Гуми (пневматици)

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.836
Така си е со нашиот стандард не е можно редовно купување на премиум гума, еве ова ќе ми биде трета и последна година како ги возам Ханкокот на Пежо 308 па да видиме, колку изгубиле од своето возно својство и од година се префрлам на Michelin/Continental/Bridgestone/Dunlop.
Ако патуваш надвор и ги фрлаш старите пневматици,смени си ги некаде таму по Европа за да бидеш сигурен дека ке ги возиш истите гуми од тестовите :)
 
A

Avenger99

Гостин
Ако патуваш надвор и ги фрлаш старите пневматици,смени си ги некаде таму по Европа за да бидеш сигурен дека ке ги возиш истите гуми од тестовите :)
Да, има логика, али пошто не ги фрлам старите малце е тешко да се внесат во Македонија а и треба да се платат некои давачки за нив.
Сум земал до сеа од Еуроимпекс Пежо, од Бенелукс, Пневматик и Stop and Go, ваљда не праат некои превари :)
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.836
Да, има логика, али пошто не ги фрлам старите малце е тешко да се внесат во Македонија а и треба да се платат некои давачки за нив.
Сум земал до сеа од Еуроимпекс Пежо, од Бенелукс, Пневматик и Stop and Go, ваљда не праат некои превари :)
Не прават
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Јас возам сега Мишелин енегџи сејвер на Пежо Партнер 2017 , од фабрика се! Немам никаква замерка ама на бојата од пешачки, во Ск секогаш проклизуваат. До бојата ли е, до гумите ли е, КК ќе го знае!
 
Член од
6 јули 2018
Мислења
203
Поени од реакции
199
Имам две прашања:

1. на кои брзини ви пролизгува?

Имам акцент со тигар и пасат со мишелин прајмаси.

Возам како за пример, без пречекорување на назначената брзина и никогаш не сум осетил пролизгување ни со едните (буџет гуми) и другите (премиум гуми).

2. бидејќи видов 2-3 со energy saver ме интересира зошто се одлучивте за нив а не за primacy?

Цената ако не се лажам е тука некаде.

Во мојот случај пасатот го купивме со Primacy 3, па задоволни од нив следно купивме Primacy 4.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
Jas imam Primacy 3 na zadnite točkovi(2016)...i sum.mnogu.zadovolen. Edno vreme gi vozev na predni točkovi i čustvoto beše podobro nego sega so novite Good Year
Inače primacy 3 se proizveduvaa do nekade 2017
..a 4.se od 2018 pa navaka
 
A

Avenger99

Гостин
Имам две прашања:

1. на кои брзини ви пролизгува?

Имам акцент со тигар и пасат со мишелин прајмаси.

Возам како за пример, без пречекорување на назначената брзина и никогаш не сум осетил пролизгување ни со едните (буџет гуми) и другите (премиум гуми).

2. бидејќи видов 2-3 со energy saver ме интересира зошто се одлучивте за нив а не за primacy?

Цената ако не се лажам е тука некаде.

Во мојот случај пасатот го купивме со Primacy 3, па задоволни од нив следно купивме Primacy 4.
Стварно не заприметив која беше брзината, еднаш ми се случи Белград на Обиколница на врнежливо време а вториот пат на кривина на Пресека кога се спиштав према Кичево.
Иначе мислам дека Енерџи Сејвер се поефтини од Primacy а и немаа на лагар кога земавме за службената Primacy.
 
Член од
12 март 2012
Мислења
59
Поени од реакции
72
Имам супер искуство со Energy saver-от, ги имав на претходното возило и душа им извадов во секакви ситуации. На следното возило `од мајка` имав Yokohama Aspec според мене ужасна гума и на суво и на влажно. Зимски возев и Vredestein и Sava и овие вторите би ги купил пак.
 
A

Avenger99

Гостин
Имам супер искуство со Energy saver-от, ги имав на претходното возило и душа им извадов во секакви ситуации. На следното возило `од мајка` имав Yokohama Aspec според мене ужасна гума и на суво и на влажно. Зимски возев и Vredestein и Sava и овие вторите би ги купил пак.
Не чинат Јокохамата? Јас па се мислев едно време летни дали да земам.[DOUBLEPOST=1553622750][/DOUBLEPOST]
Ако на некој го интересира, оваа година Нокиан имаат новитет летна гума специјално направена за влажен асфалт. Не сум видел некој кај нас да ги донел, и колку пари би биле али изгледаат како добра гума.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
12 март 2012
Мислења
59
Поени од реакции
72
Не чинат Јокохамата? Јас па се мислев едно време летни дали да земам.[DOUBLEPOST=1553622750][/DOUBLEPOST]
Ако на некој го интересира, оваа година Нокиан имаат новитет летна гума специјално направена за влажен асфалт. Не сум видел некој кај нас да ги донел, и колку пари би биле али изгледаат како добра гума.
Не знам, можеби тие ASPEC-от беа таква серија, сега гледав имаaт некои нови варијанти, а Јокохама ја есапат за prime brand ѓомити. Менувани беа редовно на крај на летна сезона со зимските, складирани по сите прописи преку зимата и пак брзо се истрошија.
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
12.692
Поени од реакции
4.520
Сава трента 2 е слаба за мокра подлога инаку не е лоша..следете ги малце тестовите од амзс што ги прават..германскиот амзс и словенскиот јас секогаш гледам кога купувам нови.
 
Член од
28 април 2011
Мислења
270
Поени од реакции
95
A

Avenger99

Гостин
https://www.ekupi.mk/mk/Автомобилска-опрема/Aвтомобилски-гуми/Пневматици/MATADOR-MP47-Hectorra-3-205-55-R16-91H/p/MK-44414
Мислење за гумава,гледам овде на екупи е многу поефтина од другите сајтови и продажни салони дури поефтин и од главниот дистрибутер Мултибренд.
Не ги фалат Матадорот, лично сум немал искуство. Иначе прашај која година на производство се, ekupi знам дека имаат и од 2018 година на производство.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
https://www.ekupi.mk/mk/Автомобилска-опрема/Aвтомобилски-гуми/Пневматици/MATADOR-MP47-Hectorra-3-205-55-R16-91H/p/MK-44414
Мислење за гумава,гледам овде на екупи е многу поефтина од другите сајтови и продажни салони дури поефтин и од главниот дистрибутер Мултибренд.
И јас купив од еКупи мн поефтини сава ескимо ес3+ ... веројатно земаат поголема количина
 
Член од
28 април 2011
Мислења
270
Поени од реакции
95
Најверојатно овие ќе ги земам,сакав нексен ама нема ништо на лагер ми рекоа дека накај 15 април ќе донесат,но дотогаш не можам да почекам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom