Гуми (пневматици)

Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.680
Поени од реакции
2.509
Имам релативно нова кола со 4 / 195/55/16 континентал, од тоа што прочитав на темава се премиум гуми.
Сакав да земам зимски дека се намалени сега во цената. Изгледа Сава ескимо С3 ќе бидат од тоа што го прочитав на темава.

Него.. сакав да прашам дали се исплаќа да земам нови алуминиумски бандажи за летните?
Некој со искуства со алуминиумски фелни? (не ниско-профилни)
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Имам релативно нова кола со 4 / 195/55/16 континентал, од тоа што прочитав на темава се премиум гуми.
Сакав да земам зимски дека се намалени сега во цената. Изгледа Сава ескимо С3 ќе бидат од тоа што го прочитав на темава.

Него.. сакав да прашам дали се исплаќа да земам нови алуминиумски бандажи за летните?
Некој со искуства со алуминиумски фелни? (не ниско-профилни)
Нема да заштедиш на монтажа и балансирање секои 6 мес.
Иста цена им е договорена сегде
Нови се прескапи сигурно ... за кој модел на возило се работи и која год.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.680
Поени од реакции
2.509
Нема да заштедиш на монтажа и балансирање секои 6 мес.
Иста цена им е договорена сегде
Нови се прескапи сигурно ... за кој модел на возило се работи и која год.
опел корса ф 2020
другар ме убедуваше абе земи издржливи се како челичните и се поубави. За поубави, убави се ама за поиздржливи мало сутра.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
опел корса ф 2020
другар ме убедуваше абе земи издржливи се како челичните и се поубави. За поубави, убави се ама за поиздржливи мало сутра.
Издржливи се секако ... башка не ти е нископрофилна гумата тебе
Размак на штрафови ти е 4×108 како кај француските ... 65.1 ти е централната дупка
 
Член од
25 март 2012
Мислења
188
Поени од реакции
43
Скоро купив кола и ми дадоа две летни Мишелин гуми со неа со помалку од 50% шара , е сеа дилемата е дали да купам две нови Мишелинки или 4 сите нови исти да бидат Сава, Клебер и некои слични во тој ценовен ранг ? 225/45/R17
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
опел корса ф 2020
другар ме убедуваше абе земи издржливи се како челичните и се поубави. За поубави, убави се ама за поиздржливи мало сутра.
Da ne bea izdrzlivi nemase da gi stavaat na site koli. Ocigledno ako naletas na nekoja ponezgodna dupka ili ako udris ivicnjak i i ednite i drugite moze da se ostetat. Malce cudno sho na nova korsa stavile celicni, posho sea site odat so aluminiumsi bandazi(bar kaj mene).
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.680
Поени од реакции
2.509
Da ne bea izdrzlivi nemase da gi stavaat na site koli. Ocigledno ako naletas na nekoja ponezgodna dupka ili ako udris ivicnjak i i ednite i drugite moze da se ostetat. Malce cudno sho na nova korsa stavile celicni, posho sea site odat so aluminiumsi bandazi(bar kaj mene).
Педерчина... за овај модел беа челични во basic опремата.
Иначе знаеш какви се патиштата кај нас. Она што го прочитав на интернет е дека алуминиумот се крши а челикот се витка, па со чекан можи да се исправи, додека кај алум. или лепење или нов.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.598
Поени од реакции
38.751
Педерчина... за овај модел беа челични во basic опремата.
Иначе знаеш какви се патиштата кај нас. Она што го прочитав на интернет е дека алуминиумот се крши а челикот се витка, па со чекан можи да се исправи, додека кај алум. или лепење или нов.
друже па ти нема на нива да ја возиш, 16ки, 17ки се океј бандажи све поголемо може да се скрши лесно ако не пазиш. Ја имам 16ки и што све преживеале па читави се.
 

fcwiz@RD

Supreme Сasual Dating Real Women
Член од
30 јануари 2009
Мислења
460
Поени од реакции
376
Скоро купив кола и ми дадоа две летни Мишелин гуми со неа со помалку од 50% шара , е сеа дилемата е дали да купам две нови Мишелинки или 4 сите нови исти да бидат Сава, Клебер и некои слични во тој ценовен ранг ? 225/45/R17
Види која година се произведени прво, ако се постари од 5години нема логика да купуваш само две
а препорака за гума Continental premium contact 6 ги имам ама во помала димензија ама се одлични од премиум сегментот
а буџет или економи варијанта Sava, Hankook или Laufenn разгледај и тестови на https://www.tyrereviews.com/
 

RedBlack

Grof
Член од
28 март 2008
Мислења
4.615
Поени од реакции
2.711
Zdravo. Dali moze da mi kaze nekoj za Nokian wetproof 195 55 16 mislenje. Dali vredi da se dadat 20 000 denari za 4 letni gumi
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Zdravo. Dali moze da mi kaze nekoj za Nokian wetproof 195 55 16 mislenje. Dali vredi da se dadat 20 000 denari za 4 letni gumi
Јас имам земено hankook ventus prime 3
205 55 16 ти е најпопуларна димензија
3700 една е во стоп & гоу
А оценка имаат на дожд и се на 4 место после гудиер и континентал на тестирање adac

Еве ти споредено цени


 
Последно уредено:
Член од
6 декември 2017
Мислења
33
Поени од реакции
5
Од буџет варијанта само Nexen. Малку поскапи Sava (посебно зимски)
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.598
Поени од реакции
38.751
сава е најдобра гума за парата било летна или зимска
 

Kajgana Shop

На врв Bottom