класика зимски посебно и летни посебно, вакви "all season" сум возел на снег лигалица беше
 
Член од
7 октомври 2011
Мислења
9.377
Поени од реакции
11.748
Едно прашање, имам опел астра гтц ,носи гуми 205/55 R16, е сега имам зимски гуми нокиан што ги купив лани за старата кола 195/65 R15.
Ме интересира каква големина на челични бандажи ми требаат, интернетот вика 5Х110 во еден вулканизер што прашав ми рекоа 5Х112
Кого да верувам?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom