Гуми (пневматици)

Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Зимски во лето е ептен лоша комбинација. ога веќе не сакаш да менуваш вите нека ти бидат all season иако за нашево подрачје најдобро е да си менуваш.
Знам дека е лоша комбинација, побучни се и помалку економични, ама за градско возење по 10км дневно...
Или останува Мишелин Кросклимат.

Zavisi kade zivees toest vo kooj grad i dali zivees na ramno. Dokolku zives vo grad kade 80% od teritorijata e ramna kako SK, Gevgelija i slicni gradovi togas kupi si letni gumi zosto vo MK snegot e 1 nedela nisto poveke od toa. No dokolku zivees nekade na visoko togas all season si stavi i mirna ti glava ( M & S se all season ili toa ti e striktno zimska guma?).
Мора зимски поради законите. Нејзе и треба само до работа, а и не баш рамно. Сигурно нема да вози на длабок снег, ама на дожд и на ниски температури кога има мраз или кога ќе врне од оној дождот со мраз.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.943
Поени од реакции
6.117
Мора зимски поради законите. Нејзе и треба само до работа, а и не баш рамно. Сигурно нема да вози на длабок снег, ама на дожд и на ниски температури кога има мраз или кога ќе врне од оној дождот со мраз.
Mislam deka spored zakonot moze da vozis na letni gumi no da imas i lanci vo bagaznikot. Inaku na mraz kakvi i gumi da imas ne te spasuvat dali letni ili zimski isto ti se fajke.

Samo da kazam deka jas do lani vozev na letni gumi zosto dodeka bea novi nemav problem so snegot iako ziveam na visoko no koga se podnamalija rebrata kupiv zimski. No mojot drugar vozi leto/zima samo so zimski MS i pred da kupi novi mislam deka gi vozi edno dobru 6 godini.
 
Член од
5 февруари 2009
Мислења
7.386
Поени од реакции
3.808
Момци ми треба ваше мислење за зимни гуми 205 55 R16 се мислам меѓу овие
-SAVA 205/55R16 ESKIMO S3 3000 денари
-MATADOR MP 923700 денари
-Barum Polaris 3 3900 denari
?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.884
Колата е на жена ми и ја вози најмногу 2000км годишно, па сакам да скратам од менување гуми секоја сезона, а и да не зафаќаат место.
Сега сите се all season, ама треба да земам нови. Дали напред зимски, а позади all seasin или сите да се исти?
WINDFORCE CATCHFORS A/S
195/60 R15 88H

Ај на кратко една реценција да ви пишам за овие, ги возам од крај на Ноември, поминав околу 3000км.
Релативно тивки, досега тестирана со кочење и пролизгување на сува и водена површина и малку прашина снег. Не ме изненадија на ниедна површина, викендов на Автопат на дожд и водено ги згазнав до 155км/h и не осетив никаде пролизгување или нестабилност.
За кочење намерно пробав на неколку пати и со поголема и со помала брзина и се однесуваа ок коловозот беше воден + врнеше во моментот.
Не ми се погоди да ги тестирам во поголем снег да видам дали може да функционираат и како зимски гуми (имаат пониска шара од зимските). Инаку за кинески бренд зачудувачки се меки.
Цена/Квалитет мислам дека вредат за наши услови, ќе видам како ќе бидат во лето затоа што не планирам да ги менувам и ќе ги возам цела година па макар и да се распаднат.
Втора зима ми е оваа, на снегот не ми пролизгаа никаде, ги пробав и на разгазен и на висок снег.
Мишелин крос клајмат се скапички бааги, ги гледав и јас тогаш, излегува поарно да купиш и летни и зимски отколку мишелинките за сите сезони.
П.С околу 17к имам поминато во овие година и пол со овие гуми.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Момци ми треба ваше мислење за зимни гуми 205 55 R16 се мислам меѓу овие
-SAVA 205/55R16 ESKIMO S3 3000 денари
-MATADOR MP 923700 денари
-Barum Polaris 3 3900 denari
?

Ја возам сава ескимо 3...за парите се одлични...иако и со матадорот нема да згрешиш. Пријател има матадор sibir snow, добри се колку савата ако не и подобри. За барум не знам.

Со савата имам излезено без проблем на места каде со летни дефинитвно ти треба ланци за да мрднеш од место, а камоли да излезеш некаде. За парите се одлични гуми. Освен ако не живееш во Крушево и возиш секој ден, немаш потреба за поскапи гуми, кој и онака се можда само 10 % подобри од савата, ако и толку.
 
Последно уредено:
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.893
Поени од реакции
10.517
од Савата и јас сум презадоволен пета зима им е оваа ама преку глава ми е од мењање и складирање на гуми затоа на пролет ставам за сите сезони, моментално кај нас што се наоѓаат најдобри се на Континентал а се малку поефтини од кросклимат плус на Мишелин


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.709
Ke se povtoram, a možebi nekoj ke se naluti.....sum vozel Sava S3 i slicni gumi, no definitivno sum najzadovolen od ovoj cenoven rang od Laufen zimskite gumi

Gi kupiv po preporaka od drugar koj ima vulkanizerska rabotilnica, so objasnuvanje deka nad 80% od izvozot na priroden kaučuk poteknuva od okolinata kade se proizveduva Laufenot, pa tie najmalku štedat na kaučuk i jmaat najmeki gumi
Vtora godina veke gi vozam...i nemam ni najmal problem so trakcijata
 
Член од
27 мај 2016
Мислења
349
Поени од реакции
133
Ke se povtoram, a možebi nekoj ke se naluti.....sum vozel Sava S3 i slicni gumi, no definitivno sum najzadovolen od ovoj cenoven rang od Laufen zimskite gumi

Gi kupiv po preporaka od drugar koj ima vulkanizerska rabotilnica, so objasnuvanje deka nad 80% od izvozot na priroden kaučuk poteknuva od okolinata kade se proizveduva Laufenot, pa tie najmalku štedat na kaučuk i jmaat najmeki gumi
Vtora godina veke gi vozam...i nemam ni najmal problem so trakcijata
A za letni laufen dali se dobri?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.709
мој другар ги има купено на Опел Астра, и вели дека биле многу тивки

Јас ги немам користено
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
114
Поени од реакции
37
мој другар ги има купено на Опел Астра, и вели дека биле многу тивки

Јас ги немам користено
Laufenn S Fit EQ користам јас од 2018 и се сосема океј, за тивки над 170км/х и не би рекол дека се, а за парите се одлични.
 
Член од
27 мај 2016
Мислења
349
Поени од реакции
133
Laufenn S Fit EQ користам јас од 2018 и се сосема океј, за тивки над 170км/х и не би рекол дека се, а за парите се одлични.
Jas momentalno imam GoodYear efficientgrip do 120-125 se tivki posle poleka dobivaat na bucavost. (205 55 16)
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.893
Поени од реакции
10.517
Ke se povtoram, a možebi nekoj ke se naluti.....sum vozel Sava S3 i slicni gumi, no definitivno sum najzadovolen od ovoj cenoven rang od Laufen zimskite gumi

Gi kupiv po preporaka od drugar koj ima vulkanizerska rabotilnica, so objasnuvanje deka nad 80% od izvozot na priroden kaučuk poteknuva od okolinata kade se proizveduva Laufenot, pa tie najmalku štedat na kaučuk i jmaat najmeki gumi
Vtora godina veke gi vozam...i nemam ni najmal problem so trakcijata
муабетов шо го направи како еден другар за србите и ние сме имале чист сок од јаболки зашто сме имале во изобилство па најмалку сме користеле бази и остало а у реалност уствари сите гледаат шо поголем ќар да направат


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.709
муабетов шо го направи како еден другар за србите и ние сме имале чист сок од јаболки зашто сме имале во изобилство па најмалку сме користеле бази и остало а у реалност уствари сите гледаат шо поголем ќар да направат


Sent from my iPhone using Tapatalk
Без обзир на све.....јас сум повеќе задоволен него од Сава М+С
 

Kajgana Shop

На врв Bottom