Гуми (пневматици)

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.515
Поени од реакции
34.570
Па за Ескимото (S3+) не би рекол дека проклизуваат, јас имам комплет предни-задни зимски, веќе трета сезона ги возам и добри сè.
All season ги возиш или само на зима 3 години? Колку км си поминал? Ескимото се и кај мене 3 години и првата година беа одлични, една од најдобрите зимски гуми за таа цена, првата година беа возени како предни, 2 години за задни, грубо имаат поминато околу 30 000 километри, зимава ги осетив прилично на плетвар, а не беше баш исчистен снегот, daytonot беа година и пол некаде како предни и имаше ситуации да провртат на угорно зимава.
 

Mundell

тој со бројките
Член од
24 септември 2014
Мислења
622
Поени од реакции
1.059
All season ги возиш или само на зима 3 години? Колку км си поминал? Ескимото се и кај мене 3 години и првата година беа одлични, една од најдобрите зимски гуми за таа цена, првата година беа возени како предни, 2 години за задни, грубо имаат поминато околу 30 000 километри, зимава ги осетив прилично на плетвар, а не беше баш исчистен снегот, daytonot беа година и пол некаде како предни и имаше ситуации да провртат на угорно зимава.
Ги менувам со летни, инаку пратили ќе беа до сега. Отприлика, околу 9.000 - 12.000 имам поминато со нив. Мада приметив кај крампоните веќе почнале да се јадат.
ヾ(⌐■_■)ノ♪
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.515
Поени од реакции
34.570
Ги менувам со летни, инаку пратили ќе беа до сега. Отприлика, околу 9.000 - 12.000 имам поминато со нив. Мада приметив кај крампоните веќе почнале да се јадат.
ヾ(⌐■_■)ノ♪
Муабетот беше ако се возат цела година, само за зима се супер.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.232
Поени од реакции
7.039
Не би рекол дека ќе издржат 5 години, кај мене задните 3 години ги возам all-season, предните 2 години и едвај чекам да заврши летово и да си купам 4 комада, партал се направија уште првата година. (возам просек 10-12к километри годишно од кои сигурно 6-8к на лето). Зимата проклизуваа и тоа бааги (Dayton и Sava Eskimo се гумите).
Гледај ја годината на производство на гумите. Да не ти шитнале стари гуми (невозени) од некој магацин.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.515
Поени од реакции
34.570
Гледај ја годината на производство на гумите. Да не ти шитнале стари гуми (невозени) од некој магацин.
Истата година беа произведени, туку јас ги заебав што ги возев летото, се оштети многу парата.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.232
Поени од реакции
7.039
Истата година беа произведени, туку јас ги заебав што ги возев летото, се оштети многу парата.
За една година не би требало да се оштетат. 3 лета треба да минеш без проблем. Од искуство
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
За S3 да се трошат повеќе на лето, комшијата ги вози 8ма година како allseason ~8k km годишно, на погонските тркала, не се оштетени на страните, шарата веќе е стигната до 4мм. Така да за трошењето не треба да паничите, проблемот е дека се многу тврди на топло и е некомфорно за домаќинско возење нема друг проблем.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Савата S3 се одлични гуми за во зима. Јас ги возев на мојата кола скоро три години и во лето и во зима (30 000 км)...никакви пролизгувања немам осетено на лето, па така за некоја нормална домаќинска вожња може да послужат и какo all season гуми. Сепак мојата кола не е некоја тешка...околу 1200 кг. На потешки коли побзро се трошат било кој гуми.


Пролетва зедов Матадор Хектора МП47, летни, страшно добра гума за цената исто така. Савата ги оставив за на зима, имаат уште околу 5 мм шара. Мислам дека ќе послужат за уште една зима.
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
На мерцедес ц класа имам возено 3 вида зимски гуми и најзадоволен сум со савата нигде ме немат загллавено за разлика од ханкокот кој го сметам како најкрш зимска гума која ја имам возено
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
785
Поени од реакции
265
Поздрав друштво. Планирам да земам нови зимски гуми деновиве и во најтесен избор останаа ми Sava Eskimo S3+ i Sava Eskimo HP. Може ли да ми каже некој која е разликата и која е подобра? Ми треба стрикно за зимско време, летни гуми имам други со други бандажи. Возило БМВ димензии 205/55/r16
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Поздрав друштво. Планирам да земам нови зимски гуми деновиве и во најтесен избор останаа ми Sava Eskimo S3+ i Sava Eskimo HP. Може ли да ми каже некој која е разликата и која е подобра? Ми треба стрикно за зимско време, летни гуми имам други со други бандажи. Возило БМВ димензии 205/55/r16
Јас на моето БМВ ставив Ескимо С3+ пред 2 години и супер ме служат.
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
Поздрав друштво. Планирам да земам нови зимски гуми деновиве и во најтесен избор останаа ми Sava Eskimo S3+ i Sava Eskimo HP. Може ли да ми каже некој која е разликата и која е подобра? Ми треба стрикно за зимско време, летни гуми имам други со други бандажи. Возило БМВ димензии 205/55/r16
Мислам е рано за зимски гуми, ако почекаш пред почеток на сезона ќе имаш најнов датум на производство а има и попусти што пак тука ќе е цената. За ескимо с3+ имам одлично искуство на сите коли и баш и оваа димензија сум ја имал, за хп сигурно разликата е повеќе брзинскиот индекс што ако се поскапи од с3 не би ги платил.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Поздрав друштво. Планирам да земам нови зимски гуми деновиве и во најтесен избор останаа ми Sava Eskimo S3+ i Sava Eskimo HP. Може ли да ми каже некој која е разликата и која е подобра? Ми треба стрикно за зимско време, летни гуми имам други со други бандажи. Возило БМВ димензии 205/55/r16
S3+ исто бмв иста димензија презадоволен
 

Kajgana Shop

На врв Bottom