Гуми (пневматици)

DEVIN

Super Сasual Dating - Actual Girls
Член од
30 јуни 2015
Мислења
176
Поени од реакции
51
Што сте запнале сите по Sava, пробајте и други гуми како General Tire, Kleber, Nokian, Firestone, 2 класи се над Сава, ги има со добри цени ако побарате...
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.709
Кај брат ми Савата се искривија на Ауди А4.....возени само во зима. имаа неколку години...но сепак со над 60% ,,месо,, на нив се искривија пред да се искористат барем до половина
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Не само што е мека Савата странично, него целата гума во глобала е многу мека. За 1 недела поминав 3500 километри со Савата,и кога излегов од Белград, ми се појави сензорот за проверка на гумите. Застанав да ги проверам, кога ќе видам задната 0.8 бари притисок.. Си викам ај ќе истерам до Македонија, на секои 100 км ја пумпав. Другиот ден одам на вулканизер, штраф во гумата. Малку се каам за Савата што ги земав, некако премека е за мене..
Ja imam dunlop blue response(letni se) mintata nedela prvo straf na prednata, posle nekolku dena na zadnata taka da nema vrska markata, straf ne bira marka :D .
Srekja kaj mene ne baraat zimski gumi za preku zima , pa jas vozam cela godina so letni.

Tuku na kolku km gi menjate gumite(letni gumi)? Bas gleav fiskalni preska, zadnite mi se smeneti april 2017 a od togas do sea imam skoro 53.000km izvozeno i uste se dobri.
 
A

Avenger99

Гостин
Ja imam dunlop blue response(letni se) mintata nedela prvo straf na prednata, posle nekolku dena na zadnata taka da nema vrska markata, straf ne bira marka :D .
Srekja kaj mene ne baraat zimski gumi za preku zima , pa jas vozam cela godina so letni.

Tuku na kolku km gi menjate gumite(letni gumi)? Bas gleav fiskalni preska, zadnite mi se smeneti april 2017 a od togas do sea imam skoro 53.000km izvozeno i uste se dobri.
3 сезони Тигар, 4 сезона Мишелин, 4 сезони Тојо на овие само 1 им влезе штраф.. Така да сумљам дека е само до штрафот. Погледни ја сликата, преку главна шара е влезен штрафот.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.709
Nema vrska.....letoska na potpolno novi Good Year zakačiv šraf i toa od onie samonarezni, f6 mm. I toa se zakačil na glavnata šara...i toa e podobrata varijanta.
Pološo e ako vlezi vo zarezite...potanok e slojot na guma i polesno bi se odlepil čepot
Dva serviseri gi prasav ....vikaat ako stavile.podebel čep, nema problem
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.890
Nema vrska.....letoska na potpolno novi Good Year zakačiv šraf i toa od onie samonarezni, f6 mm. I toa se zakačil na glavnata šara...i toa e podobrata varijanta.
Pološo e ako vlezi vo zarezite...potanok e slojot na guma i polesno bi se odlepil čepot
Dva serviseri gi prasav ....vikaat ako stavile.podebel čep, nema problem
Со чеп лепење е гола вода,само со лепенка.Испробано
Автоматски споено мислење:

Се бруси малку гумата од внатрешната страна и се става лепенка ама не со пегла,ладно лепење со лепак.Шансите да пушти се испод нула
 
A

Avenger99

Гостин
На тојото штрафот беше во зарезите, го затворија со чеп, гумата е уште здрава, само шарата е при крај. 2 сезони ја возев со чеп, немаше мака.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Ja imam dunlop blue response(letni se) mintata nedela prvo straf na prednata, posle nekolku dena na zadnata taka da nema vrska markata, straf ne bira marka :D .
Srekja kaj mene ne baraat zimski gumi za preku zima , pa jas vozam cela godina so letni.

Tuku na kolku km gi menjate gumite(letni gumi)? Bas gleav fiskalni preska, zadnite mi se smeneti april 2017 a od togas do sea imam skoro 53.000km izvozeno i uste se dobri.
Јас на 50 000 ги сменив моите летни, исто од 2017 ги возам, негде 2,5 години. Еднаш ги свртев предните ги ставив назад повозев пола година и толку! Со некаде 4мм шара, решив дека нема смисла напролет пак да ги ставам. Мишелин сејвер беа ама не ми оставија некој впечаток!
 
A

Avenger99

Гостин
Што сте запнале сите по Sava, пробајте и други гуми како General Tire, Kleber, Nokian, Firestone, 2 класи се над Сава, ги има со добри цени ако побарате...
Не сме запнале. Нокиан и Фајрстоун се значително поскапи од савата, а Клебер и ГТ се малце поскапи а чисто сумљам дека се подобри од Савата. Савата е добра за парите, реално 3100 гума платив за 205/55/16 што е ок цена. Само за мене е премека.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.890
Не сме запнале. Нокиан и Фајрстоун се значително поскапи од савата, а Клебер и ГТ се малце поскапи а чисто сумљам дека се подобри од Савата. Савата е добра за парите, реално 3100 гума платив за 205/55/16 што е ок цена. Само за мене е премека.
Сите поевтини гуми го имаат тој проблем,на пежото имам летни кинезарии.Кога е паркирано и го гледаш од напред или назад се гледаат како полукруг зидовите од гумите,ко да се подиздишани.
Автоматски споено мислење:

Штом на 55 профил се меки гумите тури им кур.Ај да возиш 65 или 70 па да се мекани ке разберам ама на 55 пепел
 
A

Avenger99

Гостин
Сите поевтини гуми го имаат тој проблем,на пежото имам летни кинезарии.Кога е паркирано и го гледаш од напред или назад се гледаат како полукруг зидовите од гумите,ко да се подиздишани.
Автоматски споено мислење:

Штом на 55 профил се меки гумите тури им кур.Ај да возиш 65 или 70 па да се мекани ке разберам ама на 55 пепел
За кој проблем зборуваш? За мекоста на гумите ?
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.890
Баш кумот ми кажуваше имал летни мишелинки а тие важат за едни од најмеките гуми,на угорноца од подземна гаража излагање немал проблем,а сега сава ескимо со иста димензија му гребело на излагање.Баш ми се јави ми вика можно ли е да се толку помеки
Автоматски споено мислење:

За кој проблем зборуваш? За мекоста на гумите ?
Да.За мекоста на гумите и слабоста на зидовите од гумите
Автоматски споено мислење:

А меки ги прават за да се прилагодуваат на теренот,нерамнини од натапкан снег или мраз
 
A

Avenger99

Гостин
Баш кумот ми кажуваше имал летни мишелинки а тие важат за едни од најмеките гуми,на угорноца од подземна гаража излагање немал проблем,а сега сава ескимо со иста димензија му гребело на излагање.Баш ми се јави ми вика можно ли е да се толку помеки
Автоматски споено мислење:


Да.За мекоста на гумите и слабоста на зидовите од гумите
Автоматски споено мислење:

А меки ги прават за да се прилагодуваат на теренот,нерамнини од натапкан снег или мраз
Јас дури не ја ни приметив задната гума дека е 0.8 бари. Застанав на сред автопат на десна лента, и глеам задната гума ми изгледа иста ко и претходно напумпата 2.3 бари. Си викам ај, нема шанса да е многу истушена.. Сензорот за гумите се јавува кога ќе изгуби барем една гума 20% од регистрираниот притисок. Кога застанав на бензиска, се зачудив..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom