Гуми (пневматици)

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Јас дури не ја ни приметив задната гума дека е 0.8 бари. Застанав на сред автопат на десна лента, и глеам задната гума ми изгледа иста ко и претходно напумпата 2.3 бари. Си викам ај, нема шанса да е многу истушена.. Сензорот за гумите се јавува кога ќе изгуби барем една гума 20% од регистрираниот притисок. Кога застанав на бензиска, се зачудив..
За издишување зависи од поише фактори не само од самата гума.Ако при монтажа не ти очистиле убаво бандажот од прљавштини или р'ѓа,или ако не го премачкале со тоа белото средство.И пожелно е нова гума кога монтираат да ја напумпаат малку поише од пропишаното,да залепи убаво за бандашот а тоа ретко кој го практикува.Ако диши пак пробај напумпај ја за 10-15% поише од пропишаното и остави ја преку ноќ па види дали пак ке пушта
Автоматски споено мислење:

Кај нас се е превара.Ран флет гума мишелин на другар и тоа на мајбах му пукна како бомба кај Куманово
Автоматски споено мислење:

IMG-49b4a86f1486ef1f65fc3f6ed0119ef2-V.jpg
Автоматски споено мислење:

Преку 500€ комад се платени минатата година
 
A

Avenger99

Гостин
За издишување зависи од поише фактори не само од самата гума.Ако при монтажа не ти очистиле убаво бандажот од прљавштини или р'ѓа,или ако не го премачкале со тоа белото средство.И пожелно е нова гума кога монтираат да ја напумпаат малку поише од пропишаното,да залепи убаво за бандашот а тоа ретко кој го практикува.Ако диши пак пробај напумпај ја за 10-15% поише од пропишаното и остави ја преку ноќ па види дали пак ке пушта
Автоматски споено мислење:

Кај нас се е превара.Ран флет гума мишелин на другар и тоа на мајбах му пукна како бомба кај Куманово
Автоматски споено мислење:

Прегледај го приврзокот 225111
Автоматски споено мислење:

Преку 500€ комад се платени минатата година
Не не, супер си е сеа гумата, ти викам дури тушешеше кога беше страфот во неа. Иначе супер ги исчистија бандашите, ги премачкаа со таа сместата, чак и ми ги напумпаа повеќе од што е пропишано, па следниот ден бев да ги издишам малце.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
IMG-e7b57823416e778441c28df64dc4257f-V.jpg
Автоматски споено мислење:

Инаку ова е срамота за мишелин.Возач е другаров колата на шлеп ја носат на сервис во Австрија дури,одржавана по сите прописи и гумите чувани и пазени како мало дете.Па уште и ранфлет гума 275/35/20
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Скапи за купување, скапи за лепење и поправање. Плус и нефункционални се. Подобро да си замениш нова гума него да возиш со таква гума уште 80 км.
Добро,у неговиот случај тој добива налог да ги купи најдобрите и најбезбедни гуми,без оглед на сумата.Има неограничен буџет.Не може човек што тежи 50 милиони у евра,што незнае вол у газ да удене да мења гума на сред пут или да чека да дојдат да ја мењаат.Мада у случајов џабе
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.419
Поени од реакции
7.757
Вака, пошто сум тежок нуб на темава ме интересира дали може онака без никаков проблем да идам од висина/профил на гума 45 на 50 или 55?
Летни се од претходен сопственик 195/45/16, ама премногу се ретки а и скапи (ништо не се наоѓа до 4000 парче - тоа ми е буџетот за жал).
Станува збор за возило Форд Фиеста 2010. Не можам никаде да најдам официјални/препорачани димензии на нетов за ова возило и затоа прашувам.

И патем не би било лошо да се даде мислење за Дебица и Лауфен како гуми. Се мислам меѓу овие и Сава. Ама како што гледам словенциве имаат многу повеќе негативни ревјуа на интернетов споредено со првите.
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.906
Поени од реакции
14.597
Вака, пошто сум тежок нуб на темава ме интересира дали може онака без никаков проблем да идам од висина/профил на гума 45 на 50 или 55?
Летни се од претходен сопственик 195/45/16, ама премногу се ретки а и скапи (ништо не се наоѓа до 4000 парче - тоа ми е буџетот за жал).
Станува збор за возило Форд Фиеста 2010. Не можам никаде да најдам официјални/препорачани димензии на нетов за ова возило и затоа прашувам.

И патем не би било лошо да се даде мислење за Дебица и Лауфен како гуми. Се мислам меѓу овие и Сава. Ама како што гледам словенциве имаат многу повеќе негативни ревјуа на интернетов споредено со првите.
Jas na dvete koli im staviv zimski Laufen gumi
A za dimenziiite...najdobro a da vidiš od stranite na gumata dali.ima prostor za povisok profil

Eve što kažuvast tabelite....ako sakaš povisoki gumi...mora da odiš na 15 coli bandaž

Ta sekoj slučaj proveri na mehaničar dali ima prostor
Vnesi gi pidatocite od tvoeto vozilo: marka, godina i model

 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Вака, пошто сум тежок нуб на темава ме интересира дали може онака без никаков проблем да идам од висина/профил на гума 45 на 50 или 55?
Летни се од претходен сопственик 195/45/16, ама премногу се ретки а и скапи (ништо не се наоѓа до 4000 парче - тоа ми е буџетот за жал).
Станува збор за возило Форд Фиеста 2010. Не можам никаде да најдам официјални/препорачани димензии на нетов за ова возило и затоа прашувам.

И патем не би било лошо да се даде мислење за Дебица и Лауфен како гуми. Се мислам меѓу овие и Сава. Ама како што гледам словенциве имаат многу повеќе негативни ревјуа на интернетов споредено со првите.
Koj motor go ima fiestava? Ja kolku sho gleav na net fiestive imaat pomali gumi i bandazi od ova sto ti imas momentalno. Najubavo odi vo ovlasten servis za ford i ke ti kazat oficijalni dimenzii.
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.419
Поени од реакции
7.757
Баш тоа гледав @gjoko-mkd @galaxys во книгата што е официјална, истите димензии ко од табелата од линкот што го прати.
А и на вратата ги има испишано димензиите, исти се.
Ако мењам размер, ќе треба и фелни... а сеа баш и неќам такви луксузи, имам веќе 16ки. Така да, таа ќе биде гумата 195/45/16.
Ако некој знае (надвор одсајтовиве) каде има вакви гуми под 4к, нека каже. Све тоа страните ги поминав, најевтината е 4500, што е too much.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.620
Поени од реакции
14.357
Добро,у неговиот случај тој добива налог да ги купи најдобрите и најбезбедни гуми,без оглед на сумата.Има неограничен буџет.Не може човек што тежи 50 милиони у евра,што незнае вол у газ да удене да мења гума на сред пут или да чека да дојдат да ја мењаат.Мада у случајов џабе
Тие гуми од сликата ниту се најдобри, ниту најбезбедни.
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.862
Поени од реакции
6.369
А да ве прашам според вас поискусните, колку е ризично да возиш на 3 здрави од 4 штрафа на десна предна гума ? Имено кога менував пукната гума со резервна , некако го скршив штрафот ( која сила сум у пм ) , и сега од 4 останав со 3 штрафа , нема како да се извади остатокот .. стара кола е форд фокус 99та ... со алфата имав ист проблем , но таму од 5 штрафа останав со 4 , ако ме држи добро сеќавањето па ја возев 2 години така немаше проблем.. ама тука се помалку штрафови па ми е малку шубе....
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Тие гуми од сликата ниту се најдобри, ниту најбезбедни.
Па појди до Мишелин,кажи им како стојат работите.Кажи им дека ти знаеш кои се најдобри и најбезбедни
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.620
Поени од реакции
14.357
Нема потреба никаде јас да одам, само неинформирани сметаат дека Мишелин се најдобри и најбезбедни. И летни и зимски и перформанс.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom