Гуми (пневматици)

Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
Па на приколка би требало да е уште поопасно,ако се издиши и да ти зашантра,господ не ја враќа у трака приколката
Комшијата е пазарџија оди од дома до пазар со приколката и евентуално прасе зема еднаш годишно ама само низ град ја вози + приколката не е со макс тежина цел ден.
Со лепенка му ја залепија оти чеп не можело странично, можело да пукни.
Автоматски споено мислење:

Па на приколка би требало да е уште поопасно,ако се издиши и да ти зашантра,господ не ја враќа у трака приколката,треба на контри да ја враќаш ако успееш
Автоматски споено мислење:

Ако е точно тоа за пнеуматик би требало чарето да и го најдат со лепенка.
Ако толку не се откажуваш од гумата, евентуално вози ја како задна исто по претпоставка дека колата ти е лесна назад. Ама и така ќе треба стално да ја думаш, порано тие тигарот ко ги имав на нешто после една година задната ми пукна цела од страна и то на мало пежо забега задницата во банкина и ја докрајчи.
 
Последно уредено:

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Комшијата е пазарџија оди од дома до пазар со приколката и евентуално прасе зема еднаш годишно ама само низ град ја вози + приколката не е со макс тежина цел ден.
Со лепенка му ја залепија оти чеп не можело странично, можело да пукни.
Автоматски споено мислење:


Ако толку не се откажуваш од гумата, евентуално вози ја како задна исто по претпоставка дека колата ти е лесна назад. Ама и така ќе треба стално да ја думаш, порано тие тигарот ко ги имав на нешто после една година задната ми пукна цела од страна и то на мало пежо забега задницата во банкина и ја докрајчи.
Многу е мало дупчето,како од игла,не се ни гледа, дури гумата не се издишува скроз,паѓа до 1.4 и толку.Затоа планирам да ја поправам,да беше рупетина ке ја фрлев
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Пробал ли некој лично да стави зимски гуми со понизок индекс,наместо со h ознака да стави со t?
Ja imam staveno H ali prepracani se Y. Ali vidi sea H e do 270km/h i Y e do 300km/h sto realno nikad ne bi vozel bidejki kolata ne ni odi tolku :D . Inace moite se letni, ne se zimski. Vo tvojot slucaj zavisi kolku brzo ke vozis, se dodeka si pod limit ne bi trebalo da ima problem.
Автоматски споено мислење:

Vo sabotata gi staviv bandazite so zimski gumi...i duri togas svativ deka letnite gumi( novi GOOD YEAR) na niskite temperaturi dosta se stvrdnale
Na neravnini i dupki dosta silni bea udarite...no ne pomisliv deka e do gumite

Koga gi staviv zimskite gumi....kolata kako da se preporodi. Na tie mesta kade esenva prednicata lupaše....sega meko pominuva

Krivo mi e što ne gi staviv ušte pred nekoja nedela

Letnite gumi na poniski temperaturi ednostavno se skrutuvaat
Isto se napumpani i letnite i zimskite? Mozno e zimskite da ti se pomalku napumpani i ke bidat pomeki na neramnini i dupki.
Автоматски споено мислење:

Знае ли некој да каже дали држи вода гума дупната од страна да се поправа,да се залепи?
Contiwintercontact ts 860 нова ганц се дупна од страна.Среќа сеуште не се ставени на кола да се возат,сабајлево гледам мека,ја ставив на маса и кога ке стиснеш со палец пушта од едно толку минијатурно дупче,едвај со вода установив каде е
Kolku ti kosta zivotot druze? Zemi si nova guma ne se kockaj so zivotot. Cel pritisok kaj gumata e na toj stranicen del i moze da pukne u voznja i da izgubis kontrola na voziloto. Mene mi se desi pred 3 godini na nova guma krafija na stranicen del nadenav nekako i morav da ja menjam odma.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Добро е да се балансираат секоја година, ама тоа е исто како да трчате после секоја промена нешто на предницата да центрирате предница.
Со квалитетот на деловите еве менувам спони, јабучици, гумици на виљушка 2 пати во 2 години, плус и амортизери еднаш, демек требаше на сите 5-6 одења на механичар и промена на некој дел да ја центрирам и предницата? Центрирав само еднаш после промена на амортизери и буфери, со другиве глупости повеќе кошта центрирањето од самиот дел што сум го сменил :D
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
Најдобра варијанта за зимски гуми е купување на нов сет бандажи и менување сам. јас успеав да најдам за мојата Алфа комплет алуминиумски бандажи со се солидни зимски гуми(едниот пар ги сменив поради старост...не поради истрошеност) и тоа за 100 евра комплет. Сега сам си ги менувам комплетите...не одам по мајстои и за некоја година инвестицијата се исплаќа...плус не се оштетуваат гумите со постојаното тегнење при вадење
Автоматски споено мислење:

 

Attachments

Член од
6 јуни 2017
Мислења
110
Поени од реакции
203
Исто како @gjoko-mkd и јас планирам да си купам алуминиумски бандажи за следната летна сезона. Па така кога ќе дојде следната зимска сезона, би си ги заменил сам во домашни услови.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
Интересно е што бандажите за најзастапените коли кај нас(Ауди, Голф....цела групација што има 5 х 112)...се најскапи. Ги има еден куп бандажи и пак се скапи. За поретките коли како мојата Алфа, Мазда и слични...се најевтини
 
Член од
6 јуни 2017
Мислења
110
Поени од реакции
203
Интересно е што бандажите за најзастапените коли кај нас(Ауди, Голф....цела групација што има 5 х 112)...се најскапи. Ги има еден куп бандажи и пак се скапи. За поретките коли како мојата Алфа, Мазда и слични...се најевтини
Денес добив информација од близок роднина, дека во Струга во отпад за стари и оштетени возила за делови, 16ки 4х100 бандажи за Renault megane scenic фабрички, се продаваат 4 за 130€ со гуми на нив. Така да држи муабетот од @gjoko-mkd

Sent from my SM-A750FN using Tapatalk
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
Jas skoro sekoja den gi pregleduvam oglasite na Reklama 5....i zboruvam od sekojdnevno iskustvo....za WV grupacijata se mnogu skapi bandažite...duri za Mercedes mozat da se najdat 16-ki za 250 evra...a za WV....mnogu poskapo
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Jas skoro sekoja den gi pregleduvam oglasite na Reklama 5....i zboruvam od sekojdnevno iskustvo....za WV grupacijata se mnogu skapi bandažite...duri za Mercedes mozat da se najdat 16-ki za 250 evra...a za WV....mnogu poskapo
Челични или алумиумски.Ако збориш за челични има со лопата да ги ринеш по 3-4к денари 5х112
Автоматски споено мислење:

И 15ки и 16ки
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
За љубители на алуминиумски има голем и ефтин избор соседна Бугарија, е за увоз не знам како оди.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Интересно е што бандажите за најзастапените коли кај нас(Ауди, Голф....цела групација што има 5 х 112)...се најскапи. Ги има еден куп бандажи и пак се скапи. За поретките коли како мојата Алфа, Мазда и слични...се најевтини
Според мене,Алфа со раткапни немам видено,сите се со бандажи алуминиумски,лиени како сакаш кажи ги.За разлика од италијанците,гадовите германски од vw шпараат и наплаќаат и за капачиња на вентилите од гумите да ти стават,повеќе од пола возила ги пуштаат со раткапни и железни бандажи па можно е побарувачката да е поголема.Не мора да е точно ова ама Алфа имам видено со железни бандажи само преку зима со зимски гуми
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Знае ли некој да каже дали држи вода гума дупната од страна да се поправа,да се залепи?
Contiwintercontact ts 860 нова ганц се дупна од страна.Среќа сеуште не се ставени на кола да се возат,сабајлево гледам мека,ја ставив на маса и кога ке стиснеш со палец пушта од едно толку минијатурно дупче,едвај со вода установив каде е
Гумата е поправена т.е залепена со ладна вулканизација,со лепенка.Ја средија дечките у Турбомакс ама ме оглобија :D Не биле оштетени арматурите на гумата,се работело за ептен мало оштетување.Сега сум со нови Ескимо напред и нови Континентал назад,ако не заврне снег ке ги преместам напред Континенталот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom