Гуми (пневматици)

Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.961
Поени од реакции
14.714
Колата ти кажувам спие на 200 км на саат. 195 65 р16 92v. Веќе порачав континентал 110 евра од гума се. Ретки гуми се.
Slobodno si možel da odiš na 205/55/16....... nema razlika
Edinstveno moži kilometražnikot da pravi razlika i toa okolu 1%.... nisto poveće

Povisok profil na gumi kako tvoive obično fabrikite isporačuvaat na istočnoevropskiot pazar( plus Turcija) poradi pološite patišta...a ne deka taka treba

Odi na whellsize.com i ke vidiš deka za tvojata kola fabrikata isporačuva golemi razliki vo dimenzii što ke te frapira
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.891
Slobodno si možel da odiš na 205/55/16....... nema razlika
Edinstveno moži kilometražnikot da pravi razlika i toa okolu 1%.... nisto poveće

Povisok profil na gumi kako tvoive obično fabrikite isporačuvaat na istočnoevropskiot pazar( plus Turcija) poradi pološite patišta...a ne deka taka treba

Odi na whellsize.com i ke vidiš deka za tvojata kola fabrikata isporačuva golemi razliki vo dimenzii što ke te frapira
Таму не е така,у сообраќајна пишува кои гуми треба да ги има.Ако ги смени или казна,може и од сообраќај да го исклучат или ке мора од adac посебна дозвола да вади.И сијалици на фаровите несмееш да смениш.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.303
Поени од реакции
7.269
Таму не е така,у сообраќајна пишува кои гуми треба да ги има.Ако ги смени или казна или ке мора од adac посебна дозвола да вади.И сијалици на фаровите несмееш да смениш.
Точно. Ако ги сменам нема да ме пуштат на технички после.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.891
Точно. Ако ги сменам нема да ме пуштат на технички после.
Не само на технички,него при вршење на контрола еден од полицајците е механичар и ке те оглобат.Можда не баш механичар,него полицаец обучен за тоа
 
Член од
12 декември 2009
Мислења
161
Поени од реакции
69
Здраво ми треба мислење за гуми.Автомобилот е Опел Корса Д 1.2 16v 59kw моментално имам Алуминиумски бандажи со 195/55/16 Континентал летни гуми и Челични бандажи 15ки со зимски гуми Фулда Монтеро 3.Треба да купам 2 нови зимски и 2 нови летни гуми. Прашањето ми е дали е паметно да се купат 4 нови гуми за 16ките алуминимски бандажи за сите сезони и ако да од кој бренд и модел да бидат? Автомобилот се вози на многу дожд и минимален снег што се задржува неколку дена :) на годишно ниво поминувам максимално 15 000 - 20 000км
-Nexen N Blue 4Season XL
-Fulda Multicontrol
- Barum Quartaris 5
-Kormoran All Season (XL) 195/55 R16 91V
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.891
Здраво ми треба мислење за гуми.Автомобилот е Опел Корса Д 1.2 16v 59kw моментално имам Алуминиумски бандажи со 195/55/16 Континентал летни гуми и Челични бандажи 15ки со зимски гуми Фулда Монтеро 3.Треба да купам 2 нови зимски и 2 нови летни гуми. Прашањето ми е дали е паметно да се купат 4 нови гуми за 16ките алуминимски бандажи за сите сезони и ако да од кој бренд и модел да бидат? Автомобилот се вози на многу дожд и минимален снег што се задржува неколку дена :) на годишно ниво поминувам максимално 15 000 - 20 000км
-Nexen N Blue 4Season XL
-Fulda Multicontrol
- Barum Quartaris 5
-Kormoran All Season (XL) 195/55 R16 91V
Не е паметно да купиш all season кога веќе имаш 2 пара бандажи и 2 пара гуми.Купи си по две летни и две зимски како што напиша,башка со 15ки во зима ке имаш подобра вожња и постабилна кола.Зимските гуми не се само за кога има малку или многу снег,кога ке паднат температурите испод 7 степени многу подобри својства имаат од летните без разлика дали има снег на патот
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.891
Континентал премиум контакт 6 ги има за 4.500, мислам е солидна гума за тие пари.
Ако се одлучи за летни и зимски,пошто претходно напиша дека автомобилот се вози по многу дожд uniroyal rainsport му се најдобра опција,и се поевтини од contipremiumcontact 6.Не ми текнува дали 15ките имаат ознака rain sport или rain expert[DOUBLEPOST=1561936957][/DOUBLEPOST]
Здраво ми треба мислење за гуми.Автомобилот е Опел Корса Д 1.2 16v 59kw моментално имам Алуминиумски бандажи со 195/55/16 Континентал летни гуми и Челични бандажи 15ки со зимски гуми Фулда Монтеро 3.Треба да купам 2 нови зимски и 2 нови летни гуми. Прашањето ми е дали е паметно да се купат 4 нови гуми за 16ките алуминимски бандажи за сите сезони и ако да од кој бренд и модел да бидат? Автомобилот се вози на многу дожд и минимален снег што се задржува неколку дена :) на годишно ниво поминувам максимално 15 000 - 20 000км
-Nexen N Blue 4Season XL
-Fulda Multicontrol
- Barum Quartaris 5
-Kormoran All Season (XL) 195/55 R16 91V
https://www.ekupi.mk/mk/Автомобилска-опрема/Aвтомобилски-гуми/Пневматици/UNIROYAL-Rain-Sport-3-195-55-R16-87H/p/MK-44405
Овие другар
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.628
Поени од реакции
38.808
Ако се одлучи за летни и зимски,пошто претходно напиша дека автомобилот се вози по многу дожд uniroyal rainsport му се најдобра опција,и се поевтини од contipremiumcontact 6.Не ми текнува дали 15ките имаат ознака rain sport или rain expert[DOUBLEPOST=1561936957][/DOUBLEPOST]

https://www.ekupi.mk/mk/Автомобилска-опрема/Aвтомобилски-гуми/Пневматици/UNIROYAL-Rain-Sport-3-195-55-R16-87H/p/MK-44405
Овие другар
Ги имаш ти униројал? Се мислам меѓу нив и континенталот едни да земам.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.891
Ги имаш ти униројал? Се мислам меѓу нив и континенталот едни да земам.
Сакав униројалот,ама се испишманив дека се малку побучни и потврди од континенталот а не возам многу по дожд,па ги земав вториве.Со континенталот немаш утка во никој случај
 
Член од
17 март 2017
Мислења
315
Поени од реакции
513
Дали е препорачливо нови зимски гуми овој период или нови летни?Оти после некој месец пак зимски треба да се купуват.
 
Член од
6 јули 2018
Мислења
203
Поени од реакции
199
Дали е препорачливо нови зимски гуми овој период или нови летни?Оти после некој месец пак зимски треба да се купуват.
На 40+ степени на асфалт ќе ги уништиш зимските.

Купи си нови летни.

На есен нови зимски и менувај ги.

Така ќе ти траат повеќе години (нормално во зависност од километрите кои ги возиш).
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.303
Поени од реакции
7.269
На 40+ степени на асфалт ќе ги уништиш зимските.

Купи си нови летни.

На есен нови зимски и менувај ги.

Така ќе ти траат повеќе години (нормално во зависност од километрите кои ги возиш).
Ќе ги уништи после 5 години. А после 5 години која и да е гума и која да е марка дури и во гаража да седи е срање.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.647
Поени од реакции
34.913
Ќе ги уништи после 5 години. А после 5 години која и да е гума и која да е марка дури и во гаража да седи е срање.
Не би рекол дека ќе издржат 5 години, кај мене задните 3 години ги возам all-season, предните 2 години и едвај чекам да заврши летово и да си купам 4 комада, партал се направија уште првата година. (возам просек 10-12к километри годишно од кои сигурно 6-8к на лето). Зимата проклизуваа и тоа бааги (Dayton и Sava Eskimo се гумите).
 

Mundell

тој со бројките
Член од
24 септември 2014
Мислења
622
Поени од реакции
1.059
Не би рекол дека ќе издржат 5 години, кај мене задните 3 години ги возам all-season, предните 2 години и едвај чекам да заврши летово и да си купам 4 комада, партал се направија уште првата година. (возам просек 10-12к километри годишно од кои сигурно 6-8к на лето). Зимата проклизуваа и тоа бааги (Dayton и Sava Eskimo се гумите).
Па за Ескимото (S3+) не би рекол дека проклизуваат, јас имам комплет предни-задни зимски, веќе трета сезона ги возам и добри сè.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom